Strona główna Aktualności Wakacje odwieczny problem czyli pływanie, a soczewki kontaktowe?

Wakacje odwieczny problem czyli pływanie, a soczewki kontaktowe?

Pływanie a soczewki kontaktowe

Masz wadę wzroku i bardzo lubisz pływać? Wiele organizacji zaleca w takim przypadku rezygnację z używania szkieł kontaktowych. Mówi o tym m.in. Amerykańskie Towarzystwo Optometrii oraz amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Zalecenie to dotyczy każdego rodzaju akwenu – zarówno mórz, jezior, rzek, jak i sztucznych basenów, kąpieli w jacuzzi czy nawet pod prysznicem. Jeśli mimo wszystko chcesz pływać w soczewkach kontaktowych sięgnij po modele jednodniowe. Powinieneś także odpowiednio się do tego przygotować.

Używaj soczewek kontaktowych jednodniowych

Jeśli jesteś zmuszony do spędzenia dnia w wodzie, albo po prostu masz na to ochotę, i musisz mieć założone soczewki kontaktowe bo inaczej nic nie widzisz, sięgnij po soczewki kontaktowe jednodniowe. Są one jednorazowe, co oznacza tyle, że zaraz po wyjściu z akwenu wodnego powinieneś je zdjąć i wyrzucić do najbliższego śmietnika. Następnie przepłucz oczy kroplami nawilżającymi. Dzięki temu szybko usuniesz z powierzchni gałki ocznej wszelkie drobnoustroje, i będziesz mógł spać spokojnie. Odradzamy korzystanie z soczewek wielodniowych, o tym poniżej.

Warto także zaopatrzyć się w specjalne Google pływackie i używać je w duecie z soczewkami kontaktowymi – pomogą nam one nie dopuścić do styczności oka z zanieczyszczoną wodą z akwenu wodnego. Można także pływać nie zanurzając głowy pod wodę, jednak zawsze jest ryzyko zachłyśnięcia się wodą, albo zalania oka przez nadpływającą falę.

DailY MAN Extreme™ 30 soczewek

Kup teraz

DailY MAN Extreme™ 30 soczewek

Daily HD™ 30 soczewek

Kup teraz

Daily HD™ 30 soczewek

DailY GMA™ 30 soczewek

Kup teraz

DailY GMA™ 30 soczewek

Dlaczego nie warto korzystać z soczewek podczas pływania?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Nawet dla nas krystalicznie czysta woda zawiera bardzo dużo niewidocznych dla nas gołym okiem zagrożeń. W wodzie żyje bowiem bardzo wiele mikroorganizmów, które podczas kontaktu oka z wodą mogą osiąść i osiedlić się na soczewce kontaktowej. A to może być bardzo niebezpieczne dla naszych oczu.

Poważnym zagrożeniem jest pierwotniak akantoameba, która powoduje zapalenie rogówki oka. Gatunek ten to wszechobecne mikroskopijne organizmy, które funkcjonują w glebie oraz wodzie w jeziorach. Na szczęście dość rzadko dochodzi do zakażeń akantoamebą. Jeśli jednak ktoś będzie ma pecha, musi liczyć się nawet z ryzykiem utraty wzroku. Objawy zakażenia to m.in.:
● Zniekształcone i zamazane widzenie,
● Uczucie ciała obcego pod powieką,
● Łzawienie oczu oraz nadwrażliwość na światło,
● Podrażnienie oraz zaczerwienienie oczu, które utrzymuje się na długo po zdjęciu
soczewek.
Zakażeniem nie powinny przejmować się osoby, które nie noszą soczewek. Nawet jeśli akantoameba dostanie się do oka, to zazwyczaj szybko wypłukuje się ona z oka. Nie ma bowiem żadnego czynnika, który by ją przytrzymywał.

Prawidłowo dbaj o higienę soczewek kontaktowych

Pod żadnym pozorem nie płucz soczewek kontaktowych w wodzie w basenie, albo jeziorze. Jeśli zauważysz, że soczewka zsunęła się podczas pływania – nie zakładaj jej ponownie na oko. Wystrzegaj się także czyszczenia soczewek w wodzie z kranu. Każdorazowo stosuj specjalny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Ma on specjalny skład chemiczny, który pozwala na usunięcie z ich powierzchni wszelkich niebezpiecznych dla oczu drobnoustrojów.

Jeśli chcesz być spokojną osobą o czystość soczewek, najlepiej stosuj podczas ich czyszczenia metodę „potrzyj i opłucz”. Nim jednak zaczniesz je czyścić, pamiętaj o tym, by umyć dokładnie ręce mydłem antybakteryjnym. Bardzo ważne jest również stosowanie się do zaleceń, które otrzymałeś od specjalisty w momencie kupna pierwszych soczewek kontaktowych. Używaj ich zgodnie z nimi, a będziesz cieszył się piękną, błyszcząca gałką oczną. Zadaj swojemu okuliście albo optometryście wszystkie nurtujące Ciebie pytania. Pomogą Ci nie popełnić błędów, a także pomogą w mądrym stosowaniu soczewek. Pamiętaj o tym, że w razie dyskomfortu, albo bólu oczu bezwzględnie skontaktuj się z najbliższym lekarzem, albo innym wykwalifikowanym w dziedzinie wzroku specjalistą.

Odczuwasz dyskomfort i suchość oczu - polecamy krople

POPULARNE 🔥🔥🔥

Druga para szkieł okularowych za 1 zł

Przy zakupie dwóch par okularów, jedna para szkieł za złotówkę! Dodatkowa para dla siebie lub kogoś bliskiego? Skorzystaj z okazji! Teraz kupując dwie pary okularów,...

Przed nami Dzień Mamy i Dzień Dziecka – sprawdź rabaty!

Idealne prezenty na Dzień Matki i Dziecka? Sprawcie sobie radość nowymi okularami! Mamy dla Was specjalne promocje – 20% zniżki na okulary korekcyjne i...

Z nami zobaczysz więcej

Rozdajemy vouchery do VOD! Zobacz więcej dzięki Dailies Total 1! To prawdziwa gratka dla miłośników kina, szczególnie obecnie, gdy filmów nie możemy oglądać na dużym...

Dobre wiadomości! Otwieramy nasze salony w galeriach handlowych!

Od 4 maja nasze salony w galeriach handlowych będą otwarte. Chcesz zbadać swój wzrok i skorzystać z mnóstwa promocji na okulary i soczewki? Czekamy...

Czekasz na badanie wzroku?

Nasze gabinety są już otwarte! Od 4 maja nasze gabinety, w których możesz zbadać swój wzrok są już otwarte. Pełne bezpieczeństwo i profesjonalizm – nasi...