„Mówię to poważnie bez żartów kpin, ironii – dla zdrowia najlepsze są owoce aronii.”

Prof. Jerzy Woy – Wojciechowski

Aronia to niewielki, odporny na mróz, łatwy w uprawie krzew o efektownych skórzastych liściach, w sezonie ciemnozielonych, a  później ognistych. W drugiej połowie maja okrywa się chmurą białych kwiatów, a jesienią obficie owocuje, zamieniając biel na grona prawie czarnych, lśniących owoców. Jest to interesująca roślina, na którą warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim na prozdrowotne właściwości jej owoców.

Do aronii doskonale pasuje powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”. Powszechnie bowiem znane są właściwości zdrowotne czerwonego wina i zielonej herbaty. Niewiele jednak wiemy na temat rodzimego produktu, jakim jest aronia, łącząca zalety wina i herbaty w jednym małym owocu.

Owoce aronii są jednym z najbogatszych źródeł cennych dla zdrowia antocyjanów, katechin, witamin i mikroelementów.

Właściwości zdrowotne owoców aronii są wręcz niebywałe. Mają one zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu ludzkiego, w tym także narządu wzroku. Badania laboratoryjne noblisty Linusa Paulinga udowodniły, że owoce aronii wykazują najsilniejsze działanie przeciwutleniające, jakie kiedykolwiek zarejestrował człowiek. Zatem antocyjany aroniowe w największym stopniu zapobiegają tworzeniu się szkodliwych cząstek tlenu (tzw. „stres oksydacyjny”), odpowiedzialnych za przedwczesne starzenie, powstanie katarakty czy też patologiczne zmiany plamki żółtej oka.

Antocyjany wzmacniają także odporność naczyń włosowatych siatkówki, tym samym zwielokrotniają przepływ krwi w siatkówce wspomagając proces widzenia. Wpływają także korzystnie na proces regeneracji rodopsyny, dzięki której oko szybciej rejestruje obrazy i przystosowuje się do widzenia o zmierzchu. Ze względu na te właściwości antocyjany są stosowane w leczeniu zaburzeń krążenia w gałkach ocznych, w krótkowzroczności postępowej i zwyrodnieniowej, a także zmianach starczych (tj. jaskra, zaćma). Pełnią również funkcję brokera szkodliwego promieniowania ultrafioletowego i światła niebieskiego. Udowodniono także przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwobrzękowe właściwości aroni. Dzięki nim oczy wolniej się męczą.

Owoce aronii, ze względu na cierpki smak są w zasadzie niejadalne. Zdecydowanie lepiej smakują przetwory aroniowe np. galaretki, soki, dżemy. Niestety produkty z aronii rzadko pojawiają się  na polskich stołach. Dlatego bardzo ważna jest suplementacja diety w ekstrakty z aronii. Według Prof. Iwony Wawer: zarówno przetwory, jak i preparaty z aronii stanowią żywność funkcjonalną. Posiadają bowiem udowodnione funkcje prozdrowotne, wykraczające ponad zwyczajny efekt odżywczy.

Preparaty z aronii powinny profilaktycznie stosować osoby pracujące w ostrym świetle, przy komputerze, spędzające dużo czasu na czytaniu książek, rysowaniu i kreśleniu, a przede wszystkim kierowcy jeżdżący w nocy lub na długich trasach. Należy pamiętać, że najlepsze efekty uzyskuje się przy dłuższym okresie systematycznego ich stosowania.

Luteina to naturalny barwnikiem siatkówki, który stanowi filtr ochronny przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jej działanie przeciwutleniające wzmacnia ochronną barierę siatkówki oka i redukuje występowanie uszkodzeń na jej powierzchni. Luteina nie może być syntetyzowana w organizmie, dlatego musi być dostarczana z zewnątrz.

Jest korzystna dla osób z chorobami wzroku takimi jak np. zaćma, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki i inne. Polecana również osobom spędzającym dużo czasu na świeżym powietrzu przy monitorze komputera i przed telewizorem.

 

*Opracowanie własne na podstwie: “Aronia polski paradoks” Iwona Wawer; http://www.osuplementach.pl