Strona główna Poradnik Zdrowe oczy Jak dbać o wzrok w każdym wieku?

Jak dbać o wzrok w każdym wieku?

Wzrok stanowi jeden z najważniejszych narządów u człowieka, dlatego należy dbać, aby długo pozostał w doskonałej kondycji. Warto pamiętać, że oczy u dziecka wymagają nieco innej troski niż u seniora. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o wzrok w każdym wieku.

Jak dbać o oczy dziecka i nastolatka?

Bardzo ważne jest obserwowanie dziecka i zwracanie uwagi na ewentualne nieprawidłowości. Im wcześniej wada wzroku zostanie zdiagnozowana i rozpoczniemy korekcję, tym wolniej się będzie ona rozwijać. Lekarze okuliści często u maluchów diagnozują nadwzroczność. Gdy dziecko nie będzie wtedy nosić odpowiednich okularów, będzie mieć problemy z bólami głowy, szybkim zmęczeniem wzroku. Może to doprowadzić również do rozwoju zeza.

Problemem u nastolatków bardzo często jest spędzanie za dużo czasu przed komputerem, tabletem, telewizorem i ekranem smartfona. Należy pamiętać, że ekrany tych urządzeń emitują światło niebieskie, które szybko męczy wzrok, a w nadmiarze może prowadzić do rozwoju chorób wzroku. U nastolatków najczęściej diagnozowana jest krótkowzroczność. Właściwe okulary zapobiegną zmęczeniu wzroku, mrużeniu oczu i pogorszeniu widzenia na odległość.

Zarówno u dzieci, jak i nastolatków bardzo ważna jest także prawidłowa dieta. Warto wkomponować w jadłospis warzywa liściaste (szpinak, jarmuż) oraz brokuły i cukinię – zawierają one dobroczynną dla wzroku luteinę. Trzeba również podawać dziecku łososia, tuńczyka i makrelę, ponieważ ryby te są bogate w cenne kwasy omega-3.

Jak dbać o oczy w wieku 20-30 lat?

Ludzie w wieku 20-30 lat

 Pomiędzy 20, a 30 rokiem życia większość osób rozpoczyna intensywną pracę zawodową. Często wiąże się to z długotrwałym wpatrywaniem się w ekran komputera, co może doprowadzić do zmęczenia wzroku, przesuszenia i zaczerwienia oczu (może rozwinąć się wtedy zespół suchego oka). Warto zadbać o oczy, aby uniknąć ich przemęczenia i wysychania. Pomocna będzie gimnastyka oczu, regularny wypoczynek w czasie pracy (co kilkanaście minut należy na chwilę odwracać wzrok od monitora). Co około 2 godziny robić kilkuminutowe przerwy i zająć się inną pracą, dieta bogata w warzywa zawierająca luteinę i kwasy omega-3. Powinniśmy również ograniczyć czas przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz przy sztucznym świetle, a w razie potrzeby włączyć dodatkowe nawilżenie w postaci kropli.

Jak dbać o oczy w wieku 40-50 lat?

Mężczyzna w wieku 40 50 lat

Po ukończeniu 40. roku życia oczy szybciej się męczą, a symptomy zespołu suchego oka stają się silniejsze. Warto zainwestować w specjalne krople nawilżające (sztuczne łzy), regularnie odwiedzać okulistę i kontrolować wzrok. W tym wieku często pogarsza się widzenie po zmroku.

Najlepiej jest sięgnąć po suplementy, które uzupełnią poziom luteiny. Wzbogacić dietę o ryby zawierające kwasy omega-3, które doskonale chronią siatkówkę oka. Kwasy omega-3 niwelują również ryzyko pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej (choroba związana z wiekiem).

Jak dbać o oczy po 60. roku życia?

Mężczyźni w wieku 60 lat

Seniorzy są narażeni na wysychanie oczu, ich wzrok jest także wrażliwy na jaskrawe odcienie światła. Po 60. roku życia należy codziennie używać kropli nawilżający do oczu, sięgać po suplementy uzupełniające poziom luteiny i kwasów omega-3. Bardzo ważne są także regularne wizyty w gabinecie okulistycznym, ponieważ u seniorów najczęściej diagnozowana jest jaskra, zaćma oraz choroba zwyrodnieniowa plamki żółtej.

POPULARNE 🔥🔥🔥

Nowy salon Twoje Soczewki – Kraków Galeria Kazimierz

Nowy salon w Krakowie już otwarty. Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z nowego miejsca na mapie Krakowa z najlepszymi okularami i soczewkami.

Nowe miejsca odbiorów

Nowe miejsca odbiorów osobistych na mapie Polski Odbieraj swoje zamówienia szybko, wygodnie i bezpłatnie! Zrób zakupy w naszym sklepie internetowym www.twojesoczewki.com i odbierz swoje zamówienie w...

Otwarcie nowego salonu w Krakowie

14 marca 2019 otwieramy nowy salon Twoje Soczewki w Galerii Kazimierz w Krakowie. Przygotowaliśmy dla Was szereg dedykowanych rabatów nawet do -50%. Jeśli chcesz czuć...

Sprawdź jak wyglądasz w soczewkach kolorowych!

Kolorowe soczewki kontaktowe sprawiają, że możesz swobodnie bawić się swoim wizerunkiem, dowolnie zmieniając kolor oczu. Mogą po nie sięgnąć także osoby, które nie chcą...

Zespół suchego oka – jak zapobiegać?

Jak zapobiegać zespołowi suchego oka? Czy znasz określenie zespół suchego oka (ZSA)? Stanowi on coraz popularniejszą dolegliwość, na którą narzekają w szczególności osoby młode....