Kiedy kupujesz nowe okulary chcesz, aby służyły jak najdłużej. Pamiętaj jednak, że okulary niezależnie od tego z jakich materiałów są wykonane nie są niezniszczalne. To jak długo będziesz mógł ich używać w dobrym stanie w głównej mierze zależy od Ciebie i od tego jak będziesz o nie dbać. Tak, o okulary należy się troszczyć. Jest to produkt bez którego bardzo często nasze codzienne funkcjonowanie byłoby niemożliwe. Warto zatem zadbać o ich stan, użytkować je prawidłowo oraz przechowywać i czyścić w bezpieczny sposób. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o okulary najlepiej jak tylko można.  

Co znajdziesz w poradniku?

1. JAK PRZECHOWYWAĆ OKULARY ?

Jeśli aktualnie nie korzystasz z okularów bo np. nosisz soczewki kontaktowe przechowuj je specjalnym etuiPamiętaj o tym szczególnie wtedykiedy chcesz zabrać je ze sobą okulary w torebce,  plecaku, bagażu podręcznym  itp. Najlepiej korzystaj z  oryginalnego futerału, który otrzymałeś przy zakupie okularów. Takie etui jest idealnie dopasowane kształtem i wielkością do Twoich opraw. Dzięki temu okulary nie przesuwają się podczas transportu i  są w pełni zabezpieczone przed porysowaniem. Nawet jeśli przypadkiem upuścisz okulary w futerale będą nadal całe, co nie jest takie pewne jeśli upadłyby niezabezpieczone. 

2. JAK PRAWIDŁOWO POSŁUGIWAĆ SIĘ OKULARAMI ?

Zdejmuj i zakładaj okulary wyłącznie oburącz. Dzięki temu unikniesz deformacji lub uszkodzenia zausznika. Zawsze odkładaj okulary soczewkami do góryw przeciwnym razie dość szybko zmatowisz soczewkę zmniejszając jej przejrzystość.   

3. JAK CZYŚCIĆ SOCZEWKI OKULAROWE

Przede wszystkim rób to regularnie. Po drugie nigdy nie rób tego „na sucho” ponieważ kurz i pył mogą wtedy uszkodzić powierzchnię soczewek. Zawsze zwilż wcześniej soczewki, najlepiej stosując specjalne płyny do okularów, które zapewnią Ci dobre widzenie i zachowają w idealnym stanie powłoki uszlachetniające soczewkę. Jeśli nie masz przy sobie  specjalnego płynu użyj wyłącznie wody.   

4. JAKICH ŚCIERECZEK DO OKULARÓW UŻYWAĆ?

Razem z etui najczęściej otrzymujesz specjalną szmatkę do okularów. Najczęściej wykonana jest z mikro fibry lub mikrofazy. I to są jedyne materiały, których powinieneś używać do czyszczenia okularów, aby im nie zaszkodzić. Nie czyść swoich okularów skrawkiem odzieży, chusteczką, papierem, bo ich „chropowata” powierzchnia może zniszczyć materiał soczewek i opraw.   

5. JAK NOSIĆ OKULARY?

Okulary należy nosić wyłącznie „na nosie”. Okulary to nie opaska, choć bardzo często, szczególnie latem lądują na naszych głowach. Nawet chwilowe noszenie okularów w ten sposób to prosta droga do uszkodzenia oprawy. Naprężenia, które powstają na froncie oprawy oraz w zawiaskach przy zausznikach prowadzą do rozciągnięcia oprawki, a finalnie nawet do jej pęknięcia.  

Nie popełniaj tego błędu. Jeśli chcesz zdjąć okulary schowaj je do etui, tam będą w pełni bezpieczne.  

6. CHROŃ OKULARY PRZEZ DZIAŁANIEM WYSOKIEJ TEMPERATURY

Unikaj przechowywania okularów w wysokich temperaturach. Nie trzymaj ich za szybą samochodu bądź w schowku w aucie gdzie szczególnie latem temperatura może sięgać nawet 70-80 stopni Celsjusza. Taka wysoka temperatura może uszkodzić powłoki uszlachetniające na soczewkach lub zmatowić oprawy.  

Jeśli będziesz przestrzegać tych prostych sześciu zasad będziesz mógł cieszyć się swoimi okularami na dłużej.