Monitory same w sobie nie są odpowiedzialne za zaburzenia wzroku. To raczej ich nieprawidłowe użytkowanie jest odpowiedzialne za jakiekolwiek dolegliwości.
Takie wady wzroku jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, które nie są zdiagnozowane lub są nieprawidłowo korygowane mogą wywoływać bóle głowy, pieczenie i zamazane widzenie. Dolegliwości te bardzo utrudniają normalną pracę lub zabawę przed monitorem komputera.
Ergonomia pracy
W dzisiejszych czasach dobrym rozwiązaniem (NIE TYLKO dla młodych ludzi) mogą być soczewki kontaktowe. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom noszenie soczewek a także ich zakładanie nie stanowi już żadnego problemu.
Jeśli musisz często korzystać z komputera, to pamiętaj:
1) od czasu do czasu pozwól oczom odpocząć i skieruj wzrok w inną stronę. Co 2 godziny zrób sobie 10-15 min. przerwę;
2) upewnij się, że monitor jest prawidłowo skalibrowany. W przypadku słabego kontrastu, upewnij się, czy przyczyną nie jest zużycie fosforu. Nigdy nie ustawiaj jasności monitora na zbyt dużą;
3) użytkownicy pracujący w zaawansowanych układach graficznych powinni mieć większe monitory (przynajmniej 17″);
4) upewnij się, że ustawiłeś monitor jest pod odpowiednim kątem (15-20 stopni poniżej oczu użytkownika, co zapewni naturalną pozycję głowy i szyi) i że siedzisz w odległości przynajmniej 60-80 cm od monitora (za zasadę przyjmuje się odległość ramienia). W przypadku dalekowidzów należy zastosować odpowiednie dla nich rozwiązania;
5) upewnij się że w monitorze nie odbija się światło, aby to sprawdzić, należy umieścić przed monitorem lustro; technika ta pozwala na wykrycie niezauważonych do tej pory zakłóceń, korzystne może okazać się też stosowanie okularów z antyrefleksem.
Rodzaje soczewek
Jeżeli chciałabyś zamienić okulary na soczewki kontaktowe to jest to bardzo dobry pomysł. Istnieją soczewki roczne, miesięczne, dwutygodniowe, jednodniowe, do ciągłego noszenia, dla astygmatyków, kolorowe i wiele innych typów. Każdy typ posiada swoje silne i słabe strony. Dodatkowo soczewki różnych producentów, a nawet różne soczewki tego samego producenta, maja różne rozmiary (promień krzywizny soczewki i średnicę). Soczewki kontaktowe różnią się nieco między sobą materiałem z jakiego są wykonane, jego parametrami i geometrią. Jednak jeżeli chciałbyś zacząć nosić soczewki to nie musisz się nad tym zastanawiać i decydować, którą soczewkę i o jakich parametrach powinien wybrać. Decyzję taką podejmuje lekarz okulista podczas badania jeszcze przed pierwszym zakupem soczewek. W czasie takie badania lekarz nauczy Cię także jak zakładać i ściągać soczewki kontaktowe oraz jak je właściwie pielęgnować.
czy wiesz, że…
9 na 10 Europejczyków uprawiających sport w soczewkach twierdzi, że zapewniają one lepszą ostrość widzenia, a 56% z nich uważa, że osiągnęli lepsze wyniki odkąd noszą soczewki kontaktowe (według wyników badań przeprowadzonych dla “Contact Lenses & Sport”).
*Opracowanie na podstawie: www.soczewkikontaktowe.pl oraz porad Krzysztofa Muskalskiego (dr nauk med.)