Strona główna Ciekawostki Co powinieneś wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Co powinieneś wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Zastanawiasz się nad rezygnacją z okularów, które przeszkadzają Ci w codziennym funkcjonowaniu? Soczewki kontaktowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na nieograniczoną aktywność fizyczną. Dzięki nim zapomnisz o parujących szkłach, zsuwających się oprawkach podczas ćwiczeń, czy spadających okularach w czasie schylania się. Nim podejmiesz decyzję, poznaj kilka ważnych faktów na temat szkieł kontaktowych.

Soczewki kontaktowe są przeznaczone dla osób z różną wadą wzroku.

Ze względu na jej rodzaj możemy wyróżnić soczewki:

  • Sferyczne – dla osób krótko- lub dalekowzrocznych
  • Toryczne – sięgniesz po nie jeśli masz astygmatyzm,
  • Multifokalne – zastosują je ludzie z presbiopią, czyli starczowzrocznością (występuje u osób w wieku powyżej 40. roku życia).

Ze względu na to, z czego wykonane są soczewki możemy wyróżnić:

  • Soczewki hydrożelowe (starej generacji) – te znowu możemy podzielić na nisko nawilżone (50% zawartości wody) i wysoko nawilżone (zawartość wody od 50 do 85%).
  • Soczewki silikonowo-hydrożelowe (nowej generacji) – nowoczesne i znacznie częściej wybierane przez użytkowników, przepuszczają znacznie więcej tlenu do oka.

Patrząc na to, jaki czas możesz używać soczewkę, wyróżnimy:

  • Jednodniowe soczewki – idealny wybór dla osób uprawiających sport (basen, siłownia, wspinaczka górska) i lubiących aktywny tryb życia. Są wygodne, bo nie wymagają pielęgnacji, po użyciu zwyczajnie je wyrzucasz.
  • Dwutygodniowe soczewki – ich stosowanie jest niewygodne ze względu na to, że trzeba je odpowiednio pielęgnować i przechowywać. Powinny być zdejmowane na noc, choć można kupić model night&day.
  • Miesięczne – j.w.
  • Kwartalne i roczne – zdecydowanie mniej popularne niż trzy powyższe rodzaje, ale wciąż dostępne na rynku.

W soczewkach bez problemu oddasz się ulubionej aktywności fizycznej. Nie będziesz musiał martwić się zsuwającymi się okularami, ich uszkodzeniem, zaparowaniem. Nic nie będzie ci zsuwać się z nosa, zapomnisz o możliwości ich zgubienia w klubie fitness albo na basenie. W tym celu sięgnij po wspomniane soczewki jednodniowe. Jeśli lubisz aktywność na świeżym powietrzu sięgnij po model z filtrem UV.

Soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej higieny. Powinieneś je pielęgnować tak, jak zalecił to okulista albo optometrysta. Musisz zaopatrzyć się w odpowiedni płyn do czyszczenia soczewek, którym je zdezynfekujesz po użyciu. Następnie należy je umieścić w specjalnym pudełeczku, który wypełniony jest kroplami. Zakładać je trzeba czystymi rękami! Każdego dnia należy także wyczyścić dokładnie pojemniczek na szkła kontaktowe.

Przy ich zakładaniu musisz pamiętać o tym (mowa o soczewkach o przedłużonym używaniu), by zawsze zakładać soczewkę na to samo oko, odpowiednią stroną. Jeśli soczewka wypadnie ci z oka, możesz ją ponownie użyć dopiero po dokładnym umyciu płynem do dezynfekcji. Nie używaj do tego wody z kranu, albo śliny!

POPULARNE 🔥🔥🔥

Przed nami Dzień Mamy i Dzień Dziecka – sprawdź rabaty!

Idealne prezenty na Dzień Matki i Dziecka? Sprawcie sobie radość nowymi okularami! Mamy dla Was specjalne promocje – 20% zniżki na okulary korekcyjne i...

Z nami zobaczysz więcej

Rozdajemy vouchery do VOD! Zobacz więcej dzięki Dailies Total 1! To prawdziwa gratka dla miłośników kina, szczególnie obecnie, gdy filmów nie możemy oglądać na dużym...

Dobre wiadomości! Otwieramy nasze salony w galeriach handlowych!

Od 4 maja nasze salony w galeriach handlowych będą otwarte. Chcesz zbadać swój wzrok i skorzystać z mnóstwa promocji na okulary i soczewki? Czekamy...

Czekasz na badanie wzroku?

Nasze gabinety są już otwarte! Od 4 maja nasze gabinety, w których możesz zbadać swój wzrok są już otwarte. Pełne bezpieczeństwo i profesjonalizm – nasi...

Godziny otwarcia salonów Twoje Soczewki

Drodzy Klienci, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, nasze salony znajdujące się w galeriach handlowych są zamknięte. W normalnym trybie działa nasz sklep internetowy www.twojesoczewki.com. W trybie...