Ochrona przed UV latem i zimą

Słońce emituje ultrafiolet w zakresie UV-A, UV-B i UV-C (promieniowanie słoneczne), ale ziemska atmosfera pochłania całkowicie UV-C oraz część UV-B w warstwie ozonowej. W efekcie około 97% ultrafioletu, który dociera do powierzchni Ziemi, to UV-A.

Promieniowanie UV-A jest mniej szkodliwe niż promieniowanie z pozostałych zakresów.

UV-A to promieniowanie o długości 320-400 nm przenikające do skóry właściwej. Ma ona właściwości barwnikowe – wywołuje plamy pigmentacyjne i zaburzenia komórkowe. Jego bezpośredniego działania nie odczuwamy. Penetrując do tkanki podskórnej promienie UVA uszkadzają włókna kolagenu i elastyny oraz osłabiają mechanizmy odpornościowe. Wyrządzone przez nie szkody są nieodwracalne (starzenie się skóry, nadmierne wysuszenie) i najczęściej ujawniają się po wielu latach. Promieniowanie UVA jest duże od wschodu do zachodu słońca i około 50% ekspozycji na nie ma miejsce w cieniu.

Ultrafiolet jest agresorem, na który skóra reaguje uruchamiając mechanizm obronny – produkcję barwnika melaniny,  określaną mianem opalenizny, którą tak bardzo lubimy.

Promieniowanie UV-B powoduje wytwarzanie witaminy D w skórze, przeciwdziałając w ten sposób powstawaniu krzywicy. Aby proces ten mógł zachodzić, potrzebna jest pewna minimalna dawka promieniowania. Promieniowanie w tym zakresie może powodować rumień skóry oraz objawy alergiczne.

O szczególną ochronę powinny zadbać osoby młode, które są bardziej podatne na szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych a to z  powodu szerszych źrenic, bardziej przeziernych soczewek oraz dłuższego czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Podczas zabaw na świeżym powietrzu dzieci powinny zadbać o nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne  aby chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem.

Nawet jeśli nosisz okulary przeciwsłoneczne to musisz dodatkowo chronić swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Musimy mieć świadomość, iż promienie UV docierają do naszego oka z boków lub od góry i dołu. Takie promieniowanie obwodowe może powodować spustoszenia  i uszkodzenia na powierzchni gałki ocznej.

Krótkoterminowe negatywne skutki wiążą się ze zwiększoną wrażliwością oczu oraz występowaniem takich objawów jak:

  • Podrażnienie oczu.
  • Bolesne, czerwone oko.
  • Światłowstręt.
  • Nadmierne łzawienie.

Długoterminowe negatywne skutki są znacznie poważniejsze, ponieważ po wielu latach promieniowanie UV może powodować uszkodzenie siatkówki, rozwój zaćmy oraz zmiany powierzchni oka.

Jak chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem ?

  • Noś soczewki kontaktowe z filtrem UV
  • Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Jakie soczewki wybrać ?

 MonoVision  to marka soczewek, które posiadają filtr UV. Filtr ten blokuje przed promieniowaniem UVA i UVB. Zarówno soczewki jednodniowe daily HD, daily GMA jak i miesięczne All Vue i Ultra HD zapewnią Twoim oczom dodatkową ochronę przed promieniowaniem słonecznym (poza soczewkami kolorowymi)  http://www.mono-vision.com