Soczewki kontaktowe to nowoczesne rozwiązanie stosowane przy korekcji wady wzroku. Są coraz częściej wybierane przez osoby które noszą okulary. Umożliwiają cieszenie się praktycznie wszystkimi aktywnościami bez dyskomfortu, który doskonale znają okularnicy.

Postęp technologiczny

Nowoczesne technologie od kilkudziesięciu lat są z powodzeniem stosowane w medycynie. Dzięki temu nowoczesne soczewki kontaktowe (obecnie III generacji: silikonowo-hydrożelowe) są coraz lepszej jakości, dopasowują się idealnie do kształtu oka. Ich oferta z roku na rok jest coraz szersza – obejmuje szkła różnego typu, np. jednodniowe, tygodniowe, miesięczne, korekcyjne i barwiące tęczówkę. W dodatku można nimi skorygować niemalże każdą wadę wzroku: krótkowzroczność (s. sferyczne), astygmatyzm (s. toryczne), starczowzroczność (s. multifokalne).

Nim podejmiesz decyzję o przestawieniu się z okularów korekcyjnych na soczewki, polecamy odwiedzić okulistę, albo optometrystę. Jest to ważne – specjalista wykona odpowiednie badanie oka, i dzięki swojej dużej wiedzy pomoże dobrać soczewki, które najlepiej spełnią Twoje oczekiwania, odpowiednio skorygują wadę wzroku.  Ważne jest, by sprawdzić, czy nie masz schorzenia oka, które wyklucza sięgnięcie po soczewki kontaktowe.

Badanie wzroku

Okulista lub optometrysta powinien wykonać następujące badania:

  • Ostrości wzroku
  • Precyzyjnie określić refrakcję oka,
  • Sprawdzić krzywizny rogówki
  • Ocenić wydzielanie łez,
  • Sprawdzić przedni odcinek oka.

Dzięki przeprowadzeniu wszystkich powyższych badań optometrysta/okulista będzie mógł dobrać najlepszy model soczewek do Twoich potrzeb. Wybrane soczewki założy Ci na oko i sprawdzi, jak będą się na nim zachowywać – czy dobrze się układają do oka, jaka jest jego reakcja. W wyjątkowych przypadkach (np. niestandardowe krzywizny oka) może zaistnieć potrzeba kupna soczewek wykonanych na specjalne zamówienie.

Soczewki – z czym to się je?

Specjalista zapozna Cię z wszystkimi ważnymi zasadami, które powinieneś stosować nie tylko podczas używania soczewek, ale i w czasie ich pielęgnacji. Podpowie, jakich płynów do soczewek najlepiej używać, które krople (sztuczne łzy) wybrać. Po upłynięciu 14 dni należy zgłosić się na wizytę kontrolną. Podczas niej zostanie sprawdzone, w jaki sposób zachowuje się oko względem soczewki (sprawdzi stopień tolerancji oka).

Jeśli zauważy nieprawidłowe zachowanie, zaleci zmianę szkieł. Jak już soczewki zostaną dobrze dobrane, powinieneś zgłaszać się na rutynowe badanie co kilka miesięcy. Niektóre salony optyczne oferują płatną usługę dopasowania soczewek kontaktowych. Jeśli wybierzesz się na taką sesję, otrzymasz gratis wybrane szkła (są w cenie doradztwa). Poza wykonaniem badania, specjalista udzieli ci dokładnego instruktarzu. Nauczy prawidłowego zakładania oraz ściągania soczewek, a także ich prawidłowej pielęgnacji. Wizyty kontrolne są zazwyczaj bezpłatne.

Jak zakładać soczewki kontaktowe?