Osoby noszące stale soczewki powinny posiadać przynajmniej jedną parę okularów. Życie bywa zaskakujące: zdarzają się takie sytuacje, w których korzystanie z soczewek może być niewskazane, a nawet niebezpieczne dla naszych oczu. Należy też przewidzieć okoliczności, w których nie będziemy mieli dostępu do odpowiednich soczewek – nie przy każdej wadzie wzroku możemy dostać od ręki potrzebne soczewki kontaktowe.

Nawet przy niewielkich wadach wzroku brak korekcji może być bardzo uciążliwy. Nie każdy może pozwolić sobie na przerwę w pracy spowodowaną niemożnością ostrego widzenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie w odwodzie okularów i stosowanie ich zamiennie z soczewkami, gdy zachodzi taka konieczność.

Okulary są niezbędne w stanach zapalnych oczu i w niektórych chorobach ogólnych

Nasz organ wzroku jest wrażliwy i delikatny, a jednocześnie stale wyeksponowany na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych – ostrego światła, wiatru, opadów atmosferycznych, kurzu, piasku, drażniących substancji chemicznych (ciecze, gazy). Nawet przy dużej trosce o oczy i starannej pielęgnacji soczewek, może nam się przydarzyć stan zapalny, do oka może dostać się ciało obce lub możemy uszkodzić je mechanicznie.

W takich okolicznościach, a także przy wszelkich schorzeniach oczu związanych z chorobami ogólnoustrojowymi (np. cukrzycą) noszenie soczewek jest niewskazane albo wręcz niemożliwe (mogą powodować bardzo duży dyskomfort, a nawet dotkliwy ból). Na czas leczenia – o ile musimy wykonywać obowiązki i prace wymagające ostrego widzenia – należy soczewki kontaktowe zastąpić okularami. Soczewki możemy ponownie założyć dopiero po całkowitym ustąpieniu objawów.

Należy też pamiętać, że jest wiele przypadków, gdy trafiamy do szpitala lub na pogotowie i będziemy musieli zdjąć soczewki kontaktowe. W tej sytuacji okulary będą nieodzowną pomocą.

BioTrue OneDay - Twoje Soczewki - Kup teraz!

Nie zawsze masz dostęp do odpowiednich soczewek

Zdarza się zgubić soczewkę kontaktową. Możemy też zapomnieć w porę zamówić nowy zapas lub znaleźć się w miejscu (np. w czasie wakacyjnego wyjazdu), w którym nie ma odpowiednio wyposażonego salonu optycznego.

Jeżeli nie mamy dostępu do odpowiednich soczewek, w których czujemy się w pełni komfortowo, nie powinniśmy zastępować ich na siłę produktami, które akurat są pod ręką. Niebezpieczne może być też kupowanie soczewek z niepewnych źródeł (np. bez opakowania, w blistrach na sztuki) lub nieznanych marek.

Zamiast ryzykować podrażnienia oczu czy godzić się na obniżoną jakość widzenia, lepiej użyć w takiej sytuacji okularów i poczekać na dostawę szkieł kontaktowych, do których jesteśmy przyzwyczajeni, a które są sprawdzone i w pełni bezpieczne.

W złych warunkach sanitarnych rozsądniej jest użyć okularów

Choć wydaje się to w dzisiejszym świecie mało prawdopodobne, to przebywając poza miejscem zamieszkania, np. na wakacjach czy w delegacji możemy znaleźć się w sytuacji, w której będziemy mieli ograniczony dostęp do bieżącej wody i środków czystości. Jeżeli z jakichś powodów nie uda się dokładnie umyć rozsądnie będzie zrezygnować z nakładania soczewek i do czasu zmiany sytuacji zastąpić je okularami.

Może się zdarzyć, że będziemy potrzebowali dłużej pracować lub przebywać w warunkach sprzyjających szybkiemu wysuszaniu soczewek (praca przy komputerze, prowadzenie samochodu z włączoną klimatyzacją, jazda rowerem czy motocyklem w upale i w kurzu) lub przekroczymy dozwolony czas ich użytkowania. Wtedy najwygodniejszym rozwiązaniem będzie użycie okularów.

BioTrue OneDay - Twoje Soczewki - Kup teraz!

Nie zaleca się pływania w soczewkach

Ogólnie w większości sportów soczewki kontaktowe doskonale spełniają swoje zadanie i cieszą się uznaniem zarówno amatorów, jak i zawodowców. Mają szeroki kąt widzenia, nie parują, nie spadają, nie zniekształcają obrazu, można je nosić pod goglami, maskami i kaskami ochronnymi.

Jedynym wyjątkiem są sporty wodne, a szczególnie pływanie i nurkowanie, przy których specjaliści stanowczo odradzają używanie soczewek kontaktowych. O ile wada nie jest duża, można korzystać z uroków wody bez żadnej korekcji wzroku. Problemem są znaczne wady wzroku, przy których wchodzenie do wody bez szkieł korekcyjnych (standardowe okulary z oczywistych powodów nie nadają się do użycia) może być po prostu niebezpieczne.

Pojawiają się opinie, że można pływać w soczewkach kontaktowych pod warunkiem stosowania szczelnych okularów pływackich. W takich przypadkach zalecane są soczewki jednodniowe, które zdejmujemy natychmiast po wyjściu z wody. Jednak o wiele bezpieczniej będzie użyć specjalnych okularów pływackich ze szkłami korekcyjnymi. Obecnie są one łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Wielu specjalistów zdecydowanie zaleca zdejmowanie soczewek również do kąpieli.

Większe poczucie bezpieczeństwa

Posiadanie jednocześnie i stosowanie w razie potrzeby zamiennie soczewek kontaktowych oraz okularów to możliwie najpełniejsze zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Wiedząc, że nie jesteśmy skazani na jedną metodę korekcji wad wzroku, nabieramy pewności siebie, chętniej podejmujemy wyzwania, jesteśmy swobodniejsi i bardziej naturalni w swoim zachowaniu. A chyba o to właśnie chodzi, żeby zapewnić sobie maksimum komfortu i poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

BioTrue OneDay - Twoje Soczewki