Strona główna Badanie wzroku Na czym polega astygmatyzm?

Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm to jedna z najbardziej popularnych wad wzroku, z którymi borykają się ludzie na całym świecie. Wady wzroku przysparzają nam sporo kłopotów w naszym codziennym życiu, szczególnie jeśli nie stosujemy odpowiednich form korekcji. Wiele osób mówi, że astygmatyzm stanowi dość nietypową wadę refrakcji. Dzisiaj piszemy kilka słów więcej na ten temat.

Astygmatyzm – co to takiego?

Niezborność oka, czyli astygmatyzm, objawia się zazwyczaj nieostrym widzeniem. Osoby, które mają tą przypadłość muszą mocno skupiać wzrok, by zobaczyć w sposób ostry obserwowany przedmiot. Przy tym marszczą brwi i mrużą oczy. Często narzekają na uporczywy ból głowy. Wynika to z nieprawidłowości krzywizn oka, które źle skupiają promienie, a w efekcie ich wiązka nie jest skupiona w jednym, a w dwóch punktach. Z tego powodu widzimy rozmazany obraz.

Objawy astygmatyzmu

Jest to efekt złego kształty rogówki, która u astygmatyka przypomina jajowatą piłkę do rugby, a nie jest wycinkiem kuli, tak jak powinno być. Najbardziej popularne objawy astygmatyzmu to:

💡 nierozpoznawanie kształtów,
💡 zamglone kształty,
💡 czołowy ból głowy,
💡 tarcie oczu oraz nadmierne mruganie,
💡 problem z widzeniem poziomych i pionowych linii.

Rozpoznanie astygmatyzmu

Jeśli zauważysz u siebie jakiś z powyższych objawów, koniecznie udaj się do okulisty, optometrysty albo refrakcjonisty, by wykonać badanie wzroku. Koniecznie dokładnie sprawdź uprawnienia osoby, do której się wybierasz. Tylko prawdziwy specjalista dobrze Cię zdiagnozuje i określi jaką masz wadę wzroku. Są dwa rodzaje astygmatyzmu:

✅ astygmatyzm regularny – występuje jak w jednym przekroju masz inną krzywiznę, niż w drugim. Występuje najczęściej i jest prosty do korekcji – wystarczą toryczne soczewki kontaktowe, albo okulary.

✅ astygmatyzm nieregularny – występuje wtedy, kiedy pacjent ma nieregularny kształt rogówki oka. Często jest wynikiem urazu oka, którego efektem jest uszkodzenie rogówki.

Przed wizytą u specjalisty możesz wykonać prosty test, nawet podczas pracy przy komputerze. Znajdziesz je w Internecie (wpisz: test na astygmatyzm w wyszukiwarkę Google i działaj!). Specjalista przebada Twój wzrok specjalistycznym sprzętem. Każdy gabinet okulistyczny oraz optometrysty zaopatrzony jest w oftalmometr Jawala, keratoskop i wideokeratografię komputerowa. Ostatnie badania przynosi najbardziej precyzyjne odpowiedzi na pytania.

Sposoby leczenia – operacja wzroku

To zdecydowanie najbardziej skuteczna metoda leczenia tej wady wzroku. Operację laserową można wykonać w klinice okulistycznej, a polega ona na wymodelowaniu kształtu rogówki oka. Sposób operowania wybierany jest na podstawie  topografii oraz grubości rogówki. Operacja kosztuje ok. 2 tys. złotych i nie jest refundowana przez NFZ.

Oczywiście jest także możliwość tradycyjnego leczenia wady wzroku, czyli np. noszenia soczewek kontaktowych torycznych, albo specjalnie dopasowanych okularów. Ważne, by leczyć astygmatyzm – potrafi on bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie zarówno dzieciakom, jak i osobom dorosłym. Dlatego warto udać się do specjalisty i jak najszybciej zacząć leczenie tej wady wzroku.

Zapisz się na badanie wzroku

POPULARNE 🔥🔥🔥

MidSeason SALE w Twoje Soczewki

Jesienne obniżki na oprawy korekcyjne i okulary przeciwsłoneczne w salonach Twoje Soczewki i na www.twojesoczewki.com. Skorzystaj z rabatów nawet do -70% i ciesz się swoimi...

Moc zniżek w aplikacji Qpony!

Od 25 do 27 października 2019 w aplikacji Qpony znajdziesz specjalne rabaty na soczewki kontaktowe i okulary – wystarczy jedno kliknięcie! Od 25 października w...

Zakupy z klasą – znajdź nasze kupony w Zwierciadle

Mnóstwo rabatów na soczewki kontaktowe i okulary czeka na Ciebie w magazynie Zwierciadło. Akcja „Zakupy w klasą” potrwa od 25 do 27 października 2019....

Zbieraj punkty za zakupy!

"Bezcenne niespodzianki" z Mastercard i Twoje Soczewki Płacisz kartą za zakupy w Twoje Soczewki i zbierasz punkty, które zamieniają się w bezcenne chwile w ulubionej...

Okulary korekcyjne z nakładką słoneczną – hit czy kit?

Podczas wakacyjnych miesięcy wiele osób miało problem: wybrać wyraźne widzenie, czy może ochronę przed szkodliwym promieniowaniem i słońcem? Na szczęście od kilku sezonów można...