Istnieje podstawowa zasada mówiąca o tym, że dobrze dobrane oprawki powinny stanowić swoim kształtem kontrast dla naturalnych rysów twarzy. Dlatego też w przypadku twarzy kwadratowej lub prostokątnej o rysach ostrych i wyraźnych, należy dobrać oprawki okrągłe, delikatne, które złagodzą surowy wygląd twarzy. Natomiast jeżeli twarz jest owalna, okrągła czy nawet pyzata warto dopasować do niej okulary kwadratowe lub prostokątne, o wyrazistych ostrych kształtach

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jaką oprawę najlepiej wybrać by pasowała do kształtu Twojej twarzy. Pamiętaj jednak, że rady zapisane poniżej mają jedynie poglądowy, a nie wiążący charakter. Bardzo ważne jest, żeby dobrane oprawy były zgodne z Twoim gustem i byś czuł się w nich dobrze.

Typy kształtów twarzy

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa charakteryzuje się mocno zarysowaną szczękę, szerokim czoło i wyraźnymi policzkami. Jej rysy są ostre i wyraziste.

Nasza rada: Jeśli Twoja twarz jest kwadratowa wybieraj oprawy lekko zaokrąglone, o kształcie owalnym lub przypominającym kocie oczy. Dzięki temu złagodzisz kanciaste rysy twarzy. Najlepiej, aby oprawy były zaokrąglone u dołu, a ich górna linia układała się na linii brwi. Dzięki temu optycznie wydłużysz linię szczęki i odwrócisz od niej uwagę.

Twarz okrągła

Twarz okrągła charakteryzuje się jednakową wysokością i szerokością, lecz w przeciwieństwie do twarzy kwadratowej szczęka i czoło zarysowują się delikatnie.

Nasza rada: Jeśli ten opis odpowiada opisowi Twojej twarzy wybierz oprawy równe lub odrobinę szersze od jej obrysu. Tym samym wydłużysz  i wyszczuplisz optycznie twarz. Dobrze będziesz wyglądać także w oprawach podłużnych, prostokątnych z szerokimi zausznikami. Staraj się wybierać oprawy o kanciastych i prostych kształtach. W ten sposób zmniejszysz wrażenie krągłości, czy może wręcz pulchności twarzy.

Twarz owalna

Twarz owalna jest faworytką urody, ponieważ charakteryzuje się idealnymi proporcjami – czoło nieco szersze od żuchwy, delikatnie zaokrąglona linia włosów, szerokość twarzy ok. 1,5 razy krótsza od jej długości, wyraźnie widoczne kości policzkowe.

Nasza rada: Jeśli Twoja twarz jest owalna jesteś prawdziwym szczęściarzem. Pasuje Ci niemal każda oprawa. Musisz jednak pamiętać, żeby oprawy nie były szersze od obrysu twarz, w przeciwnym razie zakłócisz jej naturalne proporcje.

Twarz prostokątna

Twarz prostokątna jest podłużna. Charakteryzuje się wysokim czołem, kanciastą, szeroką szczęką, płaskimi  policzkami i często zbyt długim nosem.

Nasza rada: Na takiej twarzy dobrze będą wyglądać oprawy owalne i prostokątne. Możesz również wybrać oprawki z krótką linią poziomą i szeroką pionową, najlepiej z dekoracyjnymi lub szerokimi zausznikiem, który optycznie poszerzy twarz.

Twarz trójkątna

Jeśli Twoja twarz charakteryzuje się szerokim czołem i wąską szczęką oznacza to, że masz twarz trójkątną.

Nasza rada: By złagodzić rysy twarzy i jej dysproporcje mocno zaakcentuj okolice oczu. Najlepszy wybór to oprawy w kształcie kocich oczu. Podobny efekt osiągniesz  wybierając oprawki bez dolnej krawędzi. Odpowiednie będą te z delikatną obwódką i prostą poziomą linią górną, noszone niezbyt wysoko.

Wybierając odpowiedni kształt oprawy możesz również poprawić pewne „mankamenty” swojej urody. I tak: jeśli masz szeroki nos powinieneś skłonić się ku dużym, szerokim okularom (zbyt delikatne oprawki mogą uwydatnić efekt „dużego nosa”). Długi nos skrócisz optycznie okularami z ciemnymi i nisko osadzonymi noskami. Również podwójny mostek skróci wydłużoną linię nosa. Z kolei za krótki nos dobrze zaprezentuje się w okularach o jasnych barwach z delikatnym noskiem.

Do osiągnięcia pełnej satysfakcji wystarczy więc optymalne dobranie kształtu okularów jak również przestrzeganie kilku podstawowych reguł:

  1. Okulary powinny współgrać z Twoim stylem życia.
  2. Górna krawędź oprawki nie powinna sięgać ponad linię brwi, natomiast dolna nie może dotykać policzka.
  3. Oprawki powinny być stabilne, by zapewnić pełen komfort użytkowania.
  4. Okulary winny harmonizować się z karnacją, kolorem oczu i włosów.
  5. Kształt ramek powinien uwydatniać zalety twarzy i tuszować jej wady, powinien pozostawać w kontraście z jej obrysowaniem.

* Opracowanie własne Avenir Medical Poland