Z poradnika dowiesz się

Okulary polaryzacyjne od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Pomagają radykalnie zmniejszyć odblaski, ułatwiając dostrzeganie drobnych szczegółów w rażącym świetle słonecznym. Poznaj mity dotyczące spolaryzowanych soczewek. Sprawdź, dlaczego warto wybrać okulary polaryzacyjne i dowiedz się jak przeprowadzić test polaryzacji!

Co właściwie znaczy polaryzacja?

Ze światłem niespolaryzowanym mamy do czynienia, gdy światło słoneczne jest emitowane we wszystkich kierunkach, a jego poszczególne fale rozchodzą się w przypadkowy sposób. W chwili, gdy wiązki światła trafiają na jakąś przeszkodę o płaskiej, odblaskowej powierzchni (np. droga, woda) wówczas odbite fale ulegają zjawisku polaryzacji i przestają mieć przypadkowy kierunek. Spolaryzowane tzn. bardziej uporządkowane i jednokierunkowe wiązki światła odbijają się bardziej w kierunku poziomym. Zwiększone uporządkowanie promieni słonecznych wywołuje niebezpiecznie wysokie natężenie światła, które prowadzi do dyskomfortu wizualnego zwanego olśnieniem.  

W dużym uproszczeniu można wytłumaczyć to zjawisko w następujący sposób — wiązka światła pada na płaską i poziomą powierzchnię, sprawiając, że odbijane wówczas światło tworzy bardzo jasną poświatę. 

Polaryzacja blokuje odblaski i widoczne refleksy oraz zwiększa kontrast, jednocześnie sprawiając, że kolory są wyraźne i nieprzełamane. Dlatego też okulary przeciwsłoneczne gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu widzenia powinny mieć nie tylko filtr UV, ale także polaryzację.  

Polaryzacja, a antyrefleks w okularach

Antyrefleks w okularach niegdyś postrzegany był jako dodatek, szybko jednak stał się standardem dzięki swym pozytywnym właściwościom. Powłoka antyrefleksyjna poprzez odpowiednią budowę i zabarwienie ogranicza różne niepożądane zjawiska optyczne takie jak odblaski, cienie i odbijanie się przedmiotów w szkłach. Ponadto antyrefleks utwardza soczewkę, chroniąc ją przed mechanicznymi uszkodzeniami.  

Szkła z antyrefleksem to soczewki, na których powierzchnię nakładane są dodatkowe warstwy różnych substancji. Dzięki nim szkła zyskują nowe właściwości. Każdy rodzaj szkieł może posiadać dodatkowe uszlachetnienie w postaci powłoki antyrefleksyjnej — okulary progresywne, przeciwsłoneczne, bezbarwne.  

Antyrefleks podobnie jak polaryzacja ma za zadanie podnieść przejrzystość soczewki, a tym samym poprawić kontrast widzenia. Warstwa polaryzacyjna chroni oczy przed światłem naturalnym, a antyrefleks zabezpiecza je przed światłem sztucznym. Ochrona ta powstała w odpowiedzi na potrzeby dzisiejszego świata, w którym zewsząd otoczeni jesteśmy przez najróżniejsze ekrany stanowiące ogromne obciążenie dla oczu. W efekcie powstała technologia, która redukuje prawie do zera odbicia od soczewek, a użytkownicy mają wrażenie, że szkła są dla nich zupełnie niewidzialne, czują, że widzą wszystko ostro i wyraźnie.  

Test polaryzacji – co będzie potrzebne?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje okulary wyposażone są w szkła polaryzacyjne, możesz skorzystać z kilku domowych metod. Jak sprawdzić, czy okulary mają polaryzację? 

Wykonaj komputerowy test polaryzacyjny.  
Możesz określić czy Twoje okulary są spolaryzowane już teraz, czytając ten artykuł! Większość nowoczesnych ekranów komputerowych wykorzystuje tę samą technologię zmniejszania olśnienia, co soczewki polaryzacyjne. Jeśli skierujesz okulary ku ekranowi i obrócisz je na boki, patrząc na monitor przez okulary polaryzacyjne, zauważysz, że fragmenty ekranu staną się puste lub ciemne.

Porównaj dwie pary. 
Jeśli posiadasz parę okularów z polaryzacją albo znasz kogoś, kto takowe ma możesz w prosty sposób przeprowadzić test polaryzacji. Wystarczy podnieść jednocześnie obie pary okularów, a następnie obrócić jedną parę o około 60 stopni. Jeśli obie pary są spolaryzowane, nakładający się obszar ściemni się, ponieważ nastąpi odfiltrowanie nadmiaru światła. W przypadku, w którym okulary nie są spolaryzowane, nie zauważysz żadnej różnicy.  

