„Wszystko na świecie może być zrobione lepiej. Jedyne pytania, jakie powstają, to kto i kiedy zrobi to lepiej.”

Jim Jannard

Historia marki Oakley to historia innowacyjnych rozwiązań, wdrażanych z myślą o potrzebach użytkowników. Oakley od początku swego istnienia stawia na kreatywność i praktyczność. Marka ma na swoim koncie około 600 patentów technologicznych i wzorniczych, co plasuje ją jako jedną z najbardziej innowacyjnych i rozwiniętych technologicznie marek optycznych.

Firma łączy w sobie designerską formę ze sportową użytecznością. Ultralekkie materiały pozwalają projektantom tworzyć oryginalne oprawy, które zapewniają doskonałe pole widzenia oraz stabilnie utrzymują się na twarzy, nawet w wymagających warunkach otoczenia.

Korzenie firmy sięgają 1975 roku. Właśnie wtedy Jim Jannard założył w swoim garażu firmę Oakley mając w kieszeni jedynie 300 dolarów. Nazwa firmy pochodzi od imienia psa Jim’iego, Settera Angielskiego ‘Oakley Anne’.

Tego samego roku Jim stworzył ergonomiczne uchwyty na kierownice motocykli i BMX-ów ‘The Oakley Grip’. Wykonane z materiału o nazwie Unobtainium rękojeści, polepszały przyczepność dłoni do kierownicy. Do tej pory ten innowacyjny materiał jest używany w produkcji zauszników w większości opraw marki Oakley.

1980

Jannard wychodząc naprzeciw potrzebom sportowców wprowadził na rynek gogle crossowe i narciarskie. Stworzył m.in. gogle crossowe O Frame Mx, które zyskały popularność dzięki sportowcom takim jak np. Marty Smith, Jeff Ward, czy Mike Bell. Nowe na rynku produkty zapewniały doskonałą widoczność oraz charakteryzowały się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.

Gogle Oakley XS O-FRAME
Gogle Oakley XS O-FRAME

1984

Rok 1984 jest uznawany za oficjalną datę powstania marki Oakley. Wtedy miała bowiem miejsce prawdziwa rewolucja w świecie okularów sportowych. Jim Jannard opracował specjalną technologię optyczną High Definition Optics. Propozycja ta stworzona została dla sportowców, którzy potrzebują doskonałej ostrości widzenia w trudnych warunkach treningowych. Profesjonalni zawodnicy oraz amatorzy, pragnący uzyskiwać coraz lepsze sportowe wyniki, chętnie sięgali po innowacyjne okulary słoneczne zapewniające obraz bez zniekształceń.

W 1984 roku pojawił się również kultowy model okularów Eyeshades, które choć swoim designem nawiązują do wyglądu narciarskich gogli, są dedykowane przede wszystkim rowerzystom. Oprawy Oakley stały się niezwykle popularne za sprawą Greg a LeMond, który podczas zwycięskiego wyścigu Tour DeFrance w 1986r miał na sobie słynny model Eyeshades.

1985

W ślad za słynnymi okularami Eyeshades pojawiły się kolejne modele: Blade® oraz Frogskin®, które do dziś cieszą się uznaniem klientów na całym świecie. Frogskin® Oakley, które charakteryzuje bardziej lifestylowa forma, uzyskały status najbardziej kultowego modelu w historii marki.

Okulary Oakley FROGSKINS LX kolor 2043-03
Oakley FROGSKINS LX

1990 – 1999

Sportowcy przyjęli Eyeshades z wielkim entuzjazmem, co spowodowało wprowadzenie na rynek podobnych modeli typu M Frame oraz Radar. Okulary M Frame, lubiane szczególnie przez współczesnych rowerzystów stały się jednymi z popularniejszych sportowych okularów przeciwsłonecznych lat 90. O innowacyjności i jakości technologii Oakley świadczy fakt, że jedna z wersji M Frame – model Ballistic stała się elementem wyposażenia amerykańskiej armii.

Oakley na każdym kroku pokazuje swoją otwartość na zmiany, o czym świadczy na przykład powstanie okularów Eye Jacket. Jest to bowiem pierwsza w historii marki oprawa całkowicie zaprojektowana komputerowo.

W 1995 roku firma Oakley wchodzi na giełdę gdzie zostaje wyceniona na 230 milionów dolarów.

1999 rok to również ważna data dla potentata w branży optycznej z dwóch powodów. Oakley poszerza wtedy ofertę o okulary korekcyjne, dzięki czemu zyskuje jeszcze większy udział w rynku. Dodatkowo marka po raz kolejny zaskakuje innowacyjnością i podejściem do projektowania. W 1999 zostaje zrealizowany projekt specjalny – okulary Over The Top, o zupełnie nowatorskim kształcie.

2000 – do dziś

Oakley w XXI wiek wkracza z nowymi produktami, nie tylko z branży okularowej. Marka rozwija się także w segmencie obuwia, odzieży i akcesoriów sportowych, nie zapominając jednak o wiernych fanach produktów optycznych.

2006 to ważna dla OAKLEY data, ponieważ zakupiony został za 55.7 miliona dolarów inny producent high-endowych opraw, firma Oliver Peoples.

W 2007 roku na rynku pojawiła się kolejna nowość – model Radar, a 5 lat później jego futurystyczna wersja Radarlock.

W 2014 roku Oakley obchodzi 30-lecie powstania. Z tej okazji zaprezentowano specjalną serię w stylu vintage Heritage Collection, nawiązującą do legendarnego modelu Eyeshades.

Kreatywność Oakley nie zna granic i najlepszym przykładem tego jest model Latch. Model charakteryzujący się lifestylową odsłoną, kryje w sobie jedyny w swoim rodzaju patent w postaci klipsa zintegrowanego z zawiasem, który umożliwia bezpieczne przypięcie okularów do koszulki.

Okulary Oakley RADARLOCK PATH
Okulary Oakley RADARLOCK PATH

*na podstawie materiałów producenta – firmy Luxottica