Z wiedzą o soczewkach bywa różnie. Nawet sami użytkownicy często mają mylne o nich przekonanie. Pragniemy obalić najczęstsze mity dotyczące soczewek kontaktowych.

1. W soczewkach kontaktowych będę widział gorzej niż w okularach.

W rzeczywistości często bywa odwrotnie! Soczewki kontaktowe spoczywają bezpośrednio na rogówce, a nie – tak jak to ma miejsce w przypadku okularów, które znajdują się w odległości 1 – 2 cm. Właśnie z tego powodu w wielu przypadkach soczewki kontaktowe zapewniają lepszą jakość widzenia niż okulary. Soczewki kontaktowe zapewniają szersze pole widzenia i lepsze widzenie obwodowe– bez względu na to, w jakim kierunku spoglądasz, bo w przeciwieństwie do okularów poruszają się wraz z gałką oczną. Dodatkowo soczewki kontaktowe nie zachodzą mgłą, nie zsuwają się ani nie tłuką podczas aktywności fizycznych i nie ma na nie wpływu deszcz. Jakikolwiek sport uprawiasz, w soczewkach kontaktowych zawsze widzisz lepiej niż w okularach.

2. Zakładanie soczewek kontaktowych jest trudne, czasochłonne i bolesne

Zakładanie soczewek może być trudne tylko na początku, kiedy nie mamy wprawy. Nigdy natomiast nie jest bolesne ponieważ w trakcie ich zakładania nie dotykamy palcem oka, jedynie delikatny materiał soczewki ma kontakt z rogówką. Czas jaki jest potrzebny na założenie soczewek zależy od doświadczenia. Osoby, które pierwszy raz zakładają soczewki potrzebują więcej czasu niż ci, którzy noszą je już jakiś czas. Podstawowych instrukcji powinien udzielić lekarz okulista przepisujący soczewki.

3. Soczewka kontaktowa może przemieścić się za gałkę oczną

Ze względu na budowę gałki ocznej jest to fizycznie niemożliwe. Soczewka kontaktowa może ona znajdować się wyłącznie na przedniej części gałki ocznej lub – jeżeli ulegnie przemieszczeniu – pod powieką. Oko wyposażone jest w barierę ochronną pokrywającą przednią część gałki ocznej i zawijającą się pod górną i dolną powieką, która nie pozwala soczewce kontaktowej na przesunięcie się za gałkę oczną.

4. Przy nagłych ruchach soczewki mogą mi wypaść z oczu

Dzięki szczególnej budowie anatomicznej ludzkiego oka nie jest to praktycznie możliwe. Dlatego właśnie nosząc soczewki kontaktowe można uprawiać różnorodne sporty. Siła, jaka trzyma soczewkę kontaktową na oku, zależy od średnicy soczewki. Miękkie soczewki kontaktowe bardzo rzadko wypadają, a jeśli są właściwie dobrane nie wypadną nigdy. Dlatego warto umówić się na wizytę u specjalisty w celu właściwego dobrania soczewek kontaktowych.

5. Soczewki kontaktowe nie pozwalają oczom oddychać

Parametry tlenowe soczewek są rzeczywiście bardzo ważne ponieważ zakładane są one na rogówkę, która pobiera tlen wyłącznie z atmosfery. Nie należy jednak obawiać się, że soczewki blokują dostęp tlenu dla oka. Wszystkie dostępne obecnie soczewki, szczególnie te wykonane z materiałów silikonowo-hydrożelowych zapewniają właściwą ilość tlenu docierającego do rogówki. Do niedotlenienia rogówki może dojść wyłącznie w wyniku zaniedbań ze strony użytkownika tj. nieprzestrzegania terminu wymiany soczewek, niewłaściwej pielęgnacji lub spania w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone. Zatem zawsze należy przestrzegać zaleceń specjalistów by móc cieszyć się zdrowymi dotlenionymi oczami.

6. Noszenie soczewek kontaktowych prowadzi do częstych infekcji oka

Soczewki kontaktowe same z siebie nie powodują zakażeń. Infekcje mogą zapoczątkować chorobotwórcze drobnoustroje znajdujące się na powierzchni brudnej soczewki kontaktowej. Zatem do tego typu problemów prowadzić może tylko nieprzestrzeganie zasad higieny lub niewłaściwe używanie soczewek kontaktowych. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty i regularnie czyścić swoje soczewki kontaktowe. Ważne jest również aby systematycznie wymieniać soczewki na nowe. Mniejsza jest wtedy możliwość odkładania się osadów organicznych, takich jak lipidy i białka znajdujących się w filmie łzowym, a które stanowią pożywkę dla bakterii. Prawidłowa dezynfekcja soczewek, dokładne ich czyszczenie i regularna wymiana na nowe zgodnie z zaleceniami, pozwoli na wyeliminowani ryzyka infekcji.

