Płyny do soczewek twardych

 

Wybrane filtry: 0
Pokazano 1-3 z 3 pozycji

Jakie płyny do soczewek twardych wybrać?

Soczewki to zdecydowanie jeden z lepszych „wynalazków” w dziedzinie pomocy wzrokowych. Dzięki nim w całkowicie dyskretny sposób osoby nie lubiące okularów mogą widzieć dobrze i czuć się komfortowo. Jest to także wygodna alternatywa dla tych, którzy na co dzień noszą okulary ale bywają w sytuacjach, w których ich stosowanie jest kłopotliwe lub niemożliwe. Klasyczne, miękkie soczewki kontaktowe produkowane są w określonych zakresach mocy  i najczęściej w standardowych rozmiarach. Są jednak osoby, które mają bardziej złożony problem wzrokowy, dla których szansą na dobre widzenie bez okularów są tzw. soczewki twarde lub sztywne gazoprzepuszczalne. W takich przypadkach soczewki twarde są alternatywą dla okularów korekcyjnych oraz soczewek miękkich.

Zastosowanie soczewek twardych

Soczewki twarde służą głównie do korekcji wad wzroku powiązanych z wysokim astygmatyzmem lub wynikających z anomalii w budowie rogówki, takich jak stożek rogówki. Ten nietypowy rodzaj soczewek stosowany jest także w przypadkach ekstazji po zabiegu chirurgii refrakcyjnej. W przeciwieństwie do popularnych miękkich soczewek charakteryzuje je duża stabilność kształtu, a tym samym wysoka sztywność. Ze względu na nietypowe dobierane indywidualnie na podstawie szeregu badań, które pozwalają idealnie dopasować je do kształtu rogówki. Ze względu na długie okresy użytkowania o soczewki twarde należy szczególnie dbać. Do czyszczenia, dezynfekcji, płukania i przechowywania tego typu soczewek służą specjalne płyny pielęgnacyjne do soczewek twardych.

Pielęgnacja soczewek twardych

Warto zaznaczyć, że dbanie o soczewki twarde oraz sztywne gazoprzepuszczalne nieco różni się od pielęgnacji soczewek miękkich. Podstawą jest używanie właściwych preparatów specjalnie przeznaczonych do tego typu soczewek.  Należy bezwzględnie pamiętać, aby używać wyłącznie płynów do soczewek twardych, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia soczewki. Każdy preparat posiada dołączoną instrukcja użytkowania, z którą warto się zapoznać, aby nie popełniać błędów. Podstawowe zasady przypominamy poniżej.

  1. Najważniejsze zasady w pielęgnacji soczewek twardych:

  2. Dokładnie myj i susz ręce przed każdym kontaktem z soczewkami.

  3. Do pielęgnacji używaj wyłącznie świeżych płynów do twardych/sztywnych soczewek kontaktowych.

  4. Po umieszczeniu soczewek w pojemniku potrząśnij nim aby umyć, zdezynfekować i przepłukać soczewki.

  5. Codziennie wymieniaj płyn pielęgnacyjny w pojemniku.

  6. Nie używaj do płukania i przechowywania soczewek wody.

  7. Płynów pielęgnacyjnych używa 3-miesiące po otwarciu.  

  8. Po zakończonej pielęgnacji upewnij się czy butelka jest szczelnie zamknięta.

  9. Soczewki wymieniaj systematycznie na nowe.

W naszej ofercie znajdują dwa produkty przeznaczone do pielęgnacji soczewek twardych oraz sztywnych gazoprzepuszczalnych tj.  See L’Eau GP Cleaner oraz Boston Simplus.