Salony optyczne oferują dużą ilość soczewek kontaktowych. Tym samym sięga po nie coraz większa liczba osób. Przyczyn jest wiele – choć są bardziej skomplikowane w pielęgnacji, to mimo wszystko życie z nimi jest dużo łatwiejsze. Są wygodniejsze od zsuwających się z nosa i parujących pod wpływem zmian temperatur okularów. Dzisiaj pokażemy czym różnią się od siebie poszczególne soczewki kontaktowe.
Soczewki twarde vs. miękkie
Najprostszy sposób podziału soczewek to twarde i miękkie. Najczęściej ich używanie wygląda standardowo – polega na zakładaniu na dzień i zdejmowaniu na noc. Należy je dezynfekować specjalnym płynem. Czynności te są na tyle proste, że bez problemu opanują je również dzieci.
Optometrysta albo okulista zaleci Ci soczewki twarde w przypadku zauważenia określonych schorzeń oka. Przykładem jest stożek rogówki. Będą niezbędne przy bardziej skomplikowanych chorobach oka, czy wadach wzroku. Z pewnością wybierzesz je także przy zespole suchego oka. Ich atutem jest duża przepuszczalność tlenu, a niektóre z ich rodzajów można używać nawet 2 lata. Zazwyczaj są robione na indywidualne zamówienie, stąd ich duży koszt.
Soczewki miękkie to obecnie najpopularniejszy produkt tego rodzaju – są ogólnie dostępne w salonach optycznych i sklepach internetowych. Są produkowane masowo, dlatego mają relatywnie niską cenę. Dzięki elastycznej strukturze same bez problemu dopasowują się do kształtu gałki ocznej. Ich największym minusem jest dużo mniejsza trwałość. Ich czas używania, w zależności od rodzaju który wybierzemy to czas do miesiąca, albo 3 miesięcy.
Soczewki jednodniowe vs. miesięczne
Najwięcej użytkowników sięga po soczewki jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Im dłuższy czas użytkowania, tym tańsze są soczewki. Ich najlepszy wybór warto skonsultować ze specjalistą. W przypadku, kiedy chcesz całkowicie odstawić na bok okulary, lepszym rozwiązaniem będą szkła miesięczne. Jeśli chcesz ich używać podczas uprawiania sportu – wybierz soczewki jednodniowe. Są jednorazowe, zaraz po treningu możesz je wyrzucić do kosza. Ich plusem jest brak pielęgnacji – nie musisz martwić się ich odpowiednim przechowywaniem.
Soczewki „dzień i noc”
Przydatne są szczególnie podczas wyjazdów w miejsca, gdzie mamy utrudnioną możliwość dbania o higienę. Przykładem może być nocleg pod gołym niebem, pobyt na polu namiotowym, albo campingu. Soczewki tego typu możesz używać całą dobę, bez zdejmowania na noc. Oko będzie w nich odpowiednio oddychać, a ty nie odczujesz dyskomfortu podczas snu.
Soczewki kolorowe
Marzysz o innym kolorze oczu? Koniecznie po nie sięgnij! Kiedyś były dostępne tylko jako tzw. zerówki, obecnie można ich używać także do korekcji wady wzroku. Możesz wybrać nie tylko modele, które zmienią barwę tęczówki, ale i skorygują Twoje widzenie. W salonach optycznych znajdziesz także modele z wzorkami. Problem ze znalezieniem kolorowych soczewek o odpowiedniej mocy mogą mieć osoby, które mają dużą wadę wzroku.