Co znajdziesz w artykule?

Głównym celem zakupu okularów korekcyjnych jest występowanie wad wzroku, które negatywnie wpływają na jakość widzenia. Okulary przeciwsłoneczne wybierają osoby, którym zależy na modnym dodatku do codziennej stylizacji lub chcą poprawić swój komfort widzenia. Jeśli należysz do grona właśnie tych osób, warto zastanowić się nad kupnem okularów przeciwsłonecznych polaryzacyjnych, które zabezpieczą Twoje oczy przed uciążliwymi refleksami światła i ochronią je przed konsekwencjami oślepienia.  

Co to jest polaryzacja? 

Zjawisko polaryzacji światła związane jest z kierunkiem rozchodzenia się fal elektromagnetycznych. Jeśli drgania fali świetlnej rozchodzą się w sposób uporządkowany, to mówimy o fali spolaryzowanej. Polaryzacja światła następuje wskutek przejścia wiązek światła przez polaryzator, który zmienia kierunek rozchodzenia się fali z przypadkowego na określony, czyli następuje przemiana fali niespolaryzowanej w spolaryzowaną. W zależności od tego, w jakiej płaszczyźnie przechodzą fale światła, można wyróżnić różne rodzaje polaryzacji światła: polaryzację poziomą oraz polaryzację pionową.  

Czym są odblaski świetlne i jak powstają?

Promienie światła słonecznego rozchodzą się w różnych kierunkach. Jeśli na swojej drodze napotkają płaską powierzchnię, odbijają się od niej i zostają rozproszone poziomo oraz pionowo. Wiązki światła, które zostały uporządkowane w pionie, odpowiadają za obraz, który widzisz i dostarczają podstawowych informacji o barwie, kontraście lub kształcie poszczególnych elementów. Promienie odbite w poziomie przyczyniają się do powstania oślepiających refleksów, uniemożliwiających pełną swobodę widzenia. Przykładem światła odbitego, który z pewnością kojarzysz, są refleksy powstałe po zetknięciu się z warstwą białego śniegu lub tafli morza. Pojawiające się światło nie jest przyjemne dla oczu, razi i często powoduje mrużenie, którego można uniknąć, zakładając okulary słoneczne z polaryzacją.  

Jak działają okulary polaryzacyjne?

Szkła polaryzacyjne pokryte są specjalną powłoką w postaci naniesionego filtru, który niweluje odblaski świetlne powstające po odbiciu promieni słonecznych od płaskich powierzchni. Jeśli zastanawiasz się, czym jest polaryzacja w okularach, to nic innego jak zatrzymanie przez specjalny filtr fali świetlnej poziomej i dopuszczenie tylko wiązek światła rozchodzących się w pionie. Taka technologia pozwala widzieć wyraźniej, szczególnie podczas słonecznych dni. Następuje poprawa odbieranych przez oczy kolorów oraz kontrastu. Widziany obraz jest ciemniejszy, lecz bardziej szczegółowy. 

Kto powinien nosić okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją?

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które długotrwale przebywają na słońcu, co wynika z ich zainteresowań lub wykonywanego zawodu. Takie szkła powinni nosić wędkarze, ogrodnicy, kierowcy, rowerzyści, tenisiści oraz miłośnicy sportów wodnych. Okulary z filtrem polaryzacyjnym sprawdzą się wśród osób, które posiadają wrażliwe na światło oczy lub wady wzroku jak astygmatyzm. Szkła polaryzacyjne można zastosować również w okularach korekcyjnych. Prawdą jest, że akcesoria te polecane są wszystkim, którzy czują dyskomfort w słoneczny dzień i zależy im na ochronie swoich oczu. Jeśli często czujesz, że mrużysz oczy lub oślepiają Cię odbijające się promienie słońca od różnych powierzchni, to zdecydowanie warto wybrać właśnie takie okulary przeciwsłoneczne. W ofercie salonów optycznych dostępne są okulary polaryzacyjne damskie oraz okulary z polaryzacją męskie, a wybór oferowanych produktów jest szeroki, że z pewnością znajdziesz coś idealnego dla siebie! 

Zalety okularów polaryzacyjnych

Noszenie okularów przeciwsłonecznych polaryzacyjnych ma wiele zalet, choć oczywiście najważniejszą z nich jest poprawa komfortu widzenia. Jakie jeszcze korzyści wynikają z noszenia szkieł ze specjalnym filtrem?  

