Strona główna Aktualności Jak alergia wpływa na Twoje oczy?

Jak alergia wpływa na Twoje oczy?

Alergicy nie mają łatwego życia. Często muszą zaprzyjaźnić się z katarem i wiecznie zajętymi zatokami, bólem żołądka i innymi nieprzyjemnościami związanymi z alergenami. Wszystko przez to, że niestety ciężko jest ograniczyć kontakt z niektórymi substancjami wywołującymi alergię. O ile jest to całkiem realne w przypadku żywności, to wszelkich pyłków unoszących się w powietrzu już wyeliminować na stałe z życia się nie da. Jedną z części ciała, które atakuje alergia są oczy.

Alergiczne zapalenie spojówek

Problem, na który narzeka największa liczba osób, to alergiczne zapalenie spojówek. Jest ono odpowiedzią naszego układu wzrokowego na kontakt z alergenami. W zależności od tego, na co jesteśmy uczuleni, może być to choroba sezonowa (np. w przypadku pyłków traw i zbóż), albo stała (jeśli mamy styczność z alergenami cały rok, np. z sierścią psa, kota, jeśli mamy zwierzę), lub pojawiać się tylko przy okazji wystąpienia kontaktu z alergenem. Objawy mogą być przewlekłe i całoroczne w przypadku najbardziej pospolitych alergenów: kurzu, roztoczy, pleśni. Wtedy nasilają się, jak nasz dom albo mieszkanie jest bardziej zawilgocone, albo zaczyna się sezon grzewczy. Niezależnie od tego, który z tych problemów mamy my, zawsze jest on bardzo uporczywy i utrudnia normalne życie.

Air Optix plus Hydra Glyde 3 soczewki

Kup teraz

SEE L’EAU® Moisture Drops 15ml

Air Optix plus Hydra Glyde 6 soczewek

Kup teraz

Krople do oczu Blink® Intensive 10ml

Alergeny zawodowe

Niektóre wykonywane przez nas prace dużo bardziej narażają nas na kontakt z alergenami. W takim wypadku objawy alergii będą powiększały się w dni robocze, a ustąpią np. podczas weekendu, urlopu i innych dni wolnych od pracy.

Przykłady naturalnych alergenów tego typu to:

enzymy roślinne – wykorzystywane powszechnie w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym, oraz bakteryjne, które są niezbędne w przemyśle chemicznym jako detergenty. Przykłady: papaina, bromelina, pektynaza, cellulaza, amylaza.
sierść, naskórek i wydzieliny zwierząt hodowlanych i laboratoryjnych,
roztocza które są związane ze składowaniem mąk, czy w piekarniach oraz w uprawie i przechowywaniu jabłek i cytrusów,
pył roślinny, czyli unoszące się w powietrzu drobinki roślin – pojawiają się w przetwórstwie drewna (np. w tartakach), papryki, kawy, rycynusa lub owoców.

Alergeny, które są stworzone sztucznie:

💡 leki – będą wywoływały reakcję alergiczną podczas ich wykonywania, albo podawania pacjentowi, na takie alergie narażone są pielęgniarki, osoby pracujące w koncernach produkujących leki, w aptece. Uczulają m.in. penicyliny, cefalosporyny, tetracykliny, leki znieczulające i przeciwbólowe, metylodopa, salbutamol.
💡 metale – będą niebezpieczne dla osób pracujących w przemyśle metalowym, a także podczas obróbki metalu, np. przy spawaniu, galwanizacji i czyszczeniu kotłów. Mówimy tu m.in. o platynie, chromie, aluminium, wanadzie i niklu.
💡 materiały wykorzystywane do produkcji plastiku – m.in. chloramina, kalafonia, chlorek winylu, izocyjaniany, barwniki. Narażeni jesteśmy na nie w zakładach produkujących opakowania do żywności, pianki poliuretanowe, w browarnictwie, przemyśle chemicznym i drzewnym, podczas lutowania.
Odczuwasz dyskomfort i suchość oczu - polecamy krople nawilżające do oczu

Objawy alergicznego zapalenia spojówek

W prosty i szybki sposób rozpoznamy objawy alergii w przypadku spojówek, jeśli jest ona gwałtowna. Gorzej, jeśli ma charakter długotrwały i przewlekły. Najbardziej popularne objawy alergicznego zapalenia spojówek to: zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie spojówek oka. Do tego w pakiecie często pojawia się wodnisty katar, kichanie, swędzenie nosa i uszu. Do tego, jeśli nasz kontakt z alergenem jest nagły i gwałtowny, możemy mieć także silny obrzęk oczu. Często prowadzi nawet do całkowitego zamknięcia powiek.

W przypadku łagodniejszych objawów będziemy narzekać na swędzenie w kącikach oczu, lekkie pieczenie, czy uczucie piasku pod oczami. Z pewnością są to objawy bardziej identyfikowane ze zmęczeniem oczu. Zazwyczaj są związane np. z dużą ilością czasu spędzonego przed monitorem komputera. Najlepiej jest jednak w takim przypadku wybrać się do lekarza okulisty, który pomoże zdiagnozować to, jaki problem mamy z oczami. Ponadto dobierze nam skuteczne leki, które pomogą nam w sprawny sposób uporać się z uciążliwymi dla nas objawami. Warto także być w stałym kontakcie z alergologiem, który pomoże nam w codziennej walce z alergią.

Badanie wzroku za 9 zł
Badanie wzroku za 9 zł

POPULARNE 🔥🔥🔥

Stylowe Zakupy w salonach i sklepie online!

1 października rusza akcja Stylowe Zakupy! Kupony rabatowe na okulary i soczewki kontaktowe znajdziesz w magazynach Twój Styl i SHOW! To idealna okazja do...

Weekend zniżek – odbierz 20% rabatu!

Zaczyna się weekend zniżek! Od 17 do 19 września wykorzystaj kupony z magazynu Wysokie Obcasy Extra i ciesz się zniżkami! Skorzystaj z kuponu i...

Start wielkiej promocji! Druga para okularów za złotówkę!

Takiej okazji nie możesz przegapić! Tylko teraz – kupując dwie pary okularów, za jedną z nich zapłacisz tylko… symboliczną złotówkę. To idealna okazja do wspólnych...

Tylko jeden weekend z takimi zniżkami!

Tylko dwa dni niesamowitych okazji w naszych salonach! 29 i 30 sierpnia otrzymasz aż 30% zniżki na oprawy korekcyjne marki Ray-Ban® - nie czekaj...

Druga para szkieł okularowych za 1 zł

Przy zakupie dwóch par okularów, jedna para szkieł za złotówkę! Dodatkowa para dla siebie lub kogoś bliskiego? Skorzystaj z okazji! Teraz kupując dwie pary okularów,...