Strona główna Badanie wzroku Dlaczego oczy są przekrwione?

Dlaczego oczy są przekrwione?

Zastanawiałeś się kiedyś, ile godzin dziennie spędzasz na patrzeniu w monitor komputera oraz ekran swojego smartfona? Za czerwone, przekrwione oczy może odpowiadać wiele czynników, jednak jednym z głównych jest niebieskie światło. Inne najczęstsze powody to alergie, kurz/pył unoszący się w powietrzu, bądź choroby autoimmunologiczne.

Czerwone, przekrwione oczy to zasługa nadmiernego korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło. Pracujesz przed komputerem? Twoje oczy są jeszcze bardziej narażone na stany zapalne. Zespół czerwonego oka to poszerzenie naczyń krwionośnych gałki ocznej. Kiedy powstaje? Przyczynami zazwyczaj są podrażnienia spojówki powstające w wyniku np. pocierania mechanicznego.

Jakie są objawy przekrwionych oczu?

Osoby, które doświadczyły choć raz zmiany koloru gałki ocznej na czerwoną, wiedzą, że efekt przekrwionych oczu może wiązać się z innymi objawami. Należą do nich głównie: świąd, uczucie drapania, gorsza ostrość widzenia, bóle głowy, światłowstręt, a także wydobywanie się wydzieliny z kanaliku łzowego. Bardziej ekstremalne objawy to mdłości, wymioty, wyciek z nosa, nieustępujące kichanie, a nawet ból gardła czy kaszel.

Najczęstsze przyczyny czerwonych oczu.

Wymienia się kilka najważniejszych przyczyn, do których należą:

1. Choroby spojówki

✅ Alergia – objawia się jako silny świąd oczu z towarzyszącym przekrwieniem i obrzękiem spojówek. Częste są także łzawienia, wodnisty katar oraz kichanie.
✅ Infekcyjne zapalenie spojówek – charakteryzuje się wydzieliną ropną w worku spojówkowym i łzowym. Obecne jest także przekrwienie oczu, obrzęk całych powiek, swędzenie, niekiedy nawet uczucie obcego ciała (piasek pod powieką).
✅ Chemiczne zapalenie spojówek – czerwone oko uwidacznia się na skutek substancji drażniących.
✅ Zespół suchego oka – charakteryzuje się uczuciem zmęczenia, ciężkością powiek. Dotyczy osób pracujących przed komputerem oraz w klimatyzowanych pomieszczeniach.
✅ Wylew podspojówkowy – zazwyczaj jednostronne zaczerwienienie, mające kształt plackowaty.

2. Choroby rogówki

✅ Wirusowe zapalenie rogówki – najczęstszy objaw to matowa rogówka o nierównej powierzchni, towarzyszy temu ból oka, pieczenie, kłucie, łzawienie spojówek.
✅ Zapalenie rogówki – może powstać na skutek przedłużonego noszenia soczewek kontaktowych.
✅ Owrzodzenie rogówki – zmętnienie rogówki, obecność krateru owrzodzenia. Może utworzyć się w wyniku spania w soczewkach kontaktowych.

3. Choroby powiek

Zapalenie brzegów powiek
✅ Jęczmień
✅ Nieprawidłowy wzrost rzęs
✅ Niedomykalność szpary powiekowej

Inne czynniki warunkujące czerwone oczy

Zbyt mała ilość snu może stać się powodem czerwonych oczu. Wszystko za sprawą zmniejszonego przepływu tlenu do naczyń krwionośnych, które w konsekwencji stają się bardziej rozszerzone.

Soczewki kontaktowe mogą sprzyjać podrażnieniom i warunkować czerwone oczy, szczególnie gdy nie przestrzega się zasad higieny. Koniecznie należy je wyciągać tuż przed snem, zaś rano aplikować je wyłącznie czystymi palcami.

Źle dobrane okulary to częsty powód podrażnienia oczu, które zmuszone są do zwiększonego wysiłku. Jeżeli uważasz, że twoje okulary nie odciążają oczu, lecz narażają je na ciągłe mrugnie, koniecznie udaj się do specjalisty.

Zapisz się na badanie wzroku

POPULARNE 🔥🔥🔥

Weekend zniżek – odbierz 20% rabatu!

Zaczyna się weekend zniżek! Od 17 do 19 września wykorzystaj kupony z magazynu Wysokie Obcasy Extra i ciesz się zniżkami! Skorzystaj z kuponu i...

Start wielkiej promocji! Druga para okularów za złotówkę!

Takiej okazji nie możesz przegapić! Tylko teraz – kupując dwie pary okularów, za jedną z nich zapłacisz tylko… symboliczną złotówkę. To idealna okazja do wspólnych...

Tylko jeden weekend z takimi zniżkami!

Tylko dwa dni niesamowitych okazji w naszych salonach! 29 i 30 sierpnia otrzymasz aż 30% zniżki na oprawy korekcyjne marki Ray-Ban® - nie czekaj...

Druga para szkieł okularowych za 1 zł

Przy zakupie dwóch par okularów, jedna para szkieł za złotówkę! Dodatkowa para dla siebie lub kogoś bliskiego? Skorzystaj z okazji! Teraz kupując dwie pary okularów,...

Przed nami Dzień Mamy i Dzień Dziecka – sprawdź rabaty!

Idealne prezenty na Dzień Matki i Dziecka? Sprawcie sobie radość nowymi okularami! Mamy dla Was specjalne promocje – 20% zniżki na okulary korekcyjne i...