Strona główna Aktualności Najlepszy płyn do soczewek… Czyli jaki?

Najlepszy płyn do soczewek… Czyli jaki?

Odpowiedź na pytanie, jaki płyn do soczewek wybrać i który z nich jest najlepszy, to nie tak oczywista i jednoznaczna sprawa, jak mogłoby się wydawać. Zarówno płyny wielofunkcyjne, jak też oksydacyjne zapewniają zachowanie czystości i właściwego nawilżenia soczewek.

Łatwiej byłoby więc zacząć od tego, czego na pewno nie można robić: przygotowywać płynu do soczewek samodzielnie. Takie domowe preparaty, zamiast pomóc, mogą narazić nas na infekcje i w konsekwencji bardzo zaszkodzić Twoim oczom!

Na jaki płyn do soczewek się zdecydować?

Zacznij od sprawdzenia, jak Twoje oczy zareagują na płyn, który polecił Ci specjalista dobierający soczewki w gabinecie. Jeśli nie pojawią się żadne niepokojące objawy, oznacza to, że wybór jest trafiony i możesz nadal spokojnie używać tego płynu.

Co zrobić, kiedy jednak wystąpią podrażnienia lub poczujesz dyskomfort podczas noszenia soczewek? Przede wszystkim nie należy działać na własną rękę. Wybór kolejnego płynu warto znów skonsultować ze specjalistą. Dlaczego? Konsultacja optometrysty może wykazać, że problem leży gdzie indziej – niekoniecznie w płynie do soczewek. Być może niewłaściwie je czyścisz lub źle przechowujesz? Jeśli dopiero zaczynasz nosić soczewki, warto sprawdzić, czy nie popełniasz prostych błędów związanych z zakładaniem soczewek.

Przyczyną reakcji może być też wrodzona wrażliwość oczu albo któryś ze składników płynu do soczewek. To właśnie dlatego warto testować kolejne preparaty, ale ostrożnie i pod czujnym okiem specjalisty.

Rodzaje płynów do dezynfekcji soczewek

Płyny do soczewek można podzielić na wielofunkcyjne  oraz oksydacyjne.

Płyny wielofunkcyjne jednocześnie dezynfekują oraz nawilżają soczewki, a także usuwają osady. Takie płyny, są bardzo wygodne w użyciu. Podczas ich używania trzeba pamiętać, by przed umieszczeniem soczewek w pojemniku, pocierać je przez kilka sekund palcami, a następnie dokładnie opłukać w płynie.

Podczas stosowania płynów oksydacyjnych, nie wymaga się pocierania soczewek palcami. Głównym składnikiem płynu oksydacyjnego jest nadtlenek wodoru. W przypadku używania takiego płynu wystarczy włożyć soczewki do pojemnika ze świeżą porcją płynu oraz dyskiem neutralizującym. W specjalnym pojemniku zachodzi rozpad nadtlenku wodoru na tlen i wodę, co dezynfekuje i oczyszcza soczewki. Proces trwa określoną ilość czasu i nie może zostać wcześniej przerwany. Zaletą takiego płynu jest to, że nie zawiera konserwantów, dlatego mogą go stosować osoby o oczach wrażliwych oraz ze skłonnościami alergicznymi.

Podsumowując

Najlepszy płyn do soczewek to ten, który nie podrażnia Twoich oczu i pozwala utrzymać odpowiednią czystość produktów. Pamiętaj o tym, by nigdy z niego nie rezygnować (chyba że nosisz soczewki jednodniowe). Tylko w taki sposób właściwie zadbasz zarówno o higienę swoich oczu, jak i o wzrok.

Pamiętaj również, że płyn do soczewek kontaktowych, to nie wszystko. Warunkiem odpowiedniej pielęgnacji soczewek oraz oczu, jest zachowanie odpowiedniej ogólnej higieny oraz regularne wizyty kontrolne.

 

POPULARNE 🔥🔥🔥

Nasze salony pozostają otwarte!

Nasze salony oraz gabinety okulistyczne są otwarte. Zgodnie z rozporządzeniem do 29 listopada zamknięte są wyspy handlowe, a więc trzy nasze punkty w Warszawie...

Mega oferta na okulary korekcyjne

Tylko w salonach do 14 listopada 2020 Przygotowaliśmy dla Was wyjątkową ofertę. Tylko w salonach i tylko do soboty 14 listopada 2020 okulary korekcyjne możecie...

100 zł zniżki na okulary do każdego zakupu online!

Takiej promocji nie było już dawno! Tylko teraz kupując w naszym sklepie internetowym soczewki kontaktowe, otrzymasz aż 100 zł zniżki na okulary korekcyjne! Jak otrzymać...

Idealne okulary do pracy przy komputerze!

Spędzasz dużo czasu przed ekranem? Twoje oczy potrzebują ochrony! Teraz w naszych salonach dobierzesz soczewki okularowe ze specjalną powłoką Crizal Prevencia aż 30% taniej! Nie...

Badanie za pół ceny na Światowy Dzień Wzroku!

8 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wzroku. To akcja, która ma uświadamiać i uczyć. Profilaktyczne badanie wzroku jest bardzo ważne –...