Wiele osób marzy o zmianie koloru oczu, albo chce odmienić coś w swoim wizerunku. W tym celu często sięgamy po kolorowe soczewki kontaktowe. Dla osób po nieprzyjemnych wypadkach w wyniku których uszkodziły gałkę oczną, noszenie ich jest także szansą na normalny wygląd zdeformowanego oka. Dzisiaj piszemy o kolorowych soczewkach kontaktowych.

Wizyta u specjalisty – zacznij od okulisty lub optometrysty

Jeśli jeszcze nigdy nie używałeś soczewek kontaktowych, powinieneś swoje pierwsze kroki skierować do optometrysty lub okulisty. Specjalista na odpowiedni sprzęt medyczny, który pozwoli na dokładne zbadanie Twojej gałki ocznej, sprawdzi czy ma prawidłową budowę, określi jej krzywizny, sprawdzi czy jest zdrowa i nie ma przeciwwskazań do używania soczewek kontaktowych. Pomoże także w dobraniu najlepszych parametrów do oka.
Dzięki temu będziesz miał pewność, że kupisz soczewki “szyte na miarę” Twojego oka – będą dokładnie przylegać do rogówki, nie będą się przesuwać ani zsuwać. Zapobiegnie to także ewentualnym uszkodzeniom gałki ocznej, do których może dojść, jeśli będą one nieprawidłowo dobrane.

Kupuj soczewki kolorowe w salonach optycznych

Pamiętaj o tym, że soczewki kolorowe należy kupować tylko w sprawdzonych punktach optycznych. Jak ognia unikaj soczewek kupowanych w sieciówkach z odzieżą, na bazarach i targowiskach, albo z podejrzanych sklepów internetowych. Będą one miały atrakcyjną cenę, ale ich jakość wykonania oraz tworzywa których do tego użyto mogą pozostawiać wiele do życzenia. Oko to jeden z najbardziej delikatnych i najmocniej unerwionych organów, zatem bardzo łatwo je uszkodzić.

Kolorowe soczewki kontaktowe – korygujące czy zerówki?

Tutaj decyzję należy podjąć w zależności od tego, czy przy okazji zmiany koloru oczu chcemy także odłożyć na bok okulary, które nosimy. Jeśli znowu należysz do szczęściarzy i nie masz żadnej wady wzroku, możesz sięgnąć po kolorowe soczewki kontaktowe – tzw. zerówki, dzięki którym uzyskasz tylko kosmetyczny efekt zmiany barwy tęczówki. Niezależnie od tego, po jaki rodzaj sięgniesz, możesz przebierać w kolorach oraz efektach wizualnych, które mają one wywołać.
Bardziej odważne osoby mogą sięgnąć po modele w zwariowane wzorki – będą miały szlaczki i figury geometryczne. Możesz także zwiększyć swoją tęczówkę, co da efekt dużego oka, wzmocnić i pogłębić naturalny kolor oczu. Można także całkowicie zaszaleć i po prostu całkiem odmienić barwę tęczówki.

Jak nosić kolorowe soczewki kontaktowe?

Proces zakładania oraz noszenia kolorowych soczewek kontaktowych nie różni się zbyt wiele od noszenia zwykłych soczewek korygujących. W zależności od wybranego trybu wymiany, nosi się je przez dzień, tydzień, dwa tygodnie albo miesiąc. Od nas zależy to, który model wybierzemy, czy chcemy mieć efekt zmienionego koloru oka tylko dzień, czy może zdecydowanie dłużej.
Oprócz tego należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji soczewek kontaktowych oraz odpowiednim procesie ich zakładania i zdejmowania. Na liście zakupów do zrobienia trzeba sobie zapisać płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych, krople nawilżające do oczu z wygodnym aplikatorem, pudełeczko do przechowywania soczewek kontaktowych oraz antybakteryjne, bezzapachowe mydło do rąk. Ten zestaw dodatkowych akcesoriów to prawdziwy must have każdej osoby, która na co dzień nosi soczewki kontaktowe, nie tylko te zwykłe, ale i kolorowe.
Przez proces prawidłowego zakładania oraz zdejmowania soczewek kontaktowych powinien przeprowadzić Cię specjalista podczas pierwszej wizyty. Pod jego okiem z pewnością szybko opanujesz ten, początkowo trudny, proces.

Jakie soczewki wybrać?

Renomowane salony optyczne oferują szeroki wachlarz kolorowych soczewek kontaktowych sprawdzonych, znanych na całym świecie producentów. Polecamy sięgnąć po All Vue Colors, All Vue Colors Soft, Air Optix Colors, FreshLook ColorBlends albo FreshLook Color.
Pamiętajmy o tym, by kolor soczewek dobrać dobrze do naszej urody – oprawy oczu, koloru włosów, czy karnacji. Tylko w ten sposób unikniemy wpadek i nienaturalnego wyglądu. Przecież zależy nam na pozytywnej zmianie, prawda?