Strona główna Badanie wzroku Na czym polega astygmatyzm?

Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm to jedna z najbardziej popularnych wad wzroku, z którymi borykają się ludzie na całym świecie. Wady wzroku przysparzają nam sporo kłopotów w naszym codziennym życiu, szczególnie jeśli nie stosujemy odpowiednich form korekcji. Wiele osób mówi, że astygmatyzm stanowi dość nietypową wadę refrakcji. Dzisiaj piszemy kilka słów więcej na ten temat.

Astygmatyzm – co to takiego?

Niezborność oka, czyli astygmatyzm, objawia się zazwyczaj nieostrym widzeniem. Osoby, które mają tą przypadłość muszą mocno skupiać wzrok, by zobaczyć w sposób ostry obserwowany przedmiot. Przy tym marszczą brwi i mrużą oczy. Często narzekają na uporczywy ból głowy. Wynika to z nieprawidłowości krzywizn oka, które źle skupiają promienie, a w efekcie ich wiązka nie jest skupiona w jednym, a w dwóch punktach. Z tego powodu widzimy rozmazany obraz.

Objawy astygmatyzmu

Jest to efekt złego kształty rogówki, która u astygmatyka przypomina jajowatą piłkę do rugby, a nie jest wycinkiem kuli, tak jak powinno być. Najbardziej popularne objawy astygmatyzmu to:

💡 nierozpoznawanie kształtów,
💡 zamglone kształty,
💡 czołowy ból głowy,
💡 tarcie oczu oraz nadmierne mruganie,
💡 problem z widzeniem poziomych i pionowych linii.

Rozpoznanie astygmatyzmu

Jeśli zauważysz u siebie jakiś z powyższych objawów, koniecznie udaj się do okulisty, optometrysty albo refrakcjonisty, by wykonać badanie wzroku. Koniecznie dokładnie sprawdź uprawnienia osoby, do której się wybierasz. Tylko prawdziwy specjalista dobrze Cię zdiagnozuje i określi jaką masz wadę wzroku. Są dwa rodzaje astygmatyzmu:

✅ astygmatyzm regularny – występuje jak w jednym przekroju masz inną krzywiznę, niż w drugim. Występuje najczęściej i jest prosty do korekcji – wystarczą toryczne soczewki kontaktowe, albo okulary.

✅ astygmatyzm nieregularny – występuje wtedy, kiedy pacjent ma nieregularny kształt rogówki oka. Często jest wynikiem urazu oka, którego efektem jest uszkodzenie rogówki.

Przed wizytą u specjalisty możesz wykonać prosty test, nawet podczas pracy przy komputerze. Znajdziesz je w Internecie (wpisz: test na astygmatyzm w wyszukiwarkę Google i działaj!). Specjalista przebada Twój wzrok specjalistycznym sprzętem. Każdy gabinet okulistyczny oraz optometrysty zaopatrzony jest w oftalmometr Jawala, keratoskop i wideokeratografię komputerowa. Ostatnie badania przynosi najbardziej precyzyjne odpowiedzi na pytania.

Sposoby leczenia – operacja wzroku

To zdecydowanie najbardziej skuteczna metoda leczenia tej wady wzroku. Operację laserową można wykonać w klinice okulistycznej, a polega ona na wymodelowaniu kształtu rogówki oka. Sposób operowania wybierany jest na podstawie  topografii oraz grubości rogówki. Operacja kosztuje ok. 2 tys. złotych i nie jest refundowana przez NFZ.

Oczywiście jest także możliwość tradycyjnego leczenia wady wzroku, czyli np. noszenia soczewek kontaktowych torycznych, albo specjalnie dopasowanych okularów. Ważne, by leczyć astygmatyzm – potrafi on bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie zarówno dzieciakom, jak i osobom dorosłym. Dlatego warto udać się do specjalisty i jak najszybciej zacząć leczenie tej wady wzroku.

Zapisz się na badanie wzroku

POPULARNE 🔥🔥🔥

Nagrody w zasięgu wzroku

Nagrody w zasięgu wzroku – Loteria z markami Ray-Ban, Oakley i Vogue W dniach od 16 września 2019 do 17 listopada 2019 roku w salonach...

Weekend zniżek

Akcja rabatowa „Weekend zniżek” Kupony rabatowe na zakupy w Twoje Soczewki Akcja promocyjna „Weekend zniżek” umożliwia czytelnikom magazynów Logo, Avanti, Wysokie Obcasy Extra skorzystanie z...

Jaka jest cena soczewek kontaktowych i jakie warto wybrać?

Te dwa pytania zadają sobie użytkownicy soczewek kontaktowych na całym świecie. Każdy chce wybrać optymalny model szkieł, które będą komfortowe podczas noszenia, a przy...

„Stylowe zakupy”

Akcja rabatowa „Stylowe zakupy” w Twoje Soczewki Akcja rabatowa „Stylowe zakupy” umożliwia czytelnikom magazynów Twój Styl i SHOW skorzystanie z rabatów na zakupy w dniach...

Kolorowe soczewki – zmień kolor oczu w dniu ślubu

Ślub i zawarcie związku małżeńskiego to bardzo ważna data dla każdej panny młodej. W tym wyjątkowym dniu chce wyglądać po prostu pięknie. Możliwości współczesnej...