Co znajdziesz w artykule?

Wielu rodziców, kiedy dowiaduje się o wadzie wzroku swoich pociech, zadaje sobie pytanie, od ilu lat można nosić soczewki lub okulary korekcyjne. Na to pytanie może odpowiedzieć jedynie lekarz okulista, który wykrywa zaburzenia widzenia. Pierwsza wizyta powinna odbyć się około drugiego roku życia młodszego pacjenta. Co zrobić, gdy lekarz wykryje wadę wzroku? W jakim wieku można rozpocząć jej korygowanie? Podajemy najważniejsze informacje!

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne dla dzieci?

Stosowanie każdego wyrobu medycznego wiąże się z jakimś ryzykiem. Noszenie soczewek może się wiązać z różnymi powikłaniami, na przykład infekcjami oczu. Głównie dlatego bardzo ważne jest to, abyśmy dbali o poprawne przechowywanie soczewek i regularnie je wymieniali. Przede wszystkim pamiętajmy o indywidualnych zaleceniach lekarza, który najlepiej rozwieje wszelkie wątpliwości i doradzi sposób pielęgnacji.

Najważniejsze jest, aby zarówno dzieci, jak i rodzice byli świadomi, że wspólnie biorą odpowiedzialność za noszenie soczewek i ich pielęgnację. Aby zakładanie soczewek było bezpieczne dla dzieci, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim o myciu dłoni przed dotknięciem soczewek oraz o tym, aby w nich nie zasypiać.

Pamiętajmy również o tym, żeby nie trzymać pojemniczka z soczewkami blisko wody — dostanie się płynu do wnętrza, może przyspieszyć przenoszenie zarazków. Kolejną ważną sprawą jest czyszczenie soczewek. Aby to zrobić, należy przetrzeć i wypłukać soczewki w odpowiednim płynie, a nie zwilżać je śliną lub wodą. Musimy dbać również o czystość wszystkich akcesoriów do soczewek, a pojemnik do przechowywania wymieniać co najmniej raz na trzy miesiące.

Soczewki dla dzieci a astygmatyzm

Astygmatyzm to najczęściej pojawiająca się wada wzroku, nie tylko u dzieci. Na czym polega astygmatyzm? To niezborność oka, czyli zaburzenie symetrii obrotowej oka. Światło wpadające do oka sprawia, że widzi się przedmioty jako zamazane. Jakie są objawy?

 • Ból oczu i głowy
 • Mrużenie oczu
 • Podwójne i nieostre widzenie
 • Wrażliwość na światło
 • Przechylanie głowy, aby lepiej widzieć
 • Zamazanie widzenia przy patrzeniu na przedmioty zarówno z bliska, jak i daleka

Wadę mogą skorygować okulary lub specjalne soczewki kontaktowe toryczne, które są również nazywane astygmatycznymi. Niezborność wymaga konkretnej soczewki, która wspomaga różne załamania światła, co przekłada się na większy komfort patrzenia.

Astygmatyzm to dość częsta wada wykrywana u niemowląt. Dzieci z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością są zdecydowanie bardziej narażone na astygmatyzm.

W jakim wieku dzieci mogą zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Od ilu lat można nosić soczewki? Nie ma żadnych granic wiekowych dotyczących noszenia soczewek. To lekarz decyduje, która forma korygowania wady wzroku będzie najbardziej odpowiednia dla konkretnego dziecka. Rodzice oczywiście mogą wybrać, czy wolą, aby pociecha nosiła okulary, czy soczewki.
Okulista zazwyczaj dobiera sposób leczenia indywidualnie. Jeżeli opiekunowie uznają, że dziecko jest na tyle dojrzałe, aby nosić i przede wszystkim dbać o soczewki, nie powinno być problemu z tym, aby uzyskać zgodę lekarza.

Noszenie soczewek zamiast okularów wpływa też pozytywnie na samoocenę dziecka. Dla nieco starszych dzieci kształt oprawek może być na tyle istotny, że nie zdecyduje się na noszenie ich do szkoły. Okulary dla nastolatków mogą się okazać nietrafionym pomysłem.

Kiedy soczewki u dzieci to nie najlepszy pomysł?

To rodzic najlepiej zna swoje dziecko, zatem jedynie on będzie wiedział, czy pociecha jest gotowa na noszenie soczewek. O ten produkt medyczny trzeba dbać, będąc również poza domem. Dziecko musi więc pamiętać, aby podczas pobytu w szkole czy zabawy na podwórku regularnie myć lub dezynfekować ręce, aby móc swobodnie korzystać z soczewek.
Czasem dziecko będzie musiało samodzielnie wyjąć soczewki z oczu i poprawnie je zabezpieczyć. Poza higieną nie ma innych czynników, które mogłyby wykluczyć dziecko z noszenia soczewek. Pamiętajmy, że finalnie to lekarz decyduje, który sposób najlepiej sprawdzi się w indywidualnych przypadkach.

