Wzrok stanowi jeden z najważniejszych narządów u człowieka, dlatego należy dbać, aby długo pozostał w doskonałej kondycji. Warto pamiętać, że oczy u dziecka wymagają nieco innej troski niż u seniora. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o wzrok w każdym wieku.

Jak dbać o oczy dziecka i nastolatka?

Bardzo ważne jest obserwowanie dziecka i zwracanie uwagi na ewentualne nieprawidłowości. Im wcześniej wada wzroku zostanie zdiagnozowana i rozpoczniemy korekcję, tym wolniej się będzie ona rozwijać. Lekarze okuliści często u maluchów diagnozują nadwzroczność. Gdy dziecko nie będzie wtedy nosić odpowiednich okularów, będzie mieć problemy z bólami głowy, szybkim zmęczeniem wzroku. Może to doprowadzić również do rozwoju zeza.

Problemem u nastolatków bardzo często jest spędzanie za dużo czasu przed komputerem, tabletem, telewizorem i ekranem smartfona. Należy pamiętać, że ekrany tych urządzeń emitują światło niebieskie, które szybko męczy wzrok, a w nadmiarze może prowadzić do rozwoju chorób wzroku. U nastolatków najczęściej diagnozowana jest krótkowzroczność. Właściwe okulary zapobiegną zmęczeniu wzroku, mrużeniu oczu i pogorszeniu widzenia na odległość.

Zarówno u dzieci, jak i nastolatków bardzo ważna jest także prawidłowa dieta. Warto wkomponować w jadłospis warzywa liściaste (szpinak, jarmuż) oraz brokuły i cukinię – zawierają one dobroczynną dla wzroku luteinę. Trzeba również podawać dziecku łososia, tuńczyka i makrelę, ponieważ ryby te są bogate w cenne kwasy omega-3.

Jak dbać o oczy w wieku 20-30 lat?

Ludzie w wieku 20-30 lat

 Pomiędzy 20, a 30 rokiem życia większość osób rozpoczyna intensywną pracę zawodową. Często wiąże się to z długotrwałym wpatrywaniem się w ekran komputera, co może doprowadzić do zmęczenia wzroku, przesuszenia i zaczerwienia oczu (może rozwinąć się wtedy zespół suchego oka). Warto zadbać o oczy, aby uniknąć ich przemęczenia i wysychania. Pomocna będzie gimnastyka oczu, regularny wypoczynek w czasie pracy (co kilkanaście minut należy na chwilę odwracać wzrok od monitora). Co około 2 godziny robić kilkuminutowe przerwy i zająć się inną pracą, dieta bogata w warzywa zawierająca luteinę i kwasy omega-3. Powinniśmy również ograniczyć czas przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz przy sztucznym świetle, a w razie potrzeby włączyć dodatkowe nawilżenie w postaci kropli.

Jak dbać o oczy w wieku 40-50 lat?

Mężczyzna w wieku 40 50 lat

Po ukończeniu 40. roku życia oczy szybciej się męczą, a symptomy zespołu suchego oka stają się silniejsze. Warto zainwestować w specjalne krople nawilżające (sztuczne łzy), regularnie odwiedzać okulistę i kontrolować wzrok. W tym wieku często pogarsza się widzenie po zmroku.

Najlepiej jest sięgnąć po suplementy, które uzupełnią poziom luteiny. Wzbogacić dietę o ryby zawierające kwasy omega-3, które doskonale chronią siatkówkę oka. Kwasy omega-3 niwelują również ryzyko pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej (choroba związana z wiekiem).

Jak dbać o oczy po 60. roku życia?

Mężczyźni w wieku 60 lat

Seniorzy są narażeni na wysychanie oczu, ich wzrok jest także wrażliwy na jaskrawe odcienie światła. Po 60. roku życia należy codziennie używać kropli nawilżający do oczu, sięgać po suplementy uzupełniające poziom luteiny i kwasów omega-3. Bardzo ważne są także regularne wizyty w gabinecie okulistycznym, ponieważ u seniorów najczęściej diagnozowana jest jaskra, zaćma oraz choroba zwyrodnieniowa plamki żółtej.