 • Eliminacja rażących odblasków świetlnych 
 • Lepsze nasycenie barw 
 • Zwiększona ostrość widzenia 
 • Zwiększony kontrast widzianego obrazu 
 • Przeciwdziałanie mrużeniu oczu, łzawieniu, podrażnieniu i występowaniu chorób 
 • Prewencja przeciwzmarszczkowa 
 • Zapewnienie kompleksowej ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym poprzez dodatkowe wyposażenie w powłoki z filtrami UVA i UVB 
 • Przeciwdziałanie występowaniu bólów głowy wywoływanych zmęczeniem i podrażnieniem oczu 
 • Zapobieganie występowaniu chorób skóry w okolicy oczu 
 • Bezpieczne prowadzenie pojazdu w słoneczny dzień 

Wady okularów polaryzacyjnych

Okulary polaryzacyjne polecane są wszystkim, ale nie sprawdzą się w każdej sytuacji. Istnieją pewne wady ich użytkowania, które uniemożliwiają dobre widzenie w warunkach, w których odbijające się światło jest przydatne. Okularów z filtrem polaryzacyjnym nie powinni nosić narciarze, snowboardziści oraz pozostałe osoby uprawiające sporty zimowe. Powodem, dla którego w ich przypadku nie sprawdzi się polaryzacja, jest ujednolicenie obrazu warstwy śniegu, przez co ciężko jest odróżnić pokrywę lodu od białego puchu. Podobnie jest w przypadku osób obsługujących ekrany LCD i GPS – noszenie szkieł polaryzacyjnych może utrudnić odczytanie niezbędnych danych, dlatego nie sprawdzą się one np. w przypadku pilotów samolotów. Widziany obraz jest zaburzony i znacznie ciemniejszy, gdy korzysta się z nich podczas nocy. Powinny tego szczególnie przestrzegać kierowcy samochodów i rowerzyści.  

Jakie okulary polaryzacyjne wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Jeśli zgadzasz się z tym, że zakup okularów z filtrem polaryzacyjnym to dobra inwestycja, warto pomyśleć nad tym, jaki model sprawdzi się najlepiej dla Twoich potrzeb. Przy wyborze przeciwsłonecznych szkieł warto kierować się kolorem soczewki, kształtem oprawek czy dodatkowymi powłokami jak antyrefleks lub ochrona UVA i UVB. Zacznijmy od przedstawienia właściwości kolorowych szkieł oraz tego, komu są one dedykowane. 

 • Modele o szarych i zielonych soczewkach to okulary uniwersalne, które doskonale sprawdzą się do noszenia codziennego. Takie szkła polaryzacyjne można nosić w ciągu całego roku – bez względu na to, jaka jest aktualnie pogoda i nasłonecznienie. 
 • Okulary z soczewkami w odcieniach miedzi uwydatniają kolor czerwony. Podobnie działają szkła brązowe, choć z mniejszą intensywnością. 
 • Szkła polaryzacyjne o kolorze żółtym to najlepszy wybór dla sportowców, którzy są ciągle w ruchu. Taki odcień rozjaśnia obraz i zwiększa kontrast widzianych elementów. 

W salonach optycznych można znaleźć okulary polaryzacyjne dla kierowców lub okulary korekcyjne wyposażone w dodatkowe powłoki, które sprawdzą się dla osób posiadających wady wzroku. Ponadto możesz dodatkowo wybrać szkła ulepszone w ochronę przeciw urazom mechanicznym, powłokę antyrefleksową oraz filtry UVA i UVB.  

Nakładki polaryzacyjne na okulary

Nosisz okulary korekcyjne i rozważasz zakup nowych szkieł z filtrem polaryzacyjnym? Rozwiązaniem, które pomoże Ci zaoszczędzić więcej pieniędzy, jest zakup specjalnych nakładek polaryzacyjnych na Twoje okulary. Taka metoda w łatwy sposób pozwoli przemienić zwykłe szkła w model o wielu korzyściach dla zdrowia oczu. Nakładki występują w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można dopasować je do noszonych okularów korekcyjnych. Montowane są na małych zawiasach, które pozwalają korzystać z nich tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. 

Czy warto kupić okulary z polaryzacją?

Okulary z polaryzacją są warte zakupu, jednak posiadanie takiego modelu nie jest koniecznością wśród osób, które są mniej narażone na działanie świetlnych odblasków. W takim przypadku sprawdzą się podstawowe okulary wyposażone w filtry chroniące przed słonecznym promieniowaniem. Noszenie szkieł z filtrem polaryzacyjnym poprawia widoczność i powinien zdecydować się na nie każdy, komu przeszkadza rażące światło w trakcie wykonywania codziennych czynności.  

Alternatywy dla okularów polaryzacyjnych

Ciężko znaleźć zamienniki dla okularów polaryzacyjnych, ponieważ pozostałe szkła przeciwsłoneczne nie posiadają filtru o takich właściwościach. Alternatywą jest korzystanie z nakładek polaryzacyjnych na okulary korekcyjne oraz korzystanie z wymiennych soczewek, które można dobierać zgodnie z aktualnymi potrzebami.