Jaki rodzaj soczewek kontaktowych jest najlepszy dla dzieci?

Rodzaj noszonej soczewki przede wszystkim powinien być dostosowany do wady. Produkty różnią się między innymi sposobem działania, ceną oraz okresem, przez jaki mogą być stosowane (jednodniowe, tygodniowe, miesięczne). Przyjęło się, że dzieci zazwyczaj otrzymują miękkie soczewki, aby ich oczy nie były zbyt mocno podrażnione. Które soczewki wybrać dla dziecka?
 • Miękkie — najpopularniejszy rodzaj soczewek dla dzieci. Zakłada się je bardzo łatwo, ponieważ dzięki swojej elastyczności świetnie dopasowują się do oka. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj soczewek koryguje niezaawansowane wady wzroku. Im bardziej uniwersalne modele, tym gorzej mogą radzić sobie z dużymi wadami. To nie znaczy, że nie warto ich kupować. Świetnie sprawdzą się do krótkowzroczności.
 • Twarde, sztywne — dzięki wysokiej przepuszczalności tlenu, zmniejszają ryzyko nabawienia się infekcji oczu. Dobrze radzą sobie z trudniejszymi wadami jak na przykład stożek rogówki czy zespół suchego oka. Są wytrzymałe, przez co można je nosić nawet przez rok. Na początku trudno się je nosi, jednak kiedy oko przyzwyczai się od zmiany, zapewnią wyjątkowy komfort. 
 • Toryczne — są przeznaczone dla osób cierpiących na astygmatyzm. Są stabilne, regulują ostrość i niwelują pojawiające się zniekształcenia, a także minimalizują pojawiające się bóle głowy. 
 • Dwu lub wieloogniskowe — jak nazwa wskazuje, mają dwa lub więcej ognisk, które wyostrzają przedmioty, na które się patrzy. Zapewniają doskonałe widzenie kolejno z daleka i bliska (dwa ogniska) lub niezależnie od odległości (wiele ognisk). Dzieciom pomogą przede wszystkim w czytaniu, ponieważ poprawią widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Nie trzeba nosić ze sobą dwóch par okularów i używać ich w zależności od dystansu dzielącego nas od widzianego przedmiotu.

Zalety stosowania soczewek kontaktowych u dzieci

Największą zaletą wynikającą ze stosowania u dzieci soczewek kontaktowych zamiast okularów jest to, że nie ma ryzyka zniszczenia ich podczas uprawiania sportu lub zabawy. Nie spadają i nie brudzą się, więc dziecko nawet nie poczuje, że je stosuje. Jakie są inne plusy noszenia soczewek przez dzieci?

 • Soczewki korygujące nie zmieniają naturalnego wyglądu twarzy. 
 • Nie zmieniają widzianego obrazu, więc dziecko nie będzie miało wrażenia, że w zależności od tego, pod jakim kątem patrzy, przedmioty są bliżej lub dalej. 
 • Jeśli dziecko zgubi soczewki, ich ponowny zakup będzie tańszy niż kupowanie nowych oprawek i szkieł. 
 • Można nosić je np. pod goglami narciarskimi. Świetnie sprawdzą się podczas różnych aktywności fizycznych. 

A co z soczewkami kolorowymi?

Soczewki koloryzujące mogą stanowić dobre rozwiązanie, jeśli dzieci nie chcą nosić okularów. Nie tylko wpłyną na poprawę jakości widzenia, ale też będą ciekawie wyglądały. Pozwalają nastolatkom na tworzenie trendów i wyrażanie siebie. Podejmując decyzję o zakupie kolorowych soczewek, wybierz profesjonalny sklep lub salon optyczny, który zapewni produkt o wysokiej jakości.

Pamiętaj o tym, żeby wybrać kolor soczewek pasujący do koloru włosów czy karnacji dziecka. Pozwoli to na zachowanie naturalnego wyglądu. Kolorowe soczewki kontaktowe pozwalają na zmianę barwy tęczówki na niebieski, piwny lub zielony, ale też dowolny inny odcień. Jest również możliwość, aby wybrać bardziej wymyślne wzory, na przykład figury geometryczne, nietypowe barwy oraz takie, które imitują kocie spojrzenie.

Ważne jest również to, abyśmy pamiętali o prawidłowym przechowywaniu soczewek. Trzeba tego nauczyć dziecko, aby noszenie soczewek nie wywołało zakażenia. Konieczny będzie płyn do pielęgnacji soczewek, krople nawilżające do oczu, pudełko do przechowywania oraz antybakteryjny żel do odświeżania dłoni.