Fakty i mity o soczewkach kontaktowych

Wraz ze wzrostem popularności soczewek kontaktowych narosło mnóstwo mitów dotyczących ich użytkowania. Informacje przekazywane z ust do ust, artykuły z niewiarygodnych źródeł w internecie, mogą często wprowadzać w błąd, zarówno osoby, które myślą o rozpoczęciu noszenia soczewek kontaktowych, jak i wieloletnich ich użytkowników. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i rozprawić się z niektórymi mitami oraz potwierdzić fakty.

Zacznijmy od tego, co o soczewkach kontaktowych mogą usłyszeć osoby, które ich nie używają:

  1. Soczewki kontaktowe są ze szła, przecież mówi się na nie szkła „kontaktowe”.

    MIT!

    Zasady prawidłowej korekcji wad wzroku takich jak nadwzrocznosć, krótkowzroczność czy astygmatyzm jest nieco inny u dzieci od urodzenia do wieku przedszkolnego oraz u osób z różnymi zaburzeniami widzenia np. obuocznego.

  2. Soczewki kontaktowe nie są bezpieczne.

    MIT!

    Innowacyjne soczewki wysokiej jakości są dobrym rozwiązaniem dla każdego: nie tłuką się, nie łamią, nie parują i nie spadają. Przechodzą szereg badań, przed pojawieniem się na rynku, aby mieć pewność, że są bezpieczne dla naszych oczu.

  3. Soczewki są odpowiednie dla osób uprawiających sporty.

    FAKT!

    Soczewki kontaktowe zwiększają pewność siebie osób uprawiających sport i poprawiają ich wyniki. Gwarantują swobodę ruchu, komfort i ostrość widzenia.

  4. Soczewki kontaktowe są drogie.

    MIT!

    Roczny zapas soczewek kontaktowych do miesięcznego noszenia kosztuje w przybliżeniu tyle samo, co para dobrych okularów. Dzienny koszt soczewek jednodniowych to mniej więcej tyle, co koszt biletu tramwajowego albo puszki napoju.

  5. Soczewki kontaktowe są odpowiednie również dla osób z małą wadą wzroku.

    FAKT!

    Niezależnie od stopnia wady wzroku, znajdziesz odpowiednie soczewki dla siebie. Soczewki kontaktowe to również świetne uzupełnienie tradycyjnej korekcji okularami.

  6. Soczewki wypadają z oczu

    MIT!

    Dobrze dopasowane soczewki kontaktowe, sprawdzone przez specjalistę nie wypadają same z oczu. Soczewka może, wypaść jedynie wtedy, gdy zostanie źle założona.

  7. Soczewka może wpaść za oko

    MIT!

    Anatomicznie nie ma takiej możliwości. Nasz worek spojówkowy otacza oko w taki sposób, że soczewka nie może wpaść za oko. Może natomiast, bardzo rzadko podwinąć się pod górną powieką, specjalista na badaniu pod kątem soczewek kontaktowych wytłumaczy Ci, co zrobić w takiej sytuacji.

  8. Soczewki cały czas czuć na oku, są niekomfortowe.

    MIT!

    Dobrze dobrane soczewki kontaktowe zapewniają dobre widzenie, utrzymanie zdrowia oczu, ale są również komfortowe. Dlatego właśnie należy udać się do specjalisty po dobór odpowiednich soczewek.

  9. Soczewki są tylko dla młodych, nie ma soczewek dla osób z prezbiopią

    MIT!

    Po 40 roku życia u każdego, prędzej czy później, pojawiają się problemy z widzeniem bliży, które to określa się mianem prezbiopii. Na szczęście dla tych osób również dostępne są soczewki kontaktowe – multifoklane. Ich specjalna konstrukcja pozwala widzieć wyraźnie na każdą odległość.

  10. Dzieci nie mogą nosić soczewek kontaktowych

    MIT!

