Te dwa pytania zadają sobie użytkownicy soczewek kontaktowych na całym świecie. Każdy chce wybrać optymalny model szkieł, które będą komfortowe podczas noszenia, a przy tym nie wydać majątku. Soczewki kontaktowe nosi się bowiem niemalże cały czas, podobnie jak okulary korekcyjne. Z tego powodu warto kupić model w którym będzie odpowiedni współczynnik stosunku jakości, do ceny. Przy tym wszystkim najważniejsze powinno być dla nas bezpieczeństwo – dlatego należy dokonywać takiego zakupu w sprawdzonych źródłach, które mają tylko soczewki renomowanych firm optycznych.

Jaka jest cena soczewek kontaktowych? Co na nią wpływa?

Ciężko jest w sposób jednoznaczny określić, które soczewki kontaktowe są drogie, a które tanie. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki system ich wymiany wybierzemy, np. jednodniowy, tygodniowy, dwutygodniowy, miesięczny, itd. Wiemy o tym, że na samym początku, przy wyborze formy korekcji wzroku ważne będzie określenie, z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć np. w skali roku. Jeśli zdecydujemy się na noszenie soczewek kontaktowych, to z pewnością będą one na liście naszych stałych wydatków. Musimy sprawdzić, jak często będziemy je kupować, ile czasu używa się jedno opakowanie, jakie dodatkowe akcesoria i płyny będziemy musieli również regularnie kupować. Daleko oraz krótkowidztwie mogą liczyć się ze znacznie mniejszymi kosztami noszenia soczewek kontaktowych.

Soczewki sferyczne są bowiem najtańszymi dostępnymi na rynku okulistycznym. Możemy tu przebierać w czasie używania, od soczewek jednorazowych (jednodniowych), przez miesięczne, aż po roczne. Koszt tych ostatnich to w skali roku ok. 170 zł za jedną parę. Powoli wycofuje się je z rynku, bo są to szkła starej generacji. Dzienny koszt, zależnie od wybranego trybu noszenia, to od ok. 0,95 zł do ok. 4,50 zł. Większy problem będą mieli astygmatycysoczewki toryczne są droższe od sferycznych. Ich struktura jest po prostu bardziej skomplikowana, wykonuje się je najczęściej pod indywidualne zamówienie pacjenta. Dzięki temu są lepiej dopasowane do oka i skuteczniej korygują wadę. Dziennie koszt używania soczewek wacha się od 2,20 zł do 6,25 zł w zależności od tego, jaki tryb noszenia soczewek wybierzemy.

Pielęgnacja soczewek – dolicz ten koszt!

Pamiętaj także o tym, że soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu musisz mieć pod ręką zawsze płyn do pielęgnacji soczewek, w którym będziesz mył i przechowywał soczewki kontaktowe. Ponadto pamiętaj, że ich używanie znacznie wysusza gałkę oczną, przydadzą Ci się zatem dobrej jakości krople nawilżające. Dodatkowe akcesoria, które są ważne to pudełeczko do przechowywania soczewek kontaktowych, do którego możesz dokupić etui. Nie zapomnij o antybakteryjnym, bezzapachowym mydle, które będzie potrzebne do mycia rąk przed procesem zakładania, bądź zdejmowania soczewek.

Jakie soczewki wybrać?

Wybór soczewek kontaktowych powinien być poprzedzony przede wszystkim wizytą u specjalisty. Właśnie on pomoże nam w odpowiednim dobraniu tworzywa z którego zrobione są soczewki kontaktowe, oraz trybu noszenia, który spełni nasze oczekiwania. Wszystko to dobierze na postawie badania gałki ocznej oraz precyzyjnego wywiadu na temat Twojego codziennego trybu życia, sposoby pracy. Do wyboru masz naprawdę dużą gamę soczewek: jednodniowe (jednorazowe), dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne. Możesz sięgnąć po soczewki przeznaczone do noszenia przez 24 godziny na dobę, albo przeznaczone do używania przez 9 godzin dziennie.

Jeśli czynnie uprawiasz sport, na treningi (niezależnie czy są na basenie, siłowni, czy na świeżym powietrzu) zakładaj soczewki jednodniowe. Zaraz po skończonym wysiłku wyrzucisz je do kosza. Największym atutem soczewek kontaktowych jest wygoda i pełna swoboda ruchów, które nam zapewniają. Możemy dzięki nim zapomnieć o parujących szkłach, zsuwaniu się okularów z nosa, spadaniu podczas schylania. Odczujemy wolność, której nie da nam żaden, nawet najdroższy model okularów korekcyjnych!

Badanie wzroku za 9 zł
Badanie wzroku za 9 zł