Badanie wzroku - Twoje Soczewki
Pamiętaj
Regularnie badaj swój wzrok. Tylko systematyczna kontrola wzroku pozwala wykryć nieprawidłowości oraz szybko je skorygować.

Badanie wzroku - Dbamy o zdrowie Twoich oczu!

Badanie wzroku to pierwszy krok do dobrego widzenia. Tymczasem przeciętny Polak odwiedza okulistę lub optometrystę raz na 3-4 lata. To zdecydowanie zbyt rzadko. Nie bądź przeciętny. Dbaj o swoje oczy wykonując regularne badania wzroku. Jeśli nie masz żadnych objawów złego widzenia, umawiaj się na badania raz na 2 lata. Jeśli jednak zauważysz pierwsze symptomy pogorszenia wzroku, jak najszybciej udaj się na badanie. Tylko w ten sposób możesz dowiedzieć się, czy właśnie zaczynasz potrzebować drobnej korekcji, a jeśli wcześniej już korygowałeś wzrok, czy przyszedł czas na zmianę dotychczasowej. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe powinieneś umawiać się na wizyty kontrolne nie rzadziej, niż raz na dwanaście miesięcy. Nie czekaj, aż pojawi się problem, działaj profilaktycznie. Tylko od Ciebie zależy zdrowie Twoich oczu. Już dziś skorzystaj z badania w jednym z naszych gabinetów.

Co czwarty Polak nigdy nie był u okulisty, a 65 % z nas nie odwiedziło go od co najmniej roku. Są to alarmujące wyniki, które wskazują na to, że jest jeszcze sporo do zrobienia w kwestii edukacji optycznej w kraju nad Wisłą. Od tysięcy lat ludzie próbowali badać czy korygować wzrok, patrząc przez kryształy, mrużąc oczy lub też korzystając z okularów ajurwedyjskich. Nie musisz sięgać po tego rodzaju tradycyjne rozwiązania, wystarczy zdobyć się na odwagę i zapisać na wzroku badanie w eleganckim i specjalistycznym wydaniu, aby sprawdzić, czy potrzebna jest korekcja widzenia lub zmiana jej aktualnej siły, jeśli nosisz już okulary lub soczewki kontaktowe.

W naszych gabinetach dostępne są następujące rodzaje badania:

Badanie wzroku z doborem soczewe kontaktowych: sferycznych, torycznych i multifocalnych. 49 zł
Badanie wzroku z doborem szkieł okularowych: sferycznych, cylindrycznych i progresywnych. 89zł
Na wizytę zarezerwuj około 30 minut
Jest to czas, w którym Specjalista:
  • Przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny oraz zapyta o Twoje oczekiwania i doświadczenia związane z korekcją wzroku
  • Wykona badania ostrości wzroku

Najczęściej badanie rozpoczyna się od badania autrefraktometrem czyli tzw. badania komputerowego, po którym Specjalista przy pomocy różnych optotypów i testów, zmieniając soczewki w foropterze lub oprawach próbnych sprawdzi ostrość Twojego wzroku. Na tym etapie zostanie określona Twoja wada wzroku i otrzymasz receptę na okulary korekcyjne.

Jeśli celem wizyt jest dobór soczewek kontaktowych badanie ma jeszcze dwa etapy:
  • Ocena stanu przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej

    Jest to najważniejszy etap badania na dobór soczewek. Specjalista oceni stan zdrowia Twoich oczu, powiek oraz filmu łzowego, aby wyeliminować ewentualne przeciwwskazania do noszenia soczewek.

  • Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych

    Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, na tym etapie Specjalista dobierze soczewki kontaktowe właściwie dopasowane do Twojej wady wzroku, potrzeb i oczekiwań. Jeśli dostępność soczewek na to pozwoli, po pierwszej aplikacji i nauce zakładania i ściągania otrzymasz soczewki próbne wraz z zestawem do ich pielęgnacji.

Po badaniu Specjalista zaprosi Cię na wizytę kontrolną, na której oceni dopasowanie soczewek i będzie mógł wydać receptę na soczewki.