    W wielu sytuacjach noszenie soczewek kontaktowych przez dzieci jest wręcz wskazane. Niezbędna jest tu jednak opieka zarówno wykwalifikowanego specjalisty jak i rodzica, tak aby zapewnić dziecku bezpieczne używanie soczewek,

  11. W soczewkach widzi się lepiej niż okularach

    FAKT!

    Soczewki nie ograniczają pola patrzenia tak jak ramki okularów, wprowadzają mniej zniekształceń, oraz w przypadku krótkowzroczności nie pomniejszają obrazu.

  12. Nie ma soczewek do korekcji astygmatyzmu

    MIT!

    Na rynku dostępny jest mnóstwo soczewek kontaktowych do korekcji astygmatyzmu. Znajdziemy soczewki o różnym trybie wymiany czy noszenia i z różnych materiałów. Konieczne jest tu jednak bardzo dokładne dopasowanie soczewki przez specjalistę.

W przypadku osób, które używają soczewek warto przypomnieć natomiast co należy, a czego nie należy robić z soczewkami kontaktowymi.

Co trzeba robić przy noszeniu soczewek kontaktowych
Pamiętaj, aby zawsze dokładnie umyć ręce przed dotykaniem oczu lub soczewek.
Zanim dotkniesz soczewki, wytrzyj dobrze ręce.
Nie pomyl soczewek. Zawsze zaczynaj ich zakładanie od tego samego oka.
Upewnij się, że soczewki są na prawidłowej stronie. Powinny mieć kształt miseczki, a nie kształt talerza.
Dla dalszego komfortu, delikatnie pocieraj i spłukuj soczewki kontaktowe, pozwoli to na usunięcie ponad 90% osadów z ich powierzchni
Regularnie czyść i wymieniaj pojemniczek na soczewki kontaktowe. Wystarczy ci do tego płyn do soczewek oraz czysty ręcznik
Przestrzegaj zaleconego przez specjalistę czasu wymiany soczewek. Pojemniczek wymieniaj nie rzadziej niż co trzy miesiące
Aby uniknąć zanieczyszczenia, nigdy nie zostawiaj otwartej butelki płynu do czyszczenia/ dezynfekcji soczewek
W związku z korekcją w Twoich soczewkach, dobrym pomysłem jest znalezienie czegoś, na co można spojrzeć, aby sprawdzić czy soczewka jest prawidłowo ustawiona na oku (daleko, jeśli jesteś krótkowzroczny, blisko, jeśli nadwzroczny)
Odwiedzaj regularnie swojego specjalistę, aby sprawdzać soczewki na Twoich oczach
Czego nie wolno robić przy noszeniu soczewek kontaktowych
Nigdy nie używaj wody z kranu do płukania soczewek kontaktowych.
Uważaj, aby Twoje paznokcie nie były zbyt długie.
Unikaj pływania w soczewkach kontaktowych, używaj okularów pływackich.
Nigdy nie czyść soczewek śliną.
Nigdy nie dziel się swoimi soczewkami z przyjaciółmi, a nawet z członkami Twojej rodziny.
Nie dodawaj świeżego płynu do starego. Wylej stary i napełnij pojemniczek nowym, za każdym razem, gdy zdejmujesz soczewki.
Płynu nie można zamieniać na inny bez zalecenia specjalisty.
Nie noś soczewek dłużej, niż zalecił Ci specjalista i nie śpij w nich (chyba, że specjalista zalecił inaczej).
Nigdy nie zakładaj soczewek które są uszkodzone, pęknięte lub mają przerwaną krawędź.
W przypadku zaczerwienienia oczu, bólu, pogorszenia widzenia oraz/lub nadwrażliwości na światło, nie zakładaj soczewek i koniecznie skonsultuj się ze swoim specjalistą. Jeśli stan się pogarsza, nie zwlekaj.

Mogą Cię zainteresować

Produkty z serii Dailies®