Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Polega on na niezborności oka – osoba, która ma z nim problem, widzi obraz podwójnie i nieostro. Często przez to marszczy czoło by lepiej skupić wzrok na oglądanym obiekcie. Ten problem z oczami wymaga korekcji widzenia – najlepiej sięgnąć w tym celu po okulary korekcyjne, albo soczewki kontaktowe toryczne. Obecnie coraz więcej użytkowników okularów zamienia je właśnie na wygodniejsze w codziennym użytkowaniu szkła kontaktowe.

Toryczne soczewki kontaktowe dla astygmatyków

Soczewki kontaktowe toryczne są także nazywane soczewkami astygmatycznymi. To specjalny rodzaj soczewek kontaktowych dla osób z niezbornością oka. Taki rodzaj soczewek różni się od sferycznych tym, że sama soczewka nie jest wycinkiem kuli, a figury geometrycznej „torus” – pozwala ona na różne załamania światła. Pozwala to na dobre dopasowanie soczewki do zniekształconej rogówki oka oraz poprawne widzenie.

Szczególnie polecamy sięgnięcie po miękkie soczewki kontaktowe toryczne – są one bardzo komfortowe podczas codziennego użytkowania. Pozwolą one na skorygowanie wszystkich trzech wad astygmatyzmu: regularnego, rogówkowego i soczewkowego. Tylko w przypadku, jeśli wada wzorku wynika z mechanicznego uszkodzenia gałki ocznej, trzeba sięgnąć po twarde soczewki kontaktowe, które są wykonywane na specjalne zamówienie. Ich kształt i powierzchnia w perfekcyjny sposób dopasowywana jest do powierzchni oka.

Wizyta u specjalisty to podstawa – zacznij od tego

Astygmatyk ma duży wybór soczewek kontaktowych torycznych, które są produkowane przez wiodące firmy branży optycznej. Wybór rodzaju szkieł to kwestia preferencji, jednak nim po nie sięgniemy, warto spotkać się ze specjalistą w zakresie wzroku i oczu. Pierwsze kroki skierujmy zatem do okulisty, który ma ukończone szkolenie z dziedziny kontaktologii, lub optometrysty/refrakcjonisty.

To specjaliści, którzy pomogą Ci określając dokładnie wszystkie parametry dotyczące oczu. Pomogą Ci wybrać soczewki, które w sposób optymalny będą dopasowane do gałki ocznej. Ta kwestia jest niezwykle ważna – źle dobrane soczewki kontaktowe będą się zsuwać z rogówki oka, mogą także uszkodzić gałkę oczną w sposób trwały – a od tego tylko krok do pogorszenia się wady wzroku, bądź w ekstremalnych przypadkach, utraty możliwości widzenia.

Prócz dopasowania soczewek, podczas wizyty u specjalisty zostaniesz przeprowadzony krok po kroku przez z początku trudny proces zakładania szkła kontaktowego. Dokładnie przeszkoli Cię także w zakresie ich pielęgnacji i postępowania z nimi. Podpowie także, jakiego płynu do pielęgnacji soczewek używać oraz po które krople nawilżające do oczu sięgnąć. Jego pomoc w początkowej fazie korzystania ze szkieł kontaktowych jest po prostu nieoceniona! Później wystarczy wybrać odpowiednie parametry przy zakupie kolejnego opakowania soczewek.

Jakie soczewki wybrać?

Wiele koncernów optycznych oferuje wysokiej jakości soczewki kontaktowe. Szczególnie polecamy:
???? Ultra HD Toric – to silikonowo-hydrożelowe ultra delikatne soczewki kontaktowe o wysokim stopniu uwodnienia. Są przeznaczone do stosowania w trybie miesięcznym. Posiada ona filtr UV chroniący oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.
???? Acuvue Oasis for Astigmatism – soczewki które zaprojektowane tak, by były zawsze idealnie nawilżone. Zapewniają one stabilne utrzymywanie się na oku oraz idealną ostrość widzenia, niezależnie od warunków zewnętrznych. Nosi się je w trybie dwutygodniowym.
???? PureVision Toric – soczewki astygmatyczne wykonane z zastosowaniem współczesnej technologii. Mają wysoką przepuszczalność tlenu, wykonane zostały z elastycznego silikonowo-hydrożelowego tworzywa. Można je nosić w sposób ciągły, przez całą dobę.
???? Biofinity Toric – sztandarowy produkt marki CooperVision®. Są przeznaczone do noszenia całodobowego. To miesięczne soczewki toryczne z nowoczesnego materiału, który gwarantuje wysoki komfort użytkowania Nawet w trybie Day&Night.

Niezależnie od tego, po który z powyższych modeli soczewek sięgniesz, z pewnością będziesz się cieszyć swobodą ruchów. Dzięki temu bez problemu oddasz się swoim ulubionym aktywnościom i zapomnisz o zsuwających się, albo zaparowanych okularach.