Strona główna Badanie wzroku Czym jest prezbiopia?

Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia dopada osoby, które ukończyły 40 rok życia. Określana jest także mianem starczowzroczności. Jej pierwszym objawem jest zw. choroba długich rąk. Jeśli zauważysz, że musisz oddalać od siebie tekst, by go przeczytać, to pierwszy znak, że i Ty zaczynasz mieć z nią problem.

Prezbiopia – co to jest?

Starczowzroczność to dolegliwość, która dotyka osoby, które ukończyły 40-45 rok życia. Jej objawem jest zamazanie przedmiotów, które są w bliskiej odległości od naszych rąk. Przez to musimy je odsuwać od oczu, by móc wyraźnie zobaczyć i odczytać np. tekst recepty, czy na stronie książki, czy gazety. W tym celu oddalasz swoje dłonie, aż do momentu, kiedy brakuje Ci długości ręki.

Powstaje ona dlatego, że coraz gorzej zaczyna działać soczewka oczna, która odpowiada za załamywanie się promieni świetlnych w oku, które następnie padają na siatkówkę. Działa podobnie do obiektywu aparatu fotograficznego, który zaopatrzony jest w soczewkę. Jeśli źle funkcjonuje, to nasze oczy tracą ostrość widzenia – nie są w stanie przestawić się z widzenia w dali, na bliż, tak jak młode oko. Przez to nasze oko nie ma już takiej prostoty dostosowania się i potrzebuje pomocy w postaci soczewek wieloogniskowych.

Jak korygować prezbiopię?

Jeśli zauważysz u siebie, albo bliskich osób takie objawy, bezapelacyjnie wybierz się do lekarza okulisty, albo optometrysty. Specjalista wykona szereg badań, dzięki którym wykluczy powstanie innej wady wzroku. Jak lekarz potwierdzi diagnozę, z pewnością przedstawi Ci skuteczne metody korygowania tej wady wzroku.

Okulary korekcyjne – zależnie od wielkości wady, będziesz je używał np. tylko do czytania. Oczywiście możesz z nich korzystać także w miejscach publicznych, jeśli stwierdzisz, że będziesz miał taką potrzebę.

Soczewki kontaktowe wieloogniskowe – to rozwiązanie dla osób, które chcą ukryć wadę wzroku. Polecamy sięgnąć po modele silikonowo-hydrożelowe, bo zapewniają wysoki komfort widzenia i można je nosić dość długo.

Zabieg chirurgiczny – podobnie jak inne wady refrakcji wzroku, tak i tą można skorygować za pomocą operacji oka. Optymalny będzie LASIK albo CK – wykorzystują one do korekcji wady wzroku monowizję. W czasie jego koryguje się jedno oko tak, by widziało przedmioty w dali, a drugie by mogło odczytać wszystko, co jest blisko. To tak jakbyś korzystał z dwóch obiektywów (soczewek), pierwszy był do robienia fotografii w oddali, a drugi był soczewką makro do zbliżeń.

Prezbiopia dotyka każdego

Nie martw się na zapas – prędzej czy później dopadnie Cię ta wada wzroku, dotyczy to każdego. Na szczęście współczesna medycyna zapewnia kilka rodzajów jej korekcji. Po ukończeniu 40 roku życia możesz prewencyjnie umówić się na wizytę u optometrysty, albo innego specjalisty zajmującego się wadami refrakcji.

Pamiętaj, że wraz wiekiem Twoja wada wzroku będzie coraz większa. Jeśli nie sięgniesz po korektory, to będziesz narzekać na ból głowy i dyskomfort wynikający z niewyraźnego widzenia. Zadbaj o swój komfort, sięgnij po okulary albo soczewki korekcyjne i ciesz się ostrością wzroku nawet w starszym wieku!

Zapisz się na badanie wzroku

POPULARNE 🔥🔥🔥

Nasze salony pozostają otwarte!

Nasze salony oraz gabinety okulistyczne są otwarte. Zgodnie z rozporządzeniem od 28 grudnia do 31 stycznia zamknięte są wyspy handlowe, a więc trzy nasze...

Badanie wzroku już od 29 zł!

Zastanawiasz się gdzie zbadać swój wzrok? W naszych gabinetach badanie wykonasz już za 29 zł! Profesjonalne badanie z doborem okularów lub soczewek wykonają wykwalifikowani optometryści – bez kolejek! Zapisz się...

Dostawy w okresie świątecznym – możliwe opóźnienia!

Zbliża się przerwa świąteczna, w związku z tym, niektóre z zamówień mogą dotrzeć do Was z opóźnieniem. Jeśli chcesz, aby soczewki dotarły do Ciebie...

50% zniżki na drugie szkła!

Potrzebujesz nowych okularów? A może od razu dwie pary? Tylko teraz w naszych salonach otrzymasz 50% zniżki na drugą parą szkieł okularowych! Druga para okularów...

Mega oferta na okulary korekcyjne

Tylko w salonach do 14 listopada 2020 Przygotowaliśmy dla Was wyjątkową ofertę. Tylko w salonach i tylko do soboty 14 listopada 2020 okulary korekcyjne możecie...