Słońce, piękna pogoda i wysokie temperatury sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi i więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Wiosną i latem częściej wyjeżdżamy na urlop i wybieramy po pracy sport – biegamy, jeździmy na rowerze. Rażące w oczy słońce sprawia, że częściej sięgamy po okulary przeciwsłoneczne. W okresie wiosenno-letnim warto w szczególny sposób zadbać o wzrok i oczy.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Powinieneś po nie sięgać za każdym razem, kiedy wybierasz się na świeże powietrze. Pamiętaj o tym, że wystawianie się na długotrwałą ekspozycję na słońce jest nie lada wyzwaniem dla Twojego ciała. Dla tak delikatnego organu, jakim są oczy, szczególnie niebezpieczne jest promieniowanie ultrafioletowe – w szczególności UVA i UVB. Ten drugi rodzaj promieni znacznie niszczy rogówkę oraz soczewkę oka. A od tego bardzo szybka droga do znacznych powikłań, np. zaćmy.

Ray-Ban 3025 AVIATOR kolor 001/58

Kup teraz

Ray-Ban 3025 AVIATOR kolor 001/58

TURRO T1008 kolor 255/12

Kup teraz

TURRO T1008 kolor 255/12

ICON i902 kolor 100/01p

Kup teraz

ICON i902 kolor 100/01p

Z tego powodu niezwykle ważne jest posiadanie dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych z dobrej jakości filtrem promieniowania ultrafioletowego – najlepiej o minimalnej wartości na poziomie 400 UV. Dostępne są one w każdym salonie optycznym – kupisz je zarówno w sklepach online, jak i stacjonarnych.

Powłoka polaryzacyjna

Zwróć także uwagę na to, czy ich soczewki okularowe mają dodatkowe powłoki, np. polaryzacyjną. Będzie ona przydatna podczas prowadzenia samochodu, pływania w wodzie, albo na desce surfingowej i wszędzie tam, gdzie nasze oczy są narażone na odbieranie dużej ilości odbić światła.

Powiedz STOP tanim okularom z bazaru

Pamiętaj, by nie ufać tanim modelom okularów, które kupisz w odzieżowych sieciówkach, na licznych wyspach w galeriach handlowych, ulicach i bazarze. Z pewnością mają one atrakcyjny wygląd, a modele przypominają te najpopularniejsze obecnie, ale niestety mogą bardziej zaszkodzić naszym oczom, niż im pomóc. Jedyne, co powodują, to zatrzymanie części światła i przyciemnienie oglądanego przez nas obrazu. Nie chronią naszych oczu przed działaniem promieni UVA i UVB, a to powinno być podstawowe zadanie tego typu okularów.

Chroń głowę – noś kapelusz albo czapkę z daszkiem

To bardzo często bagatelizowany przez nas aspekt naszego codziennego funkcjonowania podczas upalnych dni. Z pewnością w galeriach handlowych albo sklepach internetowych znajdziesz modele okryć głowy, które świetnie będą pasowały do Twojej garderoby. Poza ochroną przed udarem, mają one jeszcze jeden atut – ograniczają dostęp palącego słońca do naszych oczu. O okryciu głowy warto pomyśleć podczas długiego spaceru, spędzania czasu na plaży, albo podczas rowerowej przejażdżki.

Nawilżaj oczy od środka

Picie dużej ilości wody – nawet do 2,5 l dziennie to kolejny ważny aspekt w letnie, upalne dni. Nie ruszajmy się z domu bez choć małej, półlitrowej buteleczki wody mineralnej. Sięgajmy po nią nie tylko w momencie, kiedy czujemy pragnienie. Nawyk picia czystej wody bez dodatków jest niezwykle ważny – tylko odpowiednio nawilżony od środka organizm jest w stanie dobrze pracować, to tyczy się także naszych oczu. W czasie upałów nasz organizm traci duże ilości wody – paruje ona z całego naszego ciała, a ponadto jest wypacana. Warto te braki uzupełniać na bieżąco, pozytywnie wpłynie to także na nasz metabolizm.

Używaj kropli nawilżających do oczu

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą, która nosi soczewki kontaktowe, czy może dużo pracujesz przy komputerze. Podczas upałów każdy z nas powinien wspierać oczy od zewnątrz używając dodatkowego nawilżenia przy pomocy kropli nawilżających do oczu. Pomogą Ci one także w uporaniu się oznak alergii, która atakuje nas ze zdwojoną siłą podczas pylenia większości traw i roślin. Dodatkowo ich nadmierne przesuszanie powoduje m.in. działająca w większości biurowców, a coraz częściej i w naszych domach, czy mieszkaniach klimatyzacja.

Jeśli tylko stwierdzisz, że Twoje oczy Cię od dłuższego czasu pieką, odczuwasz efekt piasku pod powieką, nie wahaj się ani chwili i od razu skieruj swoje kroki do specjalisty. Specjalista sprawdzi, bo możesz mieć zapalenie spojówek, albo inną nieprzyjemną dolegliwość spowodowaną czynnikami zewnętrznymi. Przykładem może być alergia na określony rodzaj pyłków.

Badanie wzroku za 9 zł
Skorzystaj z badania wzroku za 9 zł w czasie happy hours.