Minęło już 10 lat od wprowadzenia na rynek soczewek silikonowo-hydrożelowych. Zarówno z klinicznego doświadczenia jak i informacji uzyskanych dzięki wielu kontrolowanym badaniom klinicznym wiadomo, że materiały silikonowo-hydrożelowe zapewniają wiele korzyści ich użytkownikom. Dzięki nowoczesnym materiałom SiH udało się znacząco obniżyć częstość występowania powikłań związanych z niedotlenieniem rogówki pod postacią mikrocyst nabłonka, prążków w zrębie rogówki, polimegatyzmu komórek śródbłonka, przekrwienia rąbkowego, neowaskularyzacji oraz progresji krótkowzroczności. Wszystkie te korzyści udało się osiągnąć dzięki materiałom silikonowo-hydrożelowym, które zapewniają wielokrotnie większy dostęp tlenu do rogówki niż konwencjonalne materiały hydrożelowe na bazie HEMA. Specjaliści szybko zaakceptowali nowy produkt i dlatego w wielu krajach notuje się stałe rosnącą liczbę zarówno nowych dopasowań jak i częste przestawienia dotychczasowych soczewek konwencjonalnych na materiały silikonowo-hydrożelowe.

Postęp technologiczny

W ciągu kilku ostatnich lat najkrótszym okresem wymiany soczewek silikonowo-hydrożelowych noszonych w trybie dziennym był okres dwutygodniowy, a wielu pacjentów korzystało z soczewek miesięcznych. Jednak coraz większa grupa użytkowników decydowała się na stosowanie krótszego jednodniowego systemu wymiany. W takiej sytuacji zmuszeni byli nosić soczewki z materiałów hydrożelowych. Hydrożelowe soczewki jednodniowe posiadają wiele zalet, przyczyniają się do zwiększenia zadowolenia pacjentów, w szczególności tych, którzy maja problemy alergiczne oczu, ale ich parametry tlenowe nie są bardzo wysokie. Problem ten pozwoliło rozwiązać wykorzystanie materiału silikonowo-hydrożelowego do produkcji soczewek jednodniowych. Taki system wymiany soczewek z materiałów SIH redukuje problemy związane z gromadzeniem się osadów na tych materiałach oraz niekompatybilnością z niektórymi płynami pielęgnacyjnymi. Dodatkowo, takie, rozwiązanie zapewnia większą wygodę oraz pozwala, na uniknięcie fizjologicznych kompromisów na jakie godzą się obecni użytkownicy hydrożelowych soczewek jednodniowych gdy noszą je przez wiele godzin lub drzemią w nich w ciągu dnia.

Przełomowy rok 2008

Do niedawna, wykorzystanie materiału silikonowo-hydrożelowego do produkcji soczewek jednodniowych nie było brane pod uwagę z powodu wysokich kosztów produkcji. Jednak już w maju 2008 roku pojawiła się informacja o wprowadzeniu na rynek pierwszej na świecie silikonowo-hydrożelowej, jednodniowej soczewki kontaktowej 1-Day Acuvue TruEye przez firmę Johnson&Johnson Vision Care. Jest to soczewka obecnie szeroko dostępna, produkowana z materiału narafilcon A i wykorzystująca nową wersję opatentowanej technologii Hydraclear stosowanej przez firmę Johnson&Johnson do produkcji wszystkich soczewek silikonowo-hydrożelowych. Technologia Hydraclear-1 została specjalnie stworzona z myślą o produkcji soczewek jednodniowych. Pozwala ona na wybudowanie w strukturę soczewki dużej ilości poliwinylopirolidonu (PVP), składnika o właściwościach nawilżających i zwilżających. Nowa jednodniowa soczewka charakteryzuje się wysoką tlenotransmisyjnością o wartości Dk/t 118 (pomiar metodą polarograficzną, z uwzględnieniem efektu granicznego i brzegowego). Jest to wartość znacząco przewyższająca tlenotransmisyjność dostępnych na rynku soczewek jednodniowych. Korzyści jakie daje taka wartość parametru Dk/t to oko wolne od poszerzonych naczyń krwionośnych spojówki gałkowej oraz przekrwienia rąbkowego.

Moduł sztywności soczewki Acuvue TruEye jest zbliżony do 0,6 MPa. Natomiast zawartość wody w soczewce wynosi 48%. To połączenie wyższej zawartości wody i niskiego modułu sztywności w soczewce silikonowo-hydrożelowi prawdopodobnie skutecznie wyeliminuje problemy spotykane wśród użytku soczewek hydrożelowych, którzy zmienili swoje dotychczasowe soczewki hydrożelowe na silikonowo-hydrożelowe. Zastrzeżenia bowiem budził spadek komfortu oraz powikłania mechaniczne.

Podsumowanie

Istnieje duża szansa, że osoby, które nosząc jednodniowe hydrożelowe soczewki musiały skrócić czas ich używania w ciągu dnia (dotyczy to również osób korzystających z konwencjonalnych soczewek o 2-tygodniowym i miesięcznym systemie wymiany) będą zadowolone, z nowatorskiej soczewki. Dane prezentowane przez firmę Johnson & Johnson Vision Care pokazują, że soczewka ta ma niski współczynnik tarcia co powinno zagwarantować doskonały komfort początkowy oraz lepszy komfort pod koniec dnia. Soczewka posiada znacznik strony. Soczewka należy do pierwszej klasy w zakresie ochrony przed promieniowaniem UV. Korzyści wynikające z ochrony oczu przez promieniowaniem ultrafioletowym są powszechnie znane.

A zatem, po długim oczekiwaniu doczekaliśmy się wprowadzenia na rynek pierwszej soczewki silikonowo-hydrożelowe jednodniowej.

*Opracowanie własne Avenir Medical Sp. z o.o.