Pamiętasz jak okulary nie zmieściły się pod goglami i nie pojechałeś quadem na pustynię? A ten horror, gdy zgubiłeś okulary i musiałeś prosić obcych ludzi o pomoc w odczytaniu rozkładu jazdy i znalezieniu właściwego peronu… Jeżeli jesteś osobą pełną energii, poszukujesz w czasie wakacji nowych wrażeń i adrenaliny, nie musisz z tego rezygnować z powodu wady wzroku. Wystarczy, że zamienisz okulary na soczewki kontaktowe.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj wakacyjnej aktywności planujesz, soczewki kontaktowe zawsze okażą się użyteczniejsze od okularów. Być może jedynym wyjątkiem jest e-sport: jeżeli potrafisz przesiedzieć przed monitorem 12 i więcej godzin non stop, to niezależnie od tego, czy stosujesz soczewki czy okulary, poważnie przeciążasz oczy i ryzykujesz pogorszenie wzroku. Jeżeli masz skłonność do takich sesji, bo dużo grasz, czytasz książki lub godzinami oglądasz filmy w Internecie, powinieneś skonsultować ze specjalistą wybór odpowiednich soczewek.

Przy wszystkich innych, planowanych i spontanicznie podejmowanych aktywnościach wakacyjnych, tylko soczewki zapewnią pełną wolność wyboru i radość robienia tego, na co akurat masz ochotę.

Co nas ominie w okularach?

Okulary mają wiele niekwestionowanych zalet, korzysta z nich z satysfakcją rzesza użytkowników. Jednak posiadają też swoje ograniczenia, które ujawniają się przede wszystkim przy uprawianiu sportów:

  • ograniczony kąt widzenia – tylko soczewki zapewniają dobre widzenie peryferyjne, co jest niezwykle ważne (dla poprawy wyników i zwiększenia bezpieczeństwa) w przypadku uprawiania wszelkich sportów, a w szczególności dynamicznych gier kontaktowych, takich jak koszykówka czy piłka ręczna;
  • urazy mechaniczne – klasyczne okulary mogą stwarzać zagrożenia w czasie udziału w grach sportowych z użyciem piłek, sportach kontaktowych, a nawet wyprawie do parku linowego czy zabawach dzieci na trampolinach i różnego typu dmuchanych konstrukcjach (np. zjeżdżalnie) – zbite szkła lub połamane w wyniku uderzenia oprawki mogą być bardzo groźne;
  • zaparowanie i zabrudzenia – okulary pokrywają się rosą przy nagłych zmianach temperatur otoczenia, ale też przy intensywnym wysiłku fizycznym (np. na siłowni), kurzą się i zatłuszczają – soczewki uwalniają nas całkowicie od tych problemów;
  • konieczna regularna korekta ustawienia – nawet doskonale dobrane oprawki nie zapewniają pewnej stabilizacji i niezmiennej pozycji okularów w czasie uprawiania sportu – skoki na bungee, wspinaczka czy kolarstwo górskie to tylko jedne z wielu pól aktywności, na których soczewki są bezkonkurencyjne;
  • łatwe do uszkodzenia i zgubienia – wakacje to nowe warunki i szybkie zmiany otoczenia, w których łatwo zgubić lub uszkodzić okulary, co może stać się bardzo poważnym problemem, a nawet kompletnie zepsuć wakacje – używając soczewek zazwyczaj mamy zapas albo możemy kupić zamienniki w niemal każdej aptece.

Soczewki plus gogle – dobrze dobrana para

Osoby uprawiające wyczynowo dany sport, zazwyczaj używają specjalnych okularów, gogli czy masek wyposażonych w odpowiednio dobrane szkła korekcyjne. To rozwiązanie jest skuteczne, lecz kosztowne. Najlepszym wyjściem dla osób uprawiających amatorsko różne rodzaje sportów, zarówno letnich, jak i zimowych, jest stosowanie soczewek w parze z właściwymi dla danej dyscypliny zabezpieczeniami. Zamiast wozić gogle narciarskie wyposażone w szkła korekcyjne (albo przystosowane do zakładania na okulary korekcyjne), wystarczy zabrać soczewki. To rozwiązanie jest zdrowe, wygodne i pozbawione ograniczeń dla naszej wolności, pragnienia przeżywania przygód i zdobywania nowych doświadczeń.

Nie rób tego za 5 dwunasta

Decyzja o założeniu pierwszych w życiu soczewek na kilka dni przed wyjazdem na wakacje, jest ryzykowna. Nie jest niemożliwe, ale raczej mało prawdopodobne, że kilka dni wystarczy na dobranie odpowiednich soczewek i przyzwyczajenie do ich noszenia. Może się udać, ale znacznie rozsądniejsze będzie, gdy damy sobie więcej czasu i nie będziemy ryzykować popsucia wymarzonego urlopu.

Jeżeli z jakichś powodów musisz dokonać tak szybkiej zamiany, nie zapomnij zabrać ze sobą okularów. W razie niepowodzenia w przyzwyczajaniu się do noszenia soczewek, w odwodzie będą czekały szkła w oprawkach. Trudno. W tym roku nie zaszalejesz, ale przynajmniej nie zrobisz sobie krzywdy.

Bausch - Ultra - Soczewki Miesięczne