Testuj na odblaskowej powierzchni.  
Znajdź powierzchnię, która wytwarza odblaski, gdy pada na nią światło. Możesz skorzystać np. z lustra lub innej błyszczącej i płaskiej powierzchni. Upewnij się, że odblaski są zauważalne z odległości około metra. Jeśli światło nie pada bezpośrednio na wybraną przez Ciebie powierzchnię, włącz światła lub oświetl ją latarką. Trzymaj testowane okulary około 15-20 cm przed oczami. Następnie obróć je do góry o ok. 60 stopni. Ponieważ okulary przeciwsłoneczne są spolaryzowane w określonym kierunku, ich obrócenie może zwiększyć skuteczność polaryzacji. Jeśli okulary przeciwsłoneczne są spolaryzowane, zauważysz, że blask znika. Kiedy patrzysz przez jedną z soczewek, powinna być ona bardzo ciemna i nie powinieneś widzieć odblasków, ale nadal będzie wyglądać, jakby światło świeciło na powierzchni. 

Spójrz na wodę. 
Jedną z głównych zalet posiadania okularów z polaryzacją jest ograniczenie olśnienia, które występuje często np. podczas jazdy samochodem. Spolaryzowane okulary są również niezawodne w zmniejszaniu blasku słońca odbijającego się od tafli wody. Jeśli Twoje okulary są spolaryzowane, wystarczy spojrzeć na powierzchnię np. jeziora czy rzeki. Filtr polaryzacyjny znajdujący się w okularach pozwala uporządkować wiązkę światła rozproszonego i zobaczyć to, co znajduje się pod powierzchnią wody. Dodatkowo okulary polaryzacyjne tłumią refleksy świetlne, które często potrafią zmusić nas do zmrużenia oczu. 

Jak sprawdzić polaryzację w okularach?

Niestety w okresie letnim okulary kupowane na stoiskach w wakacyjnych kurortach za kilka złotych nie są dla nas żadną ochroną, a naklejki informujące o ochronnym filtrze to często jedynie zabieg marketingowy, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Warto więc przeznaczyć na zakup nieco wyższą kwotę, aby jednocześnie mieć gwarancje, że nasz wzrok faktycznie jest chroniony. Aby więc mieć pewność, że kupowane okulary wyposażone są w polaryzację, najlepiej wybierać sprawdzonych sprzedawców – w naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę szkieł i oprawek dostosowanych do Twoich potrzeb.  

W przypadku znanych marek takich jak np. Ray Ban, niektóre modele okularów jednoznacznie informują o polaryzacji poprzez etykiety na jednej z soczewek. Kupując więc oryginalne okulary tej firmy, dodatkowe testy nie będą potrzebne, ponieważ już sam producent poinformuje nas o obecności polaryzacji lub jej braku.  

Zastanawiasz się jeszcze jak sprawdzić, czy okulary mają polaryzację? Podczas wyboru okularów warto też zwrócić uwagę na ich cenę. Soczewki z polaryzacją są nieco droższe od tych, które jej nie posiadają. Zbyt niska cena może być pierwszą podpowiedzią czy okulary posiadają ten filtr. Warto pamiętać również, że porządne okulary to inwestycja długoterminowa.  

Popularne mity na temat okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją

Mit 1. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne są tak samo dobre co te spolaryzowane.  

  • Zwykłe okulary przeciwsłoneczne zmniejszają intensywność wszystkiego w takim samym stopniu. Spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne mogą selektywnie eliminować odbicie światła pochodzącego np. znad powierzchni wody. 

Mit 2. Okulary polaryzacyjne całkowicie eliminują odblaski. 

  • Filtr spolaryzowany najskuteczniej blokuje światło spolaryzowane pod kątem 90 stopni w stosunku do osi filtra. Polaryzacja zmniejsza poziom olśnienia, jednak nie eliminuje całkowicie odblasku.  

Mit 3. Polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne są doskonałe dla motocyklistów. 

  • Motocykliści powinni unikać okularów polaryzacyjnych. Filtr polaryzacyjny w połączeniu z efektem zaciemnienia może utrudniać rozróżnienie szczegółów nawierzchni drogi. Plamka oleju lub inne zagrożenie jest potencjalnie niebezpieczne i może pozostać niezauważone przez motocyklistę noszącego spolaryzowane okulary. 

Mit 4. Okulary z polaryzacją są idealne dla narciarzy. 

  • Polaryzacja może radykalnie zredukować odblask śniegu, który jest powodowany przez odbijanie się światła słonecznego od jego powierzchni. Jednak filtr polaryzacyjny w połączeniu z efektem przyciemniających okularów może utrudnić rozróżnienie szczegółów takich jak płaty lodu czy małe muldy, co może być niebezpieczne dla narciarza.