Lampa szczelinowa
Badanie lampą szczelinową

Jak powinieneś przygotować się do badania?

  • Przynieść wyniki ostatniego badania, jeśli je posiadasz
  • Jeśli stosujesz okulary zabierz je ze sobą
  • Jeżeli używasz soczewek kontaktowych – zdejmij je min. 30 minut przed badaniem
  • Przyjdź na badanie 10-15 minut przed wyznaczonym terminem.
Dbamy o Twój wzrok...
Dbamy o Twój wzrok na terenie całej Polski
...na terenie całej Polski
Zapraszamy

FAQ - Pytania przed badaniem wzroku

Optometrysta to osoba zajmująca się badaniem ostrości widzenia oraz doborem odpowiednich soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych. Optometrysta posiada także niezbędną wiedzę dotyczącą możliwych zmian chorobowych w oczach, może je rozpoznać, nie może ich jednak leczyć. Optometrysta w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian w oku kieruje pacjenta do poradni okulistycznej. Jeśli chcesz zbadać wzrok i dobrać okulary i/lub soczewki zdecydowanie możesz umówić się na badanie do optometrysty.

Okulista to osoba odpowiedzialna głównie za diagnozowanie i leczenie chorób oczu. Jest to specjalista, do którego należy w pierwszej kolejności skierować swoje kroki kiedy pojawiają się problemy nie tylko z jakością widzenia, ale także ze zdrowiem oczu. Okulista posiada także umiejętność oceny ostrości widzenia i może dobrać odpowiednie okulary i soczewki kontaktowe. Jeśli zatem masz problem z widzeniem i jednocześnie odczuwasz ból, pieczenie lub inne niepokojące objawy w oczach umów się do okulisty.

Refrakcjonista, tak jak optometrysta zajmuje się badaniem ostrości wzroku i doborem okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych, które skorygują stwierdzoną podczas badania wadę wzroku. Zatem jeśli Twój wzrok się pogorszył, Twoje okulary i soczewki nie są już wystarczające refrakcjonista na pewno pomoże dopasować nowe adekwatne do obecnej wady wzroku.

Standardowo na badanie rezerwujemy 30 minut. Badanie z doborem okularów może potrwać 20 – 30 minut. Badanie kontrolne może trwać jeszcze krócej. Natomiast badanie pod soczewki kontaktowe może się przedłużyć w zależności od tego ile czasu, specjalista będzie musiał poświęcić na naukę zakładania, ściągania i pielęgnacji soczewek. Dlatego planując wizytę w gabinecie zarezerwuj trochę więcej czasu niż zakładane pół godziny, aby bez niepotrzebnego stresu i pospiechu możliwe było jej przeprowadzenie.

Badanie, którego celem jest dobór soczewek kontaktowych składa się przynajmniej z dwóch wizyt. W pierwszym etapie specjalista przeprowadzi wywiad oraz wstępnie oceni ostrość widzenia w dotychczasowej korekcji. Następnie zostanie przeprowadzone badanie ostrości widzenia przy użyciu autorefraktometru, który wskaże przybliżone moce korekcyjne, które optometrysta uściśli podczas badania przy zastosowaniu foroptera lub kasety okulistycznej z wykorzystaniem tablic z optotypami i różnego rodzaju testami. Niezbędnym elementem badania przy dopasowaniu soczewek jest badanie oka w lampie szczelinowej, które przeprowadza się w celu wykluczenia nieprawidłowości mogących wykluczyć noszenie soczewek. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań specjalista dopasuje najlepsze dla pacjenta soczewki o właściwej mocy i właściwościach odpowiadających oczekiwaniom przyszłego użytkownika. Pod okiem specjalisty Pacjent uczy się zakładać i zdejmować soczewki oraz metod ich pielęgnacji. Jeśli Pacjent samodzielnie potrafi posługiwać się soczewkami otrzymuje pakiet próbny, który będzie stosował do wizyty kontrolnej. Najważniejszym etapem doboru soczewek jest właśnie wizyta kontrolna. Celem tego badania jest ostateczna ocena dopasowania soczewek. Podczas badania kontrolnego specjalista ocenia ponownie ostrość widzenia, stan rogówki, przeprowadza wywiad z pacjentem dotyczący komfortu i sposobu stosowania soczewek oraz sprawdza w jaki sposób Pacjent sobie radzi z zakładaniem i ściąganiem. Dopiero na tej podstawie możliwe jest podjęcie decyzji o możliwości kontynuowania stosowanie wybranych soczewek lub konieczności ich zmiany.

