Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba okulistyczna, która dotyka coraz większą liczbę osób po 50 roku życia. Przyczynia się ona do stopniowego pogorszenia wzroku, co może doprowadzić do ślepoty. Postawienie jej diagnozy na początku powstania schorzenia może pomóc w opóźnieniu skutków, które wynikają z jej rozwoju. Jak rozpoznać schorzenie i czy można się przed nim uchronić?

Degeneracja plamki żółtej, to poważna choroba, której nie wolno lekceważyć, często nazywana chorobą AMD ze względu na swoje angielskie nazewnictwo, które oznacza: „Age-related macular degeneration”. Przewlekłe schorzenie, które cechuje się niesprawnością centralnej części siatkówki odpowiadającej za poprawne widzenie. Ta niewielka część wspólna oka usprawnia umysł do rozróżniania barw, czytania oraz pisania.

Jakie są najczęstsze przyczyny?

AMD to choroba, której wciąż nie da się dostatecznie określić oraz objaśnić. Rozwija się etapowo i prowadzi do znikomej zdolność widzenia. Do jej postępu mogą przyczynić się takie czynniki jak:

✅ palenie tytoniu,
✅ cukrzyca,
✅ otyłość,
✅ nadciśnienie tętnicze,
✅ czynniki genetyczne,
✅ zaawansowany wiek.

Sygnałem ostrzegawczym może okazać się fakt, iż na zwyrodnienie plamki żółtej zapada znacznie więcej kobiet o jasnoniebieskich tęczówkach. Większa zachorowalność dotyczy także osób palących.

Jak rozpoznać chorobę?

Plamka żółta to ważna część oka, która pełni niebagatelną rolę. Jak się okazuje, jej degeneracja dotyka aż 28% osób po 75 roku życia. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku już po 50 roku życia. Jak w porę rozpoznać pierwsze objawy? Niepokój może wywołać nagłe pogorszenie widzenia. Osoba wyczulona na tę chorobę, może początkowo odczuwać delikatny dyskomfort podczas skupiania swojego wzroku na pewne elementy. Najbardziej charakterystyczne objawy to:

???? mało wyraźne widzenie z bliska,
???? trudności w czytaniu oraz pisaniu,
???? znaczne pogorszenie widzenia w nocy,
???? ukazywanie się ciemnej plamy w polu widzenia.

Rozpoznanie AMD opiera się głównie na przeprowadzeniu badań, których elementem jest wywiad lekarski. Na tej podstawie, mogą zostać wykryte predyspozycje do tej choroby. Ponadto sprawdzana jest ostrość widzenia z bliższej i dalszej odległości.

Niekiedy specjalista może poprosić pacjenta o wykonanie Testu Amslera. Polega on bowiem na skupianiu wzroku przez chwile na małym punkcie, narysowanym na siatce drobnych kwadratów. Osoba, u której obraz linii będzie falował, jest zagrożona chorobą degeneracji plamki żółtej. Najważniejsze jednak badania jakie trzeba wykonać, aby wykluczyć zwyrodnienie plamki żółtej to: koherentna tomografia oraz angiografia fluresceinowa.

Leczenie AMD

Przez to, iż AMD może występować w dwóch wersjach: suchej i wysiękowej, sprawia to, iż leczenie w przypadku tych obu jest inne. Ważna jest zatem prawidłowa diagnoza aby móc uskutecznić specjalistyczne leczenie. Ta druga jest stosunkowo rzadsza, ale i trudniejsza do wyleczenia. Pacjentowi podaje się zastrzyki doszlistkowe, po uprzednim znieczuleniu miejscowym.

Unikanie tłustych i wysoko przetworzonych potraw, zdrowy tryb życia może usprawnić wydolność całego organizmu i wpłynąć korzystnie na stan zdrowia. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów warto wybrać się do specjalisty w celu natychmiastowego rozpoznania problemu.

Zapisz się na badanie wzroku