Ciąża to szczególny czas, który zmienia drastycznie ciało kobiety. W konsekwencji zmianie może ulec funkcjonalność narządu wzroku. Wiele kobiet deklaruje pogorszenie widzenia. Czy ta przypadłość dotyka każdą kobietę? Te zmiany są odwracalne?

Pogorszenie widzenia to mit? Takie pytanie zadaje sobie prawie każda kobieta w ciąży. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, aczkolwiek istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wzrok ulegnie degeneracji. Prawdą jest, iż połowa kobiet nawet nie zauważy tych zmian, a pozostała połowa dostrzeże, iż nie widzą tak dobrze, jak przed zajściem w ciążę.

Ciąża u kobiety z wadą wzroku

Zdecydowanie większa część kobiet, które tuż przed zajściem w ciążę miały prawidłowy wzrok, w jej trakcie nie odczuły drastycznych zmian widzeniu. Ewentualne różnice mogły być na tyle subtelne, że nawet nie zostały wychwycone. Kobiety, które naturalnie posiadały wadę wzroku, w trakcie ciąży dostrzegły dodatkowe zaburzenia. Przyczyną tych zmian są hormony ciążowe, które wpływają m.in. na narząd wzroku, a dokładniej stan rogówki, twardówki oraz soczewki oka. Wszystkie te mniej lub bardziej zauważalne modyfikacje są przejściowe, a po urodzeniu dziecka wszystko wraca do prawidłowego stanu.

Kobieta, która posiada wadę wzroku, a planuje ciążę, powinna być pod stałą opieką specjalisty – okulisty, który będzie mógł ocenić stopień rozwoju zmian, jakie mogą nastąpić. W trakcie wizyty zostanie zbadany stan siatkówki oraz ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wówczas okulista podejmie decyzję o ewentualnej zmianie szkieł lub przejściu na okulary bądź soczewki sprzed ciąży.

Dolegliwości w trakcie ciąży

W trakcie ciąży może towarzyszyć suchość oka, co jest naturalnym zjawiskiem, spowodowanym zmniejszoną ilością wytwarzanych łez. W tym czasie może także rozwinąć się zaburzenie widzenia zmierzchowego, nazywanego potocznie kurzą ślepotą. Prawdopodobne jest także zmniejszenie obwodowego pola widzenia. Wszystkie te dolegliwości ustępują wraz z urodzeniem dziecka.

Mamy kilka sugestii dla przyszłych mam, na czas ciąży:

✅ zaprzestań jazdy samochodem, gdy zaobserwowałaś zmniejszone pole widzenia,
✅ stosuj krople nawilżające, kiedy odczuwasz suchość oczu,
✅ poddaj się badaniu dna oka, jeżeli masz wysoką krótkowzroczność,
✅ wybierz się do okulisty, jeśli zmiany dotyczące widzenia rażąco się zmieniły,
✅ unikaj jaskrawego światła.

Jak dbać o wzrok w trakcie ciąży?

Kobieta w ciąży, jeśli posiada wadę wzroku, powinna ograniczyć spędzanie czasu przed monitorem komputera do nie więcej niż 4h dziennie. Odejście od tej zasady może przyczynić się do powstania zespołu suchego oka. Przyszła mama powinna ograniczyć dźwiganie, nie tylko ze względu na dziecko, lecz na możliwość odklejenia się siatkówki.

Ciężarna kobieta zdecydowanie winna zwrócić uwagę na to, co je i w jakich ilościach. Pomocne przy wadzie wzroku będą produkty bogate w beta-karoteny i witaminę A, która jest odpowiedzialna za prawidłowe widzenie. Znaleźć je można w takich produktach jak np.: marchew, morela, dynia, szpinak.

Zapisz się na badanie wzroku