Strona główna Badanie wzroku Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba okulistyczna, która dotyka coraz większą liczbę osób po 50 roku życia. Przyczynia się ona do stopniowego pogorszenia wzroku, co może doprowadzić do ślepoty. Postawienie jej diagnozy na początku powstania schorzenia może pomóc w opóźnieniu skutków, które wynikają z jej rozwoju. Jak rozpoznać schorzenie i czy można się przed nim uchronić?

Degeneracja plamki żółtej, to poważna choroba, której nie wolno lekceważyć, często nazywana chorobą AMD ze względu na swoje angielskie nazewnictwo, które oznacza: „Age-related macular degeneration”. Przewlekłe schorzenie, które cechuje się niesprawnością centralnej części siatkówki odpowiadającej za poprawne widzenie. Ta niewielka część wspólna oka usprawnia umysł do rozróżniania barw, czytania oraz pisania.

Jakie są najczęstsze przyczyny?

AMD to choroba, której wciąż nie da się dostatecznie określić oraz objaśnić. Rozwija się etapowo i prowadzi do znikomej zdolność widzenia. Do jej postępu mogą przyczynić się takie czynniki jak:

✅ palenie tytoniu,
✅ cukrzyca,
✅ otyłość,
✅ nadciśnienie tętnicze,
✅ czynniki genetyczne,
✅ zaawansowany wiek.

Sygnałem ostrzegawczym może okazać się fakt, iż na zwyrodnienie plamki żółtej zapada znacznie więcej kobiet o jasnoniebieskich tęczówkach. Większa zachorowalność dotyczy także osób palących.

Jak rozpoznać chorobę?

Plamka żółta to ważna część oka, która pełni niebagatelną rolę. Jak się okazuje, jej degeneracja dotyka aż 28% osób po 75 roku życia. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku już po 50 roku życia. Jak w porę rozpoznać pierwsze objawy? Niepokój może wywołać nagłe pogorszenie widzenia. Osoba wyczulona na tę chorobę, może początkowo odczuwać delikatny dyskomfort podczas skupiania swojego wzroku na pewne elementy. Najbardziej charakterystyczne objawy to:

💡 mało wyraźne widzenie z bliska,
💡 trudności w czytaniu oraz pisaniu,
💡 znaczne pogorszenie widzenia w nocy,
💡 ukazywanie się ciemnej plamy w polu widzenia.

Rozpoznanie AMD opiera się głównie na przeprowadzeniu badań, których elementem jest wywiad lekarski. Na tej podstawie, mogą zostać wykryte predyspozycje do tej choroby. Ponadto sprawdzana jest ostrość widzenia z bliższej i dalszej odległości.

Niekiedy specjalista może poprosić pacjenta o wykonanie Testu Amslera. Polega on bowiem na skupianiu wzroku przez chwile na małym punkcie, narysowanym na siatce drobnych kwadratów. Osoba, u której obraz linii będzie falował, jest zagrożona chorobą degeneracji plamki żółtej. Najważniejsze jednak badania jakie trzeba wykonać, aby wykluczyć zwyrodnienie plamki żółtej to: koherentna tomografia oraz angiografia fluresceinowa.

Leczenie AMD

Przez to, iż AMD może występować w dwóch wersjach: suchej i wysiękowej, sprawia to, iż leczenie w przypadku tych obu jest inne. Ważna jest zatem prawidłowa diagnoza aby móc uskutecznić specjalistyczne leczenie. Ta druga jest stosunkowo rzadsza, ale i trudniejsza do wyleczenia. Pacjentowi podaje się zastrzyki doszlistkowe, po uprzednim znieczuleniu miejscowym.

Unikanie tłustych i wysoko przetworzonych potraw, zdrowy tryb życia może usprawnić wydolność całego organizmu i wpłynąć korzystnie na stan zdrowia. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów warto wybrać się do specjalisty w celu natychmiastowego rozpoznania problemu.

Zapisz się na badanie wzroku

POPULARNE 🔥🔥🔥

Nasze salony pozostają otwarte!

Nasze salony oraz gabinety okulistyczne są otwarte. Zgodnie z rozporządzeniem od 28 grudnia do 31 stycznia zamknięte są wyspy handlowe, a więc trzy nasze...

Badanie wzroku już od 29 zł!

Zastanawiasz się gdzie zbadać swój wzrok? W naszych gabinetach badanie wykonasz już za 29 zł! Profesjonalne badanie z doborem okularów lub soczewek wykonają wykwalifikowani optometryści – bez kolejek! Zapisz się...

Dostawy w okresie świątecznym – możliwe opóźnienia!

Zbliża się przerwa świąteczna, w związku z tym, niektóre z zamówień mogą dotrzeć do Was z opóźnieniem. Jeśli chcesz, aby soczewki dotarły do Ciebie...

50% zniżki na drugie szkła!

Potrzebujesz nowych okularów? A może od razu dwie pary? Tylko teraz w naszych salonach otrzymasz 50% zniżki na drugą parą szkieł okularowych! Druga para okularów...

Mega oferta na okulary korekcyjne

Tylko w salonach do 14 listopada 2020 Przygotowaliśmy dla Was wyjątkową ofertę. Tylko w salonach i tylko do soboty 14 listopada 2020 okulary korekcyjne możecie...