7. Soczewki kontaktowe wymagają czasochłonnej pielęgnacji?

W przeszłości pielęgnowanie soczewek kontaktowych faktycznie było skomplikowane i wymagało stosowania wielu płynów w celu uzyskania pożądanego efektu. Obecnie dostępne są na rynku soczewki jednodniowe, które nie wymagają żadnej pielęgnacji. Natomiast do pielęgnacji soczewek systematycznej wymiany stosuje się tzw. wielofunkcyjne płyny, dzięki którym pielęgnacja soczewek stała się łatwa i szybka. Prawidłowa pielęgnacja soczewka zajmuje nie więcej niż 1-3 minut dziennie.

8. Nie mogę nosić soczewek kontaktowych ponieważ mam astygmatyzm

W przeszłości soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu nie były dostępne w nowoczesnych wersjach materiałowych. Ale innowacje ostatnich lat zmieniły ten stan rzeczy. Astygmatyzm nie jest już jakąkolwiek barierą do noszenia soczewek kontaktowych. Dziś soczewki dla pacjentów z astygmatyzmem dostępne są w szerokim zakresie mocy korekcyjnych, i możn je stosować w trybie jednodniowym, dwutygodniowym, miesięcznym lub rocznym. Dostępne są soczewki toryczne z klasycznych hydrożelowych materiałów oraz z nowoczesnych materiałow SiH.

9. Jestem za młody/za stary na noszenie soczewek kontaktowych

Nie ma żadnej granicy wieku dla noszenia soczewek kontaktowych. Mogą je nosić niemowlęta, jak i osoby w podeszłym wieku. Co więcej soczewki kontaktowe stanowią niezwykle wygodną metodę korekcji wad wzroku dla nastolatków, którzy częściej niż inne grupy wiekowe codziennie uprawiają sporty i uczestniczą w zajęciach rekreacyjnych. Osoby w każdym wieku mogą cieszyć się korzyściami z noszenia soczewek kontaktowych. Jedynym ograniczeniem jest istnienie przeciwwskazań do ich noszenia. Przeciwwskazania nie zależą jednak od wieku ani – w większości przypadków – od rodzaju soczewek kontaktowych.

10. Nosząc soczewki kontaktowe nie można mieć makijażu

Noszenie soczewek nie wymaga rezygnacji z makijażu. Wystarczy zachować odpowiednią kolejność wykonywanych czynności związanych z soczewkami: nałożenie soczewek – zrobienie makijażu – zdjęcie soczewek – zmycie makijażu. W przypadku stosowania aerozoli, na przykład lakieru do włosów, należy zamknąć oczy, by nie dopuścić do przyklejenia się rozpylonych cząstek do soczewek. Nalezy także pamiętac, aby do demakijażu i pielęgnacji okolic oczu stosować produkty przeznaczone dla użytkowników soczewek kontaktowych.

11. W soczewkach kontaktowych nie można pływać

Soczewki kontaktowe są doskonałą formą korekcji wad wzroku w trakcie pływania. Do pływania zaleca się stosowanie soczewek 1-dniowych, bowiem soczewki o dłuższym cyklu wymiany mogą stać się nośnikiem dla drobnoustrojów i/lub chloru znajdujących się w wodzie i powodować infekcje oczu. Soczewki 1-dniowe są soczewkami wymienianymi na nowe każdego dnia. Gwarantuje to najwyższy poziom bezpieczeństwa i wysoki poziom komfortu. Ułatwia to także obsługę – nie trzeba stosować żadnych środków pielęgnacyjnych.

12. Kolorowe soczewki kontaktowe mogą nosić wyłącznie osoby z wadami wzroku

Kolorowymi soczewkami może cieszyć się każdy niezależnie od tego czy posiada wadę wzroku czy nie. Kolorowe soczewki kontaktowe dostępne są zarówno w wersjach korygujących wady wzroku, jak i w wersji mocy zerowej (plano). W przypadku soczewek kolorowych także zalecane jest dopasowanie ich przez Specjalistę oraz przestrzeganie dokładnie tych samych zasad pielęgnacji, jak w przypadku noszenia soczewek korekcyjnych.

13.  Soczewki kontaktowe są bardzo drogie

Soczewki kontaktowe kosztują mniej niż powszechnie się uważa. W zależności od tego, jaki rodzaj soczewek wybieramy i jak często chcemy je wymieniać, koszt soczewek porównywalny jest do ceny, jaką płacimy za codzienną gazetę lub za filiżankę kawy. Nie jest to wygórowana cena za komfort i wygodę jaką gwarantują nam soczewki.

*Opracowanie własne Avenir Medical Poland Sp. z o.o.