Strona główna Badanie wzroku Na czym polega astygmatyzm?

Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm to jedna z najbardziej popularnych wad wzroku, z którymi borykają się ludzie na całym świecie. Wady wzroku przysparzają nam sporo kłopotów w naszym codziennym życiu, szczególnie jeśli nie stosujemy odpowiednich form korekcji. Wiele osób mówi, że astygmatyzm stanowi dość nietypową wadę refrakcji. Dzisiaj piszemy kilka słów więcej na ten temat.

Astygmatyzm – co to takiego?

Niezborność oka, czyli astygmatyzm, objawia się zazwyczaj nieostrym widzeniem. Osoby, które mają tą przypadłość muszą mocno skupiać wzrok, by zobaczyć w sposób ostry obserwowany przedmiot. Przy tym marszczą brwi i mrużą oczy. Często narzekają na uporczywy ból głowy. Wynika to z nieprawidłowości krzywizn oka, które źle skupiają promienie, a w efekcie ich wiązka nie jest skupiona w jednym, a w dwóch punktach. Z tego powodu widzimy rozmazany obraz.

Objawy astygmatyzmu

Jest to efekt złego kształty rogówki, która u astygmatyka przypomina jajowatą piłkę do rugby, a nie jest wycinkiem kuli, tak jak powinno być. Najbardziej popularne objawy astygmatyzmu to:

💡 nierozpoznawanie kształtów,
💡 zamglone kształty,
💡 czołowy ból głowy,
💡 tarcie oczu oraz nadmierne mruganie,
💡 problem z widzeniem poziomych i pionowych linii.

Rozpoznanie astygmatyzmu

Jeśli zauważysz u siebie jakiś z powyższych objawów, koniecznie udaj się do okulisty, optometrysty albo refrakcjonisty, by wykonać badanie wzroku. Koniecznie dokładnie sprawdź uprawnienia osoby, do której się wybierasz. Tylko prawdziwy specjalista dobrze Cię zdiagnozuje i określi jaką masz wadę wzroku. Są dwa rodzaje astygmatyzmu:

✅ astygmatyzm regularny – występuje jak w jednym przekroju masz inną krzywiznę, niż w drugim. Występuje najczęściej i jest prosty do korekcji – wystarczą toryczne soczewki kontaktowe, albo okulary.

✅ astygmatyzm nieregularny – występuje wtedy, kiedy pacjent ma nieregularny kształt rogówki oka. Często jest wynikiem urazu oka, którego efektem jest uszkodzenie rogówki.

Przed wizytą u specjalisty możesz wykonać prosty test, nawet podczas pracy przy komputerze. Znajdziesz je w Internecie (wpisz: test na astygmatyzm w wyszukiwarkę Google i działaj!). Specjalista przebada Twój wzrok specjalistycznym sprzętem. Korekcję astygmatyzmu dobiera sie “metodą mgłową” z figurą promienistą, ale przede wszystkim przy użyciu cross cylindra – za pomocą foroptera/kasety próbnej.

Sposoby leczenia – operacja wzroku

To zdecydowanie najbardziej skuteczna metoda leczenia tej wady wzroku. Operację laserową można wykonać w klinice okulistycznej, a polega ona na wymodelowaniu kształtu rogówki oka. Sposób operowania wybierany jest na podstawie  topografii oraz grubości rogówki. Operacja kosztuje ok. 2 tys. złotych i nie jest refundowana przez NFZ.

Oczywiście jest także możliwość tradycyjnego leczenia wady wzroku, czyli np. noszenia soczewek kontaktowych torycznych, albo specjalnie dopasowanych okularów. Ważne, by leczyć astygmatyzm – potrafi on bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie zarówno dzieciakom, jak i osobom dorosłym. Dlatego warto udać się do specjalisty i jak najszybciej zacząć leczenie tej wady wzroku.

Zapisz się na badanie wzroku

POPULARNE 🔥🔥🔥

Druga para szkieł okularowych za 1 zł

Przy zakupie dwóch par okularów, jedna para szkieł za złotówkę! Dodatkowa para dla siebie lub kogoś bliskiego? Skorzystaj z okazji! Teraz kupując dwie pary okularów,...

Przed nami Dzień Mamy i Dzień Dziecka – sprawdź rabaty!

Idealne prezenty na Dzień Matki i Dziecka? Sprawcie sobie radość nowymi okularami! Mamy dla Was specjalne promocje – 20% zniżki na okulary korekcyjne i...

Z nami zobaczysz więcej

Rozdajemy vouchery do VOD! Zobacz więcej dzięki Dailies Total 1! To prawdziwa gratka dla miłośników kina, szczególnie obecnie, gdy filmów nie możemy oglądać na dużym...

Dobre wiadomości! Otwieramy nasze salony w galeriach handlowych!

Od 4 maja nasze salony w galeriach handlowych będą otwarte. Chcesz zbadać swój wzrok i skorzystać z mnóstwa promocji na okulary i soczewki? Czekamy...

Czekasz na badanie wzroku?

Nasze gabinety są już otwarte! Od 4 maja nasze gabinety, w których możesz zbadać swój wzrok są już otwarte. Pełne bezpieczeństwo i profesjonalizm – nasi...