Strona główna Aktualności Soczewki kontaktowe – gdzie je prawidłowo dobrać?

Soczewki kontaktowe – gdzie je prawidłowo dobrać?

Wybór soczewek kontaktowych to niełatwa sztuka. Jeśli sięgamy po nie po raz pierwszy w życiu, powinniśmy udać się w pierwszej kolejności do specjalisty. Pokarze Ci on jak prawidłowo aplikować soczewki kontaktowe, sprawdzi jaką masz krzywiznę oka i wybierze model, który będzie optymalnie dopasowany do niej.

Pierwsze soczewki kontaktowe i ich prawidłowy wybór

Decyzja o rezygnacji z noszenia okularów jest niełatwa. Nim ją podejmiesz, koniecznie skonsultuj swój wybór z dobrym w swojej dziedzinie specjalistą. Wybierz się zatem do lekarza medycyny – okulisty, albo specjalisty w zakresie wad wzroku – optometrysty. Z pierwszym przypadku sprawdź, czy jest on także specjalistą w dziedzinie kontaktologii (doboru soczewek). Wizyta ta jest niezwykle ważna. Pozwoli na dokładne zbadanie oka, dobranie do jego kształtu najlepszego modelu soczewek. Pamiętaj o tym, że NFZ nie pokrywa kosztów wizyty i wyboru soczewek.

Optometrysta – kto to jest?

Optometrystę spotkasz najczęściej w salonie optycznym, prywatnym gabinecie, lub klinice okulistycznej. Jest to fachowiec, który nauczył się wykrywać wady wzroku, dobierać odpowiednie szkła soczewkowe oraz soczewki kontaktowe, które wspomogą wzrok w codziennym funkcjonowaniu. Jest także ekspertem w dziedzinie doboru odpowiednich szkieł kontaktowych.

Okulista – czym różni się od optometrysty?

Okulista jest lekarzem medycyny, który specjalizuje się w wykrywaniu oraz leczeniu wszelkich stanów chorobowych lub patologii oka. W mniejszym zakresie – można napisać, dodatkowo – zajmuje się on także wykrywaniem wad wzroku, czyli refrakcją. Co ważne, podczas studiów medycznych nie ma on zajęć z aplikacji oraz doboru soczewek kontaktowych. Zatem, aby prawidłowo je dobierać oraz zajmować się nauką ich zakładania, musi on wykupić dodatkowe kursy i szkolenia.

Niezbędne badania do określenia wady wzroku i wyboru soczewek

Niezależnie od tego, do którego z powyższych fachowców się wybierzesz, każdy z nich wykona Ci szereg badań. W pierwszej kolejności oceni on kondycję Twojego oka i określi, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania soczewek. W tym celu dokładnie zbada przedni odcinek oka, zaproponuje także pierwsze soczewki próbne. Dokładni pokaże Ci jak je zaaplikować i poprosi, by spróbować samodzielnej aplikacji.

Pamiętaj, że pierwsza wizyta powinna zakończyć się  zaproszeniem na wizytę kontrolną. Powinna się odbyć za kilka dni. W odstępie pomiędzy nimi będziesz nosić soczewki próbne. Następnie określisz swój codzienny komfort widzenia, a specjalista sprawdzi także kondycję gałki ocznej.

Ostatnie ważne kwestie przy doborze soczewek kontaktowych

UWAGA! Przy wyborze miejsca, do którego się udasz po pierwsze soczewki, poza dobrymi opiniami, sugeruj się także tym, czy gabinet optometrysty/okulisty zapewnia soczewki próbne, oraz czy w cenie doboru szkieł jest także wizyta kontrolna.

Jak zostaną Ci dobrane optymalne soczewki kontaktowe, pozostaje Ci cieszyć się ich wygodnym użytkowaniem. Pamiętaj, że ważne jest by kupić także płyn do ich pielęgnacji oraz pojemniczek do przechowywania.

Zapisz się na badanie wzroku

POPULARNE 🔥🔥🔥

Stylowe Zakupy w salonach i sklepie online!

1 października rusza akcja Stylowe Zakupy! Kupony rabatowe na okulary i soczewki kontaktowe znajdziesz w magazynach Twój Styl i SHOW! To idealna okazja do...

Weekend zniżek – odbierz 20% rabatu!

Zaczyna się weekend zniżek! Od 17 do 19 września wykorzystaj kupony z magazynu Wysokie Obcasy Extra i ciesz się zniżkami! Skorzystaj z kuponu i...

Start wielkiej promocji! Druga para okularów za złotówkę!

Takiej okazji nie możesz przegapić! Tylko teraz – kupując dwie pary okularów, za jedną z nich zapłacisz tylko… symboliczną złotówkę. To idealna okazja do wspólnych...

Tylko jeden weekend z takimi zniżkami!

Tylko dwa dni niesamowitych okazji w naszych salonach! 29 i 30 sierpnia otrzymasz aż 30% zniżki na oprawy korekcyjne marki Ray-Ban® - nie czekaj...

Druga para szkieł okularowych za 1 zł

Przy zakupie dwóch par okularów, jedna para szkieł za złotówkę! Dodatkowa para dla siebie lub kogoś bliskiego? Skorzystaj z okazji! Teraz kupując dwie pary okularów,...