W przeciwieństwie do okularów wygodny, w odróżnieniu od operacji laserowej – odwracalny. Dobrze dobrane soczewki kontaktowe to idealny sposób korekcji wady wzroku.

Okularnicy, szczególnie ci z dużą wadą wzroku, wciąż marzą, by widzieć ostro i wyraźnie. Także podczas spaceru plażą, na basenie, gdy przytulają twarz do policzka ukochanej osoby… Jeśli noszenie okularów jest dla ciebie zmorą, zastanów się nad kupnem soczewek kontaktowych. Oto ich zalety:

Nadają się do zadań specjalnych

Soczewki kontaktowe to dobry sposób korekcji różnych wad wzroku. Szczególnie poleca się je osobom zmuszonym do noszenia silnych szkieł: od +/- 6 dioptrii. Soczewki są świetne dla osób (nawet małych dzieci), u których wada wzroku w obu oczach różni się o więcej niż 3 dioptrie. Nowoczesne soczewki pozwalają także korygować astygmatyzm (soczewki toryczne). Dla osób, które innych szkieł używają do patrzenia w dal, a innych do czytania, są soczewki progresywne.

Łatwo je założyć, trudno zgubić

Soczewka to warstwa miękkiego hydrożelu, który, nakładany na rogówkę, “przykleja się” do oka. Soczewki można zgubić tylko w niektórych sytuacjach: kiedy pływasz w nich pod wodą z otwartymi oczami (do pływania należy wkładać okularki), kiedy mocno zatrzesz oko i przesuniesz soczewkę na powiekę lub kiedy strącisz ją podczas nieuważnego zakładania. Nakładanie soczewek jest trudne tylko na początku. Gdy trochę poćwiczymy, trafiamy soczewką do oka bez namysłu i bez lustra. Trzeba tylko przed założeniem koniecznie umyć ręce i sprawdzić, czy soczewka nie ma na sobie zanieczyszczeń oraz czy nie wywróciła się na lewą stronę.

Konserwacja nie jest trudna

Po zdjęciu wystarczy soczewki przemyć w płynie wielofunkcyjnym, a następnie włożyć do czystego pojemnika, zalać płynem i zostawić (najczęściej na noc). W ciągu dnia można zakraplać specjalne krople nawilżające.

Korygują wzrok lepiej niż okulary

Soczewka leży bezpośrednio na oku, więc korekcja wady jest dokładniejsza. Okulary o dużych mocach zniekształcają obraz na obwodzie i zaburzają widzenie barw.

Nie szkodzą oczom

Dobrze dobrane soczewki noszone zgodnie z zaleceniami okulisty nie powinny powodować chorób oczu i pogorszenia wzroku, a dodatkowo mogą chronić przed szkodliwymi promieniami UV. Warto poszukać najlepszych soczewek dla siebie. Nawet osoby, które źle tolerują soczewki do tzw. planowej wymiany (dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne), mogą znaleźć wyjście dla siebie – soczewki jednodniowe, jednorazowe – delikatne i higieniczne.

Najbardziej zaawansowane technicznie soczewki o wysokiej przepuszczalności tlenu nadają się do ciągłego noszenia przez miesiąc. Osoby noszące soczewki kontaktowe koniecznie powinny zgłaszać się na wizyty kontrolne. Przeciwwskazaniem do noszenia soczewek są m.in. alergie, podrażnienia oraz infekcje oczu, niektóre choroby, stosowanie pewnych leków, zespół suchego oka.

Możesz zmienić wygląd oczu

Są soczewki podkreślające kolor oczu lub soczewki zmieniające bardzo wyraźnie ich barwę, niektóre mają wzorek, świecą w ultrafiolecie… Soczewki dostępne są także w wersji bez dioptrii (tzw. plano).

Soczewkowe BHP

– Zanim dotkniesz oczu czy soczewek, umyj ręce i wytrzyj je niepylącym ręcznikiem.
– Porcji płynu dezynfekującego i konserwującego soczewki używaj tylko raz.
– Oczy maluj po nałożeniu soczewek. Zrezygnuj z sypkich cieni i tuszu wydłużającego.
– Nigdy nie przemywaj soczewek płynami, które nie są do tego przeznaczone.
– Bez konsultacji z lekarzem nie stosuj kropli do oczu.
– Unikaj zadymionych pomieszczeń, chemicznych oparów, pylących ubrań (np. z moheru).
– Nie trzyj oczu!
– Pij dużo płynów.
– Mrugaj oczami! Dzięki temu nawilżysz oko. Rób też przerwy w pracy (zmieniaj odległość, na którą patrzysz, spoglądaj na zieleń drzew, zamykaj oczy).

*Tekst pochodzi z: Poradnik Domowy