Zawód optometrysty definiowany jest przez Międzynarodowe Porozumienie Optometryczne i Optyczne jako: „autonomiczny, nauczany i regulowany zawód należący do systemu ochrony zdrowia, a osoba wykonująca ten zawód praktykuje w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenie w pomoce wzrokowe, a także diagnozowanie i właściwe postępowanie w przypadku choroby oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego”.

Zgodnie z danymi Europejskiej Rady Optometrii i Optyki zawód ten jest prawnie chroniony w wielu krajach Europy w zakresie wymagań co do używania tytułu i wykonywania czynności zawodowych. W Polsce optometryści działają w oparciu o wpis do Klasyfikacji Zawodów i Specjalności z dnia 10 grudnia   2002 r. Odpowiedzialne za nie jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Optometrystą w Polsce może być osoba, która ukończyła studia wyższe i uzyskała tytuł magistra oraz ukończyła studia podyplomowe z