Krótkowzroczność, nazywana także miopią, albo bliskowzrocznością to bardzo popularna i często występująca wada wzroku. Polega ona na tym, że wyraźnie widzi się przedmioty tylko z bardzo bliskiej odległości. Wszystko, co jest oddalone od chorej osoby wydaje się zamazane oraz niewyraźne. Trudno ją zauważyć, bo czytanie książek, korzystanie z komputera nie jest dla nas problemem. Gorzej, jeśli mamy zobaczyć coś w oddali – wiele osób zauważa, że coś jest nie tak, jak zaczyna uczyć się jazdy samochodem.

Przyczyny krótkowzroczności

Miopia ma najczęściej podłoże genetyczne. Jeśli Twoi rodzice na nią cierpią, bardzo możliwe, że i Ty będziesz mieć taki problem. Ważne jest, by w takim przypadku regularnie odwiedzać specjalistę – optometrystę, albo okulistę i kontrolować stan wzroku. Często cierpią na nią już dzieci w wieku przedszkolnym. Wada wzroku zazwyczaj pogłębia się wraz dorastaniem, a jej rozwój zatrzymuje się w momencie ok. 20 roku życia.

Drugą przyczyną powstawania oraz pogłębiania się tej wady wzroku jest nieprawidłowa higiena korzystania z oczu. Wystarczy godzinami przesiadywać blisko ekranu komputera albo telewizora, czytać przy złym oświetleniu. Jeśli nadmiernie wytężysz wzrok, możesz nabawić się poważnych problemów.

Jak leczyć krótkowzroczność?

Najprostszą metodą korekcji krótkowzroczności jest noszenie okularów korekcyjnych z soczewkami sferycznymi. W zależności od Twojego wieku, specjalista dobierze odpowiednie okulary dla Ciebie. Jeśli masz już ponad 40 lat, z pewnością zaproponuje Ci okulary wieloogniskowe.

Niezależnie od tego, którą z tych popularnych form korekcji wzroku jesteś zainteresowana, w pierwszej kolejności skieruj swoje kroki do specjalisty. Pomoże Ci przede wszystkim dokładnie badając Twoje oczy. Określi stan wady wzroku, sprawdzi dokładnie Twoją gałkę oczną, określi, czy możesz nosić soczewki kontaktowe. Jeśli zdecydujesz się na nie, przeprowadzi Cię także przez proces doboru idealnych szkieł, które nie będą uwierać w czasie noszenia. Dzięki niemu będą optymalnie dopasowane do Twojej rogówki – tylko taki wybór gwarantuje wysoki komfort noszenia. Ponadto nauczy Cię prawidłowego procesu zakładania oraz zdejmowania soczewek kontaktowych, pomoże dobrać odpowiedni płyn do ich pielęgnacji oraz zaprezentuje jak je myć.

Korekcja wady za pomocą operacji

Wiele osób decyduje się na zabieg chirurgiczny. Pozwala on pozbyć się wady wzroku raz na zawsze – co za tym idzie odstawić okulary do lamusa i cieszyć się ostrością wzroku bez korekcji. Polecamy poddanie się zabiegowi LASIK – w trakcie niego laserem kształtuje się krzywiznę rogówki w taki sposób, że promienie wpadające do oka ogniskują się prawidłowo. Pamiętaj o tym, że możesz nie kwalifikować się do zabiegu – zależne jest to od budowy Twojego oka. Jeśli jesteś nim zainteresowany udaj się na szczegółowe badanie do lekarza okulisty. Pamiętaj także, że będziesz musiał prawdopodobnie sam opłacić operację – ubezpieczyciele traktują ją jako zabieg kosmetyczny!

Zapisz się na badanie wzroku