Alergie to rosnący problem, z którym specjaliści spotykają się coraz częściej w swoich gabinetach.

Wiosna dla wielu użytkowników soczewek kontaktowych oznacza nasilenie objawów alergii, jak swędzenie, pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Są to objawy na tyle męczące, że pacjenci są sfrustrowani, poirytowani, skracają czas noszenia soczewek i nierzadko decydują się na ich porzucenie.

Jednakże dzięki prawidłowemu postępowaniu i regularnym kontrolom większość pacjentów może nosić swoje soczewki nawet w szczycie sezonu alergicznego.  Podobnie jak w przypadku alergików nienoszących soczewek  jedną z metod samodzielnego kontrolowania nasilenia objawów alergii jest unikanie alergenów, kiedy to tylko możliwe.

Skuteczną strategią dla użytkowników soczewek kontaktowych cierpiących na alergie jest stosowanie soczewek jednodniowych.

Zakładając świeże i czyste soczewki każdego dnia, ryzyku akumulacji alergenów i czynników drażniących jest znacznie mniejsze niż w przypadku noszenia soczewek o dłuższym okresie wymiany. Co więcej, produkty jednodniowe wykluczają konieczność stosowania płynów pielęgnacyjnych, tym samym eliminując dodatkowe czynniki drażniące oko.

Opinie specjalistów są podzielone. Część z nich twierdzi, że prawidłowym postępowanie w przypadku nasilenia alergii jest czasowe zaprzestanie stosowania soczewek. Owszem czasowe porzucenie soczewek może mieć pozytywny wpływ na leczenie, ale zwykle takie działanie nie jest konieczne.

Niektórzy specjaliści sugerują, że jeśli rogówka nie jest zajęta chorobowo, czas noszenia soczewek należy określić na podstawie ciężkości stanu oraz wpływu zastosowanego leczenia na dalsze użytkowanie soczewek.

Inni kontaktolodzy sugerują, że choć alergeny przyłączają się do powierzchni soczewki, miękkie soczewki kontaktowe mogą zadziałać jak bariera zmniejszająca ekspozycję wrażliwego rąbka rogówki i otaczającej spojówki na alergeny.

Różnie jest również podejście specjalistów do stosowania kropli antyalergicznych. Wielu specjalistów jest przeciwnych stosowaniu leków na oko z soczewką. Jeśli jednak leki muszą być stosowane podczas noszenia soczewek najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie soczewek jednodniowych. Zminimalizują ryzyko gromadzenia się konserwantów w strukturze soczewki.

Wielu lekarzy jest zdania, że najlepiej jest stosować krople dwa razy dziennie- przed założeniem i po zdjęciu soczewek, aby uniknąć wychwytu konserwantu przez macierz soczewek. Nie jest to jednak możliwe kiedy zalecany schemat stosowania kropli przewiduje ich częstsze stosowanie.

Specjaliści są zgodni co do jednego – optymalnego wyboru rodzaju soczewek jednodniowych, schematu ich noszenia oraz, że poza ciężkimi przypadkami alergii praktycznie wszyscy użytkownicy soczewek mogą kontynuować ich noszenie przez cały sezon alergii.

* Opracowanie własne Avenir Medical s.c. na podstwie cyklu artykułów opublikowanych w czasopiśmie Optyka 2/2011