Strona główna Aktualności Soczewki kontaktowe na wakacyjny wyjazd. Jakie zabrać ze sobą?

Soczewki kontaktowe na wakacyjny wyjazd. Jakie zabrać ze sobą?

Pakujesz właśnie walizkę na wakacyjny wyjazd i zastanawiasz się, czy spakować do niego soczewki kontaktowe? To z pewnością bardzo dobry pomysł – pozwalają one na pełną swobodę ruchów przy wykonywaniu wielu aktywności na świeżym powietrzu. Obowiązkowo powinniśmy jednak mieć przy sobie również okulary przeciwsłoneczne oraz korekcyjne. Dlaczego? O tym za chwilę.

Nim podejmiemy decyzję, jaka forma korekcji wzroku będzie dla nas wiodąca podczas wakacji, zastanówmy się nad tym, gdzie się wybieramy i w jaki sposób chcemy spędzać czas. To będzie miało kluczową rolę przy wyborze odpowiednich soczewek kontaktowych, a dokładniej formy ich noszenia.

Kąpiele słoneczne i wodne – soczewki jednodniowe

Lubisz aktywnie spędzać czas wolny? Uwielbiasz wylegiwać się na plaży, pływać w wodzie albo na desce surfingowej? Koniecznie spakuj do swojej torby jednodniowe soczewki kontaktowe, przez niektórych określane jako jednorazowe. Są bardzo wygodne – zaraz po użyciu po prostu wyrzucasz je do kosza. Właśnie z tego powodu często wybierają je osoby, które wyjeżdżają w podróż – nie muszą być odpowiednio przechowywane, pielęgnowane, zatem nie musisz dokładać do bagażu dodatkowej buteleczki z płynem do ich czyszczenia i przetrzymywania. Bezwzględnie miej przy sobie swoje ulubione krople nawilżające do oczu, sięgaj po nie od razu kiedy poczujesz suchość oczu – w naszych ulubionych wakacyjnych kurortach jest zazwyczaj bardzo ciepło, co skutkuje przesuszaniem gałki ocznej!

Jeśli jesteś na egzotycznych wakacjach w dalekim kraju, to myj ręce w wodzie mineralnej, albo przegotowaną. Jeśli nie masz takiej możliwości, absolutnie nie używaj do mycia rąk wody z kranu. Najlepiej zrezygnuj z ich używania na poczet standardowych okularów korekcyjnych.

Kąpiel na basenie – wielka pułapka dla oczu

Dużą atrakcją podczas wakacyjnych wojaży jest spędzanie czasu w basenie albo ogromnych parkach wodnych. Woda, która znajduje się w takich sztucznych kąpieliskach jest siedliskiem wielu niebezpiecznych bakterii, grzybów oraz innych drobnoustrojów, które mogą wywołać u nas ropne zapalenie spojówek. Gorzej, jeśli w naszym oku zagnieżdżą się pierwotniaki, np. akantoameba. Leczenie oka w takim przypadku będzie długotrwałe, może to być nawet kilka miesięcy. W najgorszym razie może zakończyć się przeszczepem rogówki.

Na takie niemiłe przygody najbardziej narażone są osoby, które noszą na co dzień soczewki kontaktowe. Dlatego przy aktywnościach tego typu najlepiej z nich zrezygnować, albo sięgnąć po soczewki jednodniowe, które wyrzucamy zaraz po wyjściu z basenu.

Jak dbać o oczy podczas wakacji.

Zawsze, jeśli przebywasz w miejscu gdzie na Twoje oczy bezpośrednio działa słońce, sięgaj po okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV. Miej w swoim bagażu podręcznym wspomniane już szybciej krople nawilżające do oczu, pomogą Ci one nie tylko w momencie wystąpienia uczucia suchości oczu, ale i jak zaprószysz je piaskiem. Morska woda może znacznie podrażnić śluzówkę oka – wtedy także sięgamy po sztuczne łzy. Jeżeli dużo czasu będziesz spędzać w basenie albo w morskiej wodzie – sięgaj zawsze po okulary pływackie.

Ray-Ban 3025 AVIATOR kolor 001/58

Kup teraz

Ray-Ban 3025 AVIATOR kolor 001/58

TURRO T1008 kolor 255/12

Kup teraz

TURRO T1008 kolor 255/12

ICON i902 kolor 100/01p

Kup teraz

ICON i902 kolor 100/01p

BARDZO WAŻNE!

Jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu nie masz możliwości odpowiednio przepłukać soczewki kontaktowe, albo dokładnie umyć ręce przed ich założeniem/ściągnięciem – lepiej ich nie używać wcale, a sięgnąć po okulary korekcyjne. Zawsze mniej przy sobie dodatkowe, „świeże” soczewki i środki do pielęgnacji, jeśli są przeznaczone do noszenia w trybie wielodniowym.

Bezpieczeństwo naszych oczu podczas wakacji i używania soczewek kontaktowych zależy głównie od nas. Jeśli będziemy rozsądnie działać i pamiętać o zachowaniu higieny podczas kontaktu z oczami, z pewnością nasze oczy odwdzięczą nam się ostrym widzeniem i świetną kondycją.

Flight Pack MonoVision 2x60ml + pojemnik na soczewki

POPULARNE 🔥🔥🔥

Kolory soczewek w okularach przeciwsłonecznych – po jakie sięgnąć?

Mało kto o tym wie, ale okulary przeciwsłoneczne powinniśmy nosić przez cały rok, a nie tylko w upalne wiosenno-letnie dni. Pamiętają o tym producenci...

Rodzaje powłok uszlachetniających w szkłach okularowych

Współczesne soczewki okularowe swoje doskonałe parametry optyczne i mechaniczne zawdzięczają w dużej mierze nowoczesnym powłokom, jakimi są pokrywane. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć właściwości stosowanych obecnie powłok nanoszonych na soczewki okularowe.

Skuteczne sposoby na czyszczenie szkieł okularowych

Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne znacznie ułatwiają nam codzienne życie. Dzięki nim poprawiamy ostrość widzenia oraz chronimy nasze oczy przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Niezależnie od...

Przegląd skutecznych kropli nawilżających do oczu.

Krople nawilżające do oczu to rzecz, która stała się niezbędnym „musy have” z powodu powszechnej komputeryzacji. Codziennie stykamy się z co najmniej kilkoma ekranami...

Jak radzić sobie z problemem zaparowanych okularów?

Zaparowane okulary to problem, który dopada nas, kiedy zdarza nam się wchodzić z bardzo zimnej przestrzeni do ciepłej, podczas gotowania, picia gorących napojów, albo...