Osłabioną zdolność do widzenia w jednym oku określamy mianem amblyopii, tzw. chorobą leniwego oka. Jeśli Twoje dziecko ma stwierdzonego przez specjalistę zeza, to powinieneś zapobiegać jego konsekwencji – niedowidzeniu oka. Co ważne, jeśli ta wada rozwinie się u Twojego malucha, nie da się jej później skorygować soczewkami kontaktowymi, czy okularami. Sprawdź czym jest amblyopia, przeczytaj nasz tekst!

Przyczyny powstawania leniwego oka

Wada wzroku określana amblyopią powstaje w najmłodszym wieku – podczas dzieciństwa. Najważniejszy w tym kontekście jest czas od momentu narodzin dziecka, po ukończenie przez nie 6 roku życia. Należy wtedy w szczególny sposób obserwować malucha. Jeśli bowiem w tym okresie wystąpi jakiś czynnik, który powoduje powstanie wady wzroku, albo problemy z prawidłowym widzeniem, z automatu może być to przyczyną powstania leniwego oka.

Najczęściej powoduje go zez w jednym oku – dochodzi wtedy do zaburzenia widzenia. Mózg działa tak, że osłabia przepływ informacji z zezującego, nieprawidłowo widzącego oka. Mimo tego, że jest zdrowe, dobrze zbudowane, przestaje widzieć. Po prostu mózg nie odbiera danych, które ono nadaje.

Niedowidzenie najczęściej powstaje przez:

✅ Jednostronnego zeza,
✅ Różnowzroczność oczu,
✅ Ograniczenie używania jednego oka – powodów może być kilka, m.in. opadanie górnej powieki, zasłonięcia oka opatrunkiem przez długi czas, zaćmę, problemy ze zmniejszeniem przeźroczystości rogówki,
✅ Znaczącą wadę refrakcji – przede wszystkim nadwzroczność oraz astygmatyzm.

By sprawdzić czy dziecko ma amblyopię wykonuje się badanie ostrości wzroku, najczęściej za pomocą tablic Snellena. Efektem jest ocena zdolności rozdzielczej siatkówki. Sprawdza się postrzeganie dwóch punktów, położonych blisko, jako punktów oddalonych. Na tej podstawie określa się stopień niedowidzenia. Specjaliści wyróżniają jego różne typy:

✔️ Duży stopień występuje, gdy ostrość wzroku wynosi maksymalnie 0,1
✔️ Średni stopień to ostrość wzroku od 0,1 do 0,3,
✔️ Mały stopień to wskaźnik pomiędzy 0,3 a 0,8.

Leczenie leniwego oka

Jeśli rodzice w porę nie zauważą, że coś złego się dzieje i nie wyleczą niedowidzenia jeszcze w dzieciństwie, ta wada wzroku pozostanie dorastającemu człowiekowi na całe życie. Z tego powodu ważne jest, by zauważyć ją w porę. Lekarz okulista, który zdiagnozuje na podstawie szeregu badań, w których zwróci uwagę na ruchliwość gałki ocznej czy ostrość wzroku. Na tej podstawie zaleci wykonywanie kilku ćwiczeń mięśni wokół oka, które będą miały zmusić to leniwe do działania. Jednym z powszechnie znanych jest zakrywanie zdrowego oka i zmuszanie dziecka do patrzenia tym upośledzonym.

Zapobieganie rozwinięciu wady wzroku jest proste. Jeśli Twoje dziecko zezuje, udaj się jak najszybciej do lekarza okulisty, by odpowiednio rozpocząć leczenie i nie dopuścić do rozwoju tej przypadłości. Pamiętaj, że ćwiczenia trzeba wykonywać w seriach powtarzanych co jakiś czas. Ich jednorazowe wykonanie może nie dać trwałej poprawy wzroku.

Zapisz się na badanie wzroku