Czerwone oko. O czym świadczy ten objaw?

Oczy to bardzo delikatna część ludzkiego ciała. Dzięki zmysłowi wzroku możemy odbierać praktycznie 80% informacji ze świata zewnętrznego. Z tego powodu warto w sposób szczególny dbać o swoje oczy i zwracać uwagę na wszelkie problemy. Jednym z często występujących jest zaczerwienienie gałki ocznej. O czym może to świadczyć odpowiadamy w poniższym artykule.

Zdrowa gałka oczna jest nawilżona, błyszcząca, nie piecze oraz nie swędzi. Ponadto nie odczuwa się efektu piasku pod powieką oraz bólu. Jednymi słowy – nie czujemy żadnego dyskomfortu, podczas mrugania oczami oraz patrzenia. Czasami jednak nasze oczy zaczynają swędzieć, nadmiernie łzawić, a gałka oczna robi się przekrwiona. Wszystko przez to, że pękają w niej naczynka krwionośne. Czerwone, swędzące i piekące oko to sygnał, że w naszym organizmie jest stan zapalny oka. W kącikach może dodatkowo zbierać się wydzielina ropna oraz towarzyszy temu wszystkiemu ból.

Przyczyny powstawania czerwonego oka

Objaw, jakim jest czerwone oko, może pojawić się z następujących przyczyn:

✅ Mechanicznego podrażnienia oka – np. przez pocieranie, ciało obce, które „wpadło do oka” i znajduje się pod powieką,
✅ Chemicznym podrażnieniem oka – np. przez unoszące się opary farby, lakieru, kwasów, albo innych gazów/cieczy. Może Cię dotyczyć szczególnie, jeśli pracujesz w laboratorium,
✅ Z powodu alergenów z którymi masz styczność, np. na pyłki, dym papierosowy
✅ Urazu mechanicznego, np. uderzenia w oko,
✅ Choroby, np. zapalenia spojówek, albo rogówki,
✅Chorób twardówki i oczodołu.

Pamiętaj o tym, że czerwone oko jest zawsze reakcją na jakąś nieprawidłowość. W zależności od tego, jaka jest jego przyczyna, może ustać, np. po odcięciu kontaktu z alergenem. Trudniejsza sprawa, jeśli wynika ono z choroby spojówek.

Mam czerwone oko – jak sobie pomóc?

Bardzo często czerwone oko jest efektem: przemęczenia zmysłu wzroku po wielogodzinnej pracy przy komputerze, kontaktu z alergenem, albo ciała obcego które przypadkiem dostało się pod powiekę. W takich wypadkach polecamy sięgnąć po dostępne w aptekach bez recepty krople nawilżające, oraz maści witaminowe.

Jak chcesz pozbyć się ciała obcego spod powieki, przepłucz oczy solą fizjologiczną – kupisz ją w każdej aptece. Drugi popularny, tym razem domowy sposób, to płukanie oka wywarem z rumianku. Do tego wystarczy sięgnąć po herbatę rumiankową w saszetkach. Zaparz ją i ostudź, a później sięgnij po watę albo płatki kosmetyczne. Może ci ten zabieg wysuszyć spojówki, dlatego pamiętaj, by użyć po  nim kropli nawilżających.

Jeżeli zauważysz dodatkowo nadwrażliwość na światło, podwójne widzenie, pogorszenie go oraz ból oka, któremu towarzyszy ból głowy, nie bagatelizuj tego. Udaj się do lekarza okulisty, który dokładnie zbada i określi przyczynę takiego stanu oka. Może być to poważna choroba wzroku i niezbędne będą dodatkowe badania, operacja oka albo zastosowanie antybiotyku. Szybkie podjęcie leczenia pozwoli Ci uniknąć dużych kosztów i nieprzyjemnych zabiegów, których może wymagać oko, jeśli zbagatelizujesz problem.

Odczuwasz dyskomfort i suchość oczu - polecamy krople