Zastanawiasz się nad rezygnacją z okularów, które przeszkadzają Ci w codziennym funkcjonowaniu? Soczewki kontaktowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na nieograniczoną aktywność fizyczną. Dzięki nim zapomnisz o parujących szkłach, zsuwających się oprawkach podczas ćwiczeń, czy spadających okularach w czasie schylania się. Nim podejmiesz decyzję, poznaj kilka ważnych faktów na temat szkieł kontaktowych.

Soczewki kontaktowe są przeznaczone dla osób z różną wadą wzroku.

Ze względu na jej rodzaj możemy wyróżnić soczewki:

  • Sferyczne – dla osób krótko- lub dalekowzrocznych
  • Toryczne – sięgniesz po nie jeśli masz astygmatyzm,
  • Multifokalne – zastosują je ludzie z presbiopią, czyli starczowzrocznością (występuje u osób w wieku powyżej 40. roku życia).

Ze względu na to, z czego wykonane są soczewki możemy wyróżnić:

  • Soczewki hydrożelowe (starej generacji) – te znowu możemy podzielić na nisko nawilżone (50% zawartości wody) i wysoko nawilżone (zawartość wody od 50 do 85%).
  • Soczewki silikonowo-hydrożelowe (nowej generacji) – nowoczesne i znacznie częściej wybierane przez użytkowników, przepuszczają znacznie więcej tlenu do oka.

Patrząc na to, jaki czas możesz używać soczewkę, wyróżnimy:

  • Jednodniowe soczewki – idealny wybór dla osób uprawiających sport (basen, siłownia, wspinaczka górska) i lubiących aktywny tryb życia. Są wygodne, bo nie wymagają pielęgnacji, po użyciu zwyczajnie je wyrzucasz.
  • Dwutygodniowe soczewki – ich stosowanie jest niewygodne ze względu na to, że trzeba je odpowiednio pielęgnować i przechowywać. Powinny być zdejmowane na noc, choć można kupić model night&day.
  • Miesięczne – j.w.
  • Kwartalne i roczne – zdecydowanie mniej popularne niż trzy powyższe rodzaje, ale wciąż dostępne na rynku.

W soczewkach bez problemu oddasz się ulubionej aktywności fizycznej. Nie będziesz musiał martwić się zsuwającymi się okularami, ich uszkodzeniem, zaparowaniem. Nic nie będzie ci zsuwać się z nosa, zapomnisz o możliwości ich zgubienia w klubie fitness albo na basenie. W tym celu sięgnij po wspomniane soczewki jednodniowe. Jeśli lubisz aktywność na świeżym powietrzu sięgnij po model z filtrem UV.

Soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej higieny. Powinieneś je pielęgnować tak, jak zalecił to okulista albo optometrysta. Musisz zaopatrzyć się w odpowiedni płyn do czyszczenia soczewek, którym je zdezynfekujesz po użyciu. Następnie należy je umieścić w specjalnym pudełeczku, który wypełniony jest kroplami. Zakładać je trzeba czystymi rękami! Każdego dnia należy także wyczyścić dokładnie pojemniczek na szkła kontaktowe.

Przy ich zakładaniu musisz pamiętać o tym (mowa o soczewkach o przedłużonym używaniu), by zawsze zakładać soczewkę na to samo oko, odpowiednią stroną. Jeśli soczewka wypadnie ci z oka, możesz ją ponownie użyć dopiero po dokładnym umyciu płynem do dezynfekcji. Nie używaj do tego wody z kranu, albo śliny!