Na badanie powinieneś przyjść kilka minut wcześniej. Jeśli stosujesz okulary zabierz je ze sobą. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe pamiętaj, aby zdjąć je nie później niż 30 minut przed badaniem. Jeśli to niemożliwe zabierz ze sobą pojemnik na soczewki, abyś mógł zdjąć je zanim wejdziesz do gabinetu. Jeśli masz wyniki ostatniego badania to także pokaż je specjaliście. Kobiety na badania z doborem soczewek kontaktowych powinny przyjść bez makijażu lub liczyć się z tym, że zostaną poproszone o jego zmycie. Warto postarać się, aby badanie zostało zarezerwowane w godzinach kiedy oczy nie są jeszcze mocno zmęczone. Wyniki badania przeprowadzonego po całym dniu intensywnej pracy wzrokowej mogą być obarczone błędem.

Przy doborze soczewek kontaktowych wizyta kontrolna jest niezbędna, aby możliwe było prawidłowe ich dopasowanie. Dopiero w trakcie wizyty kontrolnej specjalista może w pełni ocenić stan oka po określonym czasie noszenia soczewek próbnych, sprawdzić ponownie ostrość widzenia w zaproponowanych soczewkach. W trakcie tego badania pacjent może skonfrontować ze specjalistą wszystkie wątpliwości, które pojawiły się podczas noszenia soczewek próbnych. Wizyta kontrolna to kluczowy etap dopasowania soczewek kontaktowych.

Nasi konsultanci dzień przez wyznaczonym terminem kontaktują się każdym pacjentem, aby potwierdzić rezerwacje. Podczas tej rozmowy możesz zrezygnować z wizyty. Jeśli jednak pomimo potwierdzenia wizyty okaże się, że nie będziesz mógł na nią przyjść skontaktuj się telefonicznie z pracownikami salonu, w którym zlokalizowany jest gabinet i poinformuj o rezygnacji. Dzięki temu z Twojego miejsca będzie mógł skorzystać inny Pacjent.

Wyniki badania komputerowego wskazują jedynie przybliżoną wartość korekcji jakiej zastosowanie może poprawić widzenie. Badanie komputerowe wykonywane jest przy użyciu autorefraktometru, który automatycznie na podstawie kilku pomiarów „zapisuje” moce układu optycznego oka. Ten rodzaj badania najczęściej stanowi wstęp do pełnej oceny ostrości widzenia, której dokonuje specjalista poprzez badania wzroku przy użyciu kasety okulistycznej lub foroptera przy użyciu odpowiednich testów optycznych. Zatem wydruk z badania komputerowego nie powinien być traktowany jako recepta i na jego podstawie nie należy wykonywać okularów ani kupować soczewek kontaktowych.

Tak, każdy Pacjent po przeprowadzonym badaniu otrzymuje jego wynik w postaci imiennej recepty. Receptę z zapisaną korekcją okularową specjalista przekazuje po pierwszym badaniu (Wyjątek stanowi oferta Happy Hours. Recepta jest przekazywana pod warunkiem jej realizacji w salonie, w innym przypadku obowiązuje pełna kwota za badanie). W przypadku badania z doborem soczewek kontaktowych najczęściej specjalista przekazuje receptę po badaniu kontrolnym, w trakcie którego upewnił się, że zaproponowane wcześniej soczewki w pełni spełniają oczekiwania Pacjenta.


* szczegóły u sprzedawcy