Strona główna Ciekawostki Co powinieneś wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Co powinieneś wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Zastanawiasz się nad rezygnacją z okularów, które przeszkadzają Ci w codziennym funkcjonowaniu? Soczewki kontaktowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na nieograniczoną aktywność fizyczną. Dzięki nim zapomnisz o parujących szkłach, zsuwających się oprawkach podczas ćwiczeń, czy spadających okularach w czasie schylania się. Nim podejmiesz decyzję, poznaj kilka ważnych faktów na temat szkieł kontaktowych.

Soczewki kontaktowe są przeznaczone dla osób z różną wadą wzroku.

Ze względu na jej rodzaj możemy wyróżnić soczewki:

  • Sferyczne – dla osób krótko- lub dalekowzrocznych
  • Toryczne – sięgniesz po nie jeśli masz astygmatyzm,
  • Multifokalne – zastosują je ludzie z presbiopią, czyli starczowzrocznością (występuje u osób w wieku powyżej 40. roku życia).

Ze względu na to, z czego wykonane są soczewki możemy wyróżnić:

  • Soczewki hydrożelowe (starej generacji) – te znowu możemy podzielić na nisko nawilżone (50% zawartości wody) i wysoko nawilżone (zawartość wody od 50 do 85%).
  • Soczewki silikonowo-hydrożelowe (nowej generacji) – nowoczesne i znacznie częściej wybierane przez użytkowników, przepuszczają znacznie więcej tlenu do oka.

Patrząc na to, jaki czas możesz używać soczewkę, wyróżnimy:

  • Jednodniowe soczewki – idealny wybór dla osób uprawiających sport (basen, siłownia, wspinaczka górska) i lubiących aktywny tryb życia. Są wygodne, bo nie wymagają pielęgnacji, po użyciu zwyczajnie je wyrzucasz.
  • Dwutygodniowe soczewki – ich stosowanie jest niewygodne ze względu na to, że trzeba je odpowiednio pielęgnować i przechowywać. Powinny być zdejmowane na noc, choć można kupić model night&day.
  • Miesięczne – j.w.
  • Kwartalne i roczne – zdecydowanie mniej popularne niż trzy powyższe rodzaje, ale wciąż dostępne na rynku.

W soczewkach bez problemu oddasz się ulubionej aktywności fizycznej. Nie będziesz musiał martwić się zsuwającymi się okularami, ich uszkodzeniem, zaparowaniem. Nic nie będzie ci zsuwać się z nosa, zapomnisz o możliwości ich zgubienia w klubie fitness albo na basenie. W tym celu sięgnij po wspomniane soczewki jednodniowe. Jeśli lubisz aktywność na świeżym powietrzu sięgnij po model z filtrem UV.

Soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej higieny. Powinieneś je pielęgnować tak, jak zalecił to okulista albo optometrysta. Musisz zaopatrzyć się w odpowiedni płyn do czyszczenia soczewek, którym je zdezynfekujesz po użyciu. Następnie należy je umieścić w specjalnym pudełeczku, który wypełniony jest kroplami. Zakładać je trzeba czystymi rękami! Każdego dnia należy także wyczyścić dokładnie pojemniczek na szkła kontaktowe.

Przy ich zakładaniu musisz pamiętać o tym (mowa o soczewkach o przedłużonym używaniu), by zawsze zakładać soczewkę na to samo oko, odpowiednią stroną. Jeśli soczewka wypadnie ci z oka, możesz ją ponownie użyć dopiero po dokładnym umyciu płynem do dezynfekcji. Nie używaj do tego wody z kranu, albo śliny!

POPULARNE 🔥🔥🔥

Okulary na Dzień Matki – odkryj najgorętsze trendy wiosna/lato 2019

Okulary korekcyjne już od dawna przestały służyć wyłącznie poprawie wzroku, ale stały się niemalże biżuterią i ozdobą twarzy. Często nawet osoby nie mające problemów...

Co to jest amblyopia?

Osłabioną zdolność do widzenia w jednym oku określamy mianem amblyopii, tzw. chorobą leniwego oka. Jeśli Twoje dziecko ma stwierdzonego przez specjalistę zeza, to powinieneś...

Jak ciąża wpływa na wzrok?

Ciąża to szczególny czas, który zmienia drastycznie ciało kobiety. W konsekwencji zmianie może ulec funkcjonalność narządu wzroku. Wiele kobiet deklaruje pogorszenie widzenia. Czy ta...

Dlaczego oczy są przekrwione?

Zastanawiałeś się kiedyś, ile godzin dziennie spędzasz na patrzeniu w monitor komputera oraz ekran swojego smartfona? Za czerwone, przekrwione oczy może odpowiadać wiele czynników,...

Jak prawidłowo dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy

Okulary przeciwsłoneczne to gadżet, który kochają nie tylko kobiety, sięgają po nie także mężczyźni. Wybór idealnie dopasowanych okularów niekiedy może okazać się wyzwaniem. W...