Korekcja wady wzroku

Wady wzroku możemy korygować zarówno okularami jak
i soczewkami kontaktowymi. Wielkość wady wzroku
mierzymy w dioptriach, jest to jednostka mocy. Obecnie
soczewkami kontaktowymi możemy skorygować
niemalże każdą wadę wzroku.

Coraz częściej występująca wśród dzieci wada wzroku to krótkowzroczność. Przy tej wadzie wzroku przedmioty znajdujące się daleko od oczu, takie jak np. tablica w szkole, numer nadjeżdżającego autobusu czy ekran w kinie są zamazane. Osoba z krótkowzrocznością często może widzieć bardzo bliskie obiekty takie jak np. ekran telefonu czy książka wyraźnie. Pomimo tego wada krótkowzroczna powinna być korygowana zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Szczególnie ważna jest korekcja u dzieci, ponieważ pozwala i się dobrze rozwijać i uczyć oraz u dorosłych kierowców, ponieważ dobre widzenie z daleka jest niezwykle ważne przy prowadzeniu samochodu. Krótkowzroczność korygujemy soczewkami kontaktowymi minusowymi.

Kolejną wadą wzroku jest nadwzroczność, jest to wada wzroku, przy której oko ma niejako za małą moc, dlatego tą wadę wzroku korygujemy plusowymi soczewkami kontaktowymi. Przy nadwzroczności możemy widzieć zamazany obraz zarówno z daleka jak i bliska. Jednak dzieci i osoby młode mogą na codzień nie mieć problemów z ostrością widzenia ponieważ młode oko ma zdolność do tzw. akomodacji (zmiany mocy oka, zwiększaniu jej przy patrzeniu na przedmioty położone z bliska np. Przy czytaniu książki). Młoda osoba z nadwzrocznością może wówczas wykorzystywać akomodację do patrzenia na przedmioty położone daleko, jednak to nieprawidłowe i nadmierne wykorzystywanie tej zdolności będzie miało swoje negatywne efekty takie jak np. bóle głowy, zmęczenie, łzawienie czy nawet zez. Ważna jest więc korekcja wady nadwzrocznej u osób w niemal każdym wieku, nawet jeśli widzą wyraźnie bez korekcji.

Kolejną wadą wzroku jest astygmatyzm, który występuje u niemal połowy osób z wadami wzroku. Astygmatyzm objawia się niewyraźnym, zniekształconym widzeniem przedmiotów zarówno tych położonych blisko jak i daleko. Osoby z astygmatyzmem często widzą znaki na tablicy podczas badania ale mylą je, nie są pewni np. Czy widzą literkę „O” czy literkę „D”. W astygmatyzmie oko w dwóch różnych kierunkach ma różną wadę wzroku, czyli np. w pionie ma wadę wzroku -3.00 dioptrie a w poziomie -4.00 dioptrie. Dlatego też do skorygowania astygmatyzmu potrzebne będą soczewki kontaktowe, które również mają dwie różne moce w dwóch rożnych przekrojach soczewki.

Zasady prawidłowej korekcji wad wzroku takich jak nadwzrocznosć, krótkowzroczność czy astygmatyzm jest nieco inny u dzieci od urodzenia do wieku przedszkolnego oraz u osób z różnymi zaburzeniami widzenia np. obuocznego.

Wadą wzroku, którą również bardzo łatwo możemy korygować soczewkami kontaktowymi jest starczowzroczność nazywana też prezbiopią. Jest to wada wzroku występująca u osób powyżej 40 roku życia, kiedy stopniowo tracą oni zdolność oka do akomodacji. Dlatego też osoby z prezbiopią będą potrzebowały dodatkowej korekcji do czytania. Prezbiopię koryguje się soczewkami kontaktowymi multifokalnymi lub nazywanymi też często progresywnymi.

Należy też pamiętać, że moce soczewek kontaktowych nie zawsze będzie taka sama jak moc okularów, przy większych wadach wzroku powyżej 3,5 dioptrii moc soczewek kontaktowych i okularów będzie różna, a różnica ta będzie wynikała z innej odległości okularów i soczewek kontaktowych od oka.

Mogą Cię zainteresować

Produkty z serii Dailies®