Strona główna Badanie wzroku Na czym polega astygmatyzm?

Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm to jedna z najbardziej popularnych wad wzroku, z którymi borykają się ludzie na całym świecie. Wady wzroku przysparzają nam sporo kłopotów w naszym codziennym życiu, szczególnie jeśli nie stosujemy odpowiednich form korekcji. Wiele osób mówi, że astygmatyzm stanowi dość nietypową wadę refrakcji. Dzisiaj piszemy kilka słów więcej na ten temat.

Astygmatyzm – co to takiego?

Niezborność oka, czyli astygmatyzm, objawia się zazwyczaj nieostrym widzeniem. Osoby, które mają tą przypadłość muszą mocno skupiać wzrok, by zobaczyć w sposób ostry obserwowany przedmiot. Przy tym marszczą brwi i mrużą oczy. Często narzekają na uporczywy ból głowy. Wynika to z nieprawidłowości krzywizn oka, które źle skupiają promienie, a w efekcie ich wiązka nie jest skupiona w jednym, a w dwóch punktach. Z tego powodu widzimy rozmazany obraz.

Objawy astygmatyzmu

Jest to efekt złego kształty rogówki, która u astygmatyka przypomina jajowatą piłkę do rugby, a nie jest wycinkiem kuli, tak jak powinno być. Najbardziej popularne objawy astygmatyzmu to:

💡 nierozpoznawanie kształtów,
💡 zamglone kształty,
💡 czołowy ból głowy,
💡 tarcie oczu oraz nadmierne mruganie,
💡 problem z widzeniem poziomych i pionowych linii.

Rozpoznanie astygmatyzmu

Jeśli zauważysz u siebie jakiś z powyższych objawów, koniecznie udaj się do okulisty, optometrysty albo refrakcjonisty, by wykonać badanie wzroku. Koniecznie dokładnie sprawdź uprawnienia osoby, do której się wybierasz. Tylko prawdziwy specjalista dobrze Cię zdiagnozuje i określi jaką masz wadę wzroku. Są dwa rodzaje astygmatyzmu:

✅ astygmatyzm regularny – występuje jak w jednym przekroju masz inną krzywiznę, niż w drugim. Występuje najczęściej i jest prosty do korekcji – wystarczą toryczne soczewki kontaktowe, albo okulary.

✅ astygmatyzm nieregularny – występuje wtedy, kiedy pacjent ma nieregularny kształt rogówki oka. Często jest wynikiem urazu oka, którego efektem jest uszkodzenie rogówki.

Przed wizytą u specjalisty możesz wykonać prosty test, nawet podczas pracy przy komputerze. Znajdziesz je w Internecie (wpisz: test na astygmatyzm w wyszukiwarkę Google i działaj!). Specjalista przebada Twój wzrok specjalistycznym sprzętem. Korekcję astygmatyzmu dobiera sie “metodą mgłową” z figurą promienistą, ale przede wszystkim przy użyciu cross cylindra – za pomocą foroptera/kasety próbnej.

Sposoby leczenia – operacja wzroku

To zdecydowanie najbardziej skuteczna metoda leczenia tej wady wzroku. Operację laserową można wykonać w klinice okulistycznej, a polega ona na wymodelowaniu kształtu rogówki oka. Sposób operowania wybierany jest na podstawie  topografii oraz grubości rogówki. Operacja kosztuje ok. 2 tys. złotych i nie jest refundowana przez NFZ.

Oczywiście jest także możliwość tradycyjnego leczenia wady wzroku, czyli np. noszenia soczewek kontaktowych torycznych, albo specjalnie dopasowanych okularów. Ważne, by leczyć astygmatyzm – potrafi on bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie zarówno dzieciakom, jak i osobom dorosłym. Dlatego warto udać się do specjalisty i jak najszybciej zacząć leczenie tej wady wzroku.

Zapisz się na badanie wzroku

POPULARNE 🔥🔥🔥

Nasze salony pozostają otwarte!

Nasze salony oraz gabinety okulistyczne są otwarte. Zgodnie z rozporządzeniem do 29 listopada zamknięte są wyspy handlowe, a więc trzy nasze punkty w Warszawie...

Mega oferta na okulary korekcyjne

Tylko w salonach do 14 listopada 2020 Przygotowaliśmy dla Was wyjątkową ofertę. Tylko w salonach i tylko do soboty 14 listopada 2020 okulary korekcyjne możecie...

100 zł zniżki na okulary do każdego zakupu online!

Takiej promocji nie było już dawno! Tylko teraz kupując w naszym sklepie internetowym soczewki kontaktowe, otrzymasz aż 100 zł zniżki na okulary korekcyjne! Jak otrzymać...

Idealne okulary do pracy przy komputerze!

Spędzasz dużo czasu przed ekranem? Twoje oczy potrzebują ochrony! Teraz w naszych salonach dobierzesz soczewki okularowe ze specjalną powłoką Crizal Prevencia aż 30% taniej! Nie...

Badanie za pół ceny na Światowy Dzień Wzroku!

8 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wzroku. To akcja, która ma uświadamiać i uczyć. Profilaktyczne badanie wzroku jest bardzo ważne –...