Strona główna Aktualności Jak alergia wpływa na Twoje oczy?

Jak alergia wpływa na Twoje oczy?

Alergicy nie mają łatwego życia. Często muszą zaprzyjaźnić się z katarem i wiecznie zajętymi zatokami, bólem żołądka i innymi nieprzyjemnościami związanymi z alergenami. Wszystko przez to, że niestety ciężko jest ograniczyć kontakt z niektórymi substancjami wywołującymi alergię. O ile jest to całkiem realne w przypadku żywności, to wszelkich pyłków unoszących się w powietrzu już wyeliminować na stałe z życia się nie da. Jedną z części ciała, które atakuje alergia są oczy.

Alergiczne zapalenie spojówek

Problem, na który narzeka największa liczba osób, to alergiczne zapalenie spojówek. Jest ono odpowiedzią naszego układu wzrokowego na kontakt z alergenami. W zależności od tego, na co jesteśmy uczuleni, może być to choroba sezonowa (np. w przypadku pyłków traw i zbóż), albo stała (jeśli mamy styczność z alergenami cały rok, np. z sierścią psa, kota, jeśli mamy zwierzę), lub pojawiać się tylko przy okazji wystąpienia kontaktu z alergenem. Objawy mogą być przewlekłe i całoroczne w przypadku najbardziej pospolitych alergenów: kurzu, roztoczy, pleśni. Wtedy nasilają się, jak nasz dom albo mieszkanie jest bardziej zawilgocone, albo zaczyna się sezon grzewczy. Niezależnie od tego, który z tych problemów mamy my, zawsze jest on bardzo uporczywy i utrudnia normalne życie.

Air Optix plus Hydra Glyde 3 soczewki

Kup teraz

SEE L’EAU® Moisture Drops 15ml

Air Optix plus Hydra Glyde 6 soczewek

Kup teraz

Krople do oczu Blink® Intensive 10ml

Alergeny zawodowe

Niektóre wykonywane przez nas prace dużo bardziej narażają nas na kontakt z alergenami. W takim wypadku objawy alergii będą powiększały się w dni robocze, a ustąpią np. podczas weekendu, urlopu i innych dni wolnych od pracy.

Przykłady naturalnych alergenów tego typu to:

enzymy roślinne – wykorzystywane powszechnie w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym, oraz bakteryjne, które są niezbędne w przemyśle chemicznym jako detergenty. Przykłady: papaina, bromelina, pektynaza, cellulaza, amylaza.
sierść, naskórek i wydzieliny zwierząt hodowlanych i laboratoryjnych,
roztocza które są związane ze składowaniem mąk, czy w piekarniach oraz w uprawie i przechowywaniu jabłek i cytrusów,
pył roślinny, czyli unoszące się w powietrzu drobinki roślin – pojawiają się w przetwórstwie drewna (np. w tartakach), papryki, kawy, rycynusa lub owoców.

Alergeny, które są stworzone sztucznie:

💡 leki – będą wywoływały reakcję alergiczną podczas ich wykonywania, albo podawania pacjentowi, na takie alergie narażone są pielęgniarki, osoby pracujące w koncernach produkujących leki, w aptece. Uczulają m.in. penicyliny, cefalosporyny, tetracykliny, leki znieczulające i przeciwbólowe, metylodopa, salbutamol.
💡 metale – będą niebezpieczne dla osób pracujących w przemyśle metalowym, a także podczas obróbki metalu, np. przy spawaniu, galwanizacji i czyszczeniu kotłów. Mówimy tu m.in. o platynie, chromie, aluminium, wanadzie i niklu.
💡 materiały wykorzystywane do produkcji plastiku – m.in. chloramina, kalafonia, chlorek winylu, izocyjaniany, barwniki. Narażeni jesteśmy na nie w zakładach produkujących opakowania do żywności, pianki poliuretanowe, w browarnictwie, przemyśle chemicznym i drzewnym, podczas lutowania.
Odczuwasz dyskomfort i suchość oczu - polecamy krople nawilżające do oczu

Objawy alergicznego zapalenia spojówek

W prosty i szybki sposób rozpoznamy objawy alergii w przypadku spojówek, jeśli jest ona gwałtowna. Gorzej, jeśli ma charakter długotrwały i przewlekły. Najbardziej popularne objawy alergicznego zapalenia spojówek to: zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie spojówek oka. Do tego w pakiecie często pojawia się wodnisty katar, kichanie, swędzenie nosa i uszu. Do tego, jeśli nasz kontakt z alergenem jest nagły i gwałtowny, możemy mieć także silny obrzęk oczu. Często prowadzi nawet do całkowitego zamknięcia powiek.

W przypadku łagodniejszych objawów będziemy narzekać na swędzenie w kącikach oczu, lekkie pieczenie, czy uczucie piasku pod oczami. Z pewnością są to objawy bardziej identyfikowane ze zmęczeniem oczu. Zazwyczaj są związane np. z dużą ilością czasu spędzonego przed monitorem komputera. Najlepiej jest jednak w takim przypadku wybrać się do lekarza okulisty, który pomoże zdiagnozować to, jaki problem mamy z oczami. Ponadto dobierze nam skuteczne leki, które pomogą nam w sprawny sposób uporać się z uciążliwymi dla nas objawami. Warto także być w stałym kontakcie z alergologiem, który pomoże nam w codziennej walce z alergią.

Badanie wzroku za 9 zł
Badanie wzroku za 9 zł

POPULARNE 🔥🔥🔥

Kolory soczewek w okularach przeciwsłonecznych – po jakie sięgnąć?

Mało kto o tym wie, ale okulary przeciwsłoneczne powinniśmy nosić przez cały rok, a nie tylko w upalne wiosenno-letnie dni. Pamiętają o tym producenci...

Rodzaje powłok uszlachetniających w szkłach okularowych

Współczesne soczewki okularowe swoje doskonałe parametry optyczne i mechaniczne zawdzięczają w dużej mierze nowoczesnym powłokom, jakimi są pokrywane. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć właściwości stosowanych obecnie powłok nanoszonych na soczewki okularowe.

Skuteczne sposoby na czyszczenie szkieł okularowych

Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne znacznie ułatwiają nam codzienne życie. Dzięki nim poprawiamy ostrość widzenia oraz chronimy nasze oczy przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Niezależnie od...

Przegląd skutecznych kropli nawilżających do oczu.

Krople nawilżające do oczu to rzecz, która stała się niezbędnym „musy have” z powodu powszechnej komputeryzacji. Codziennie stykamy się z co najmniej kilkoma ekranami...

Jak radzić sobie z problemem zaparowanych okularów?

Zaparowane okulary to problem, który dopada nas, kiedy zdarza nam się wchodzić z bardzo zimnej przestrzeni do ciepłej, podczas gotowania, picia gorących napojów, albo...