Mało kto o tym wie, ale okulary przeciwsłoneczne powinniśmy nosić przez cały rok, a nie tylko w upalne wiosenno-letnie dni. Pamiętają o tym producenci okularów, dbając o to, by modele które produkują, mogły służyć nam przez cały rok. Oferują nam okulary przeciwsłoneczne o kilku kolorach soczewek, są one przystosowane do różnych warunków atmosferycznych. Niżej prezentujemy najpopularniejsze kolory soczewek okularowych.

Delikatna szarość

Szare soczewki okularowe będą pasowały praktycznie każdemu. Jednak nie zawsze będą one wystarczająco zatrzymywać promienie słoneczne. Ich dużym atutem jest to, że nie zmieniają one odbioru widzenia kolorów, podobnie jak kontrastu. Tym samym widzimy przez nie obraz najbardziej zbliżony do rzeczywistości. Sięga po nie wiele osób, są uniwersalne i przeznaczone do codziennego noszenia.

Beżowy brąz

Jeśli jesteś właścicielem wrażliwych oczu, obowiązkowo sięgnij po takie soczewki. Ich dużym plusem jest to, że wyostrzają one widzenie oraz kontrast, a przy tym nie męczą wzroku. Będą świetnie nadawać się podczas upalnego i mocnego słońca – złagodzą widziane barwy, poprawią ostrość. Sięgnij po nie jeśli lubisz górskie wędrówki, trekking, albo narciarstwo. Na codziennej liście aktywności masz bieganie, jazdę na rowerze, strzelectwo albo łucznictwo? To także dla Ciebie świetny wybór. W mniej słoneczne dni sięgnij po odcień bursztynowy.

Zielone soczewki – na każdą okazję

Doskonale sprawdzą się przez cały rok – zarówno w słoneczne dni, jak i wtedy, kiedy niebo jest pochmurne, a o słońcu można jedynie pomarzyć. Są idealne na jesień! Będą poprawiały kontrast widzenia, jak jest małe nasłonecznienie. W bardzo słoneczne dni odciążą oko, sprawiając, że widoczny obraz będzie delikatniejszy. Zielone soczewki będą dobrze sprawować się podczas wszystkich aktywności na świeżym powietrzu. Unikaj ich tylko podczas prowadzenia auta. Będziesz miał problem z prawidłowym odróżnianiem kolorów, a to ważne podczas uczestnictwa w ruchu drogowym.

Pomarańczowe okulary

To świetny wybór na pochmurne dni, po zmierzchu – zawsze, kiedy mamy utrudniony dostęp do naturalnego światła. Nie martw się, zapewniamy, że będziesz przez nie świetnie widział – prawidłowy kontrast to podstawa! A one właśnie go zapewniają, nawet przy kiepskich warunkach widoczności. Dlatego polecane są kolarzom, żeglarzom, narciarzom, czy snowboardzistom. Zobaczysz w nich także golfistów, czy tenisistów. Żółte soczewki pomagają prawidłowo widzieć podczas mgły – jeśli jesteś kierowcą, koniecznie po nie sięgnij.

Różowe okulary

Pomogą Ci ode zwiększyć kontrast widzianych rzeczy, poprawią widzenie naturalnych barw – są zatem świetne w dni, kiedy nie ma zbyt wiele promieni słonecznych docierających do ziemi. Sięgnąć po nie powinni wędkarze oraz rowerzyści. Unikać kierowcy, szczególnie jeśli soczewka będzie zabarwiona na czerwono.

Okulary niebieskie

Doskonałe dla osób aktywnych, które uprawiają kolarstwo, narciarstwo, tenis, albo myślistwo. Zwiększają one postrzeganie koloru zielonego na niebieskim tle, pomagają w odpowiednim kontrastowaniu widzianego obrazu. Sprawdzą się w dni ze zmienną pogodą. Nie używaj ich podczas uczestnictwa w ruchu drogowym, bo zmieniają postrzeganie kolorów.

Filtr UV to podstawa okularów słonecznych

Wszystkie okulary przeciwsłoneczne pochodzące ze sprawdzonych źródeł, czyli salonów optycznych (internetowych albo stacjonarnych) posiadają filtr UV o wysokiej wartości. Chroni on nasze oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym (UVA i UVB), oraz skutkiem jego działania na najdelikatniejszy organ naszego ciała.

Noszone okulary i ich filtr należy dobrać do szerokości geograficznej, w których aktualnie przebywamy. I tak, dla Polski najlepsze będą filtry UV o kategorii 2 albo 3. Jeśli jednak przychodzą szczególnie upalne dni, albo dużo czasu spędzamy na plaży, zalecamy sięgnąć po kategorię 4. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że nasze soczewki należy dobierać do tego, jakie aktywności lubimy, czy prowadzimy auto, albo jeździmy na rowerze. Weź pod uwagę także własne, indywidualne preferencje, natężenie promieni słonecznych.