Wybór soczewek kontaktowych to niełatwa sztuka. Jeśli sięgamy po nie po raz pierwszy w życiu, powinniśmy udać się w pierwszej kolejności do specjalisty. Pokaże Ci on jak prawidłowo aplikować soczewki kontaktowe, sprawdzi jaką masz krzywiznę oka i wybierze model, który będzie optymalnie dopasowany do niej.

Pierwsze soczewki kontaktowe i ich prawidłowy wybór

Decyzja o rezygnacji z noszenia okularów jest niełatwa. Nim ją podejmiesz, koniecznie skonsultuj swój wybór z dobrym w swojej dziedzinie specjalistą. Wybierz się zatem do lekarza medycyny – okulisty, albo specjalisty w zakresie wad wzroku – optometrysty. Z pierwszym przypadku sprawdź, czy jest on także specjalistą w dziedzinie kontaktologii (doboru soczewek). Wizyta ta jest niezwykle ważna. Pozwoli na dokładne zbadanie oka, dobranie do jego kształtu najlepszego modelu soczewek. Pamiętaj o tym, że NFZ nie pokrywa kosztów wizyty i wyboru soczewek.

Optometrysta – kto to jest?

Optometrystę spotkasz najczęściej w salonie optycznym, prywatnym gabinecie, lub klinice okulistycznej. Jest to fachowiec, który nauczył się wykrywać wady wzroku, dobierać odpowiednie szkła soczewkowe oraz soczewki kontaktowe, które wspomogą wzrok w codziennym funkcjonowaniu. Jest także ekspertem w dziedzinie doboru odpowiednich szkieł kontaktowych.

Okulista – czym różni się od optometrysty?

Okulista jest lekarzem medycyny, który specjalizuje się w wykrywaniu oraz leczeniu wszelkich stanów chorobowych lub patologii oka. W mniejszym zakresie – można napisać, dodatkowo – zajmuje się on także wykrywaniem wad wzroku, czyli refrakcją. Co ważne, podczas studiów medycznych nie ma on zajęć z aplikacji oraz doboru soczewek kontaktowych. Zatem, aby prawidłowo je dobierać oraz zajmować się nauką ich zakładania, musi on wykupić dodatkowe kursy i szkolenia.

Niezbędne badania do określenia wady wzroku i wyboru soczewek

Niezależnie od tego, do którego z powyższych fachowców się wybierzesz, każdy z nich wykona Ci szereg badań. W pierwszej kolejności oceni on kondycję Twojego oka i określi, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania soczewek. W tym celu dokładnie zbada przedni odcinek oka, zaproponuje także pierwsze soczewki próbne. Dokładni pokaże Ci jak je zaaplikować i poprosi, by spróbować samodzielnej aplikacji.

Pamiętaj, że pierwsza wizyta powinna zakończyć się  zaproszeniem na wizytę kontrolną. Powinna się odbyć za kilka dni. W odstępie pomiędzy nimi będziesz nosić soczewki próbne. Następnie określisz swój codzienny komfort widzenia, a specjalista sprawdzi także kondycję gałki ocznej.

Ostatnie ważne kwestie przy doborze soczewek kontaktowych

UWAGA! Przy wyborze miejsca, do którego się udasz po pierwsze soczewki, poza dobrymi opiniami, sugeruj się także tym, czy gabinet optometrysty/okulisty zapewnia soczewki próbne, oraz czy w cenie doboru szkieł jest także wizyta kontrolna.

Jak zostaną Ci dobrane optymalne soczewki kontaktowe, pozostaje Ci cieszyć się ich wygodnym użytkowaniem. Pamiętaj, że ważne jest by kupić także płyn do ich pielęgnacji oraz pojemniczek do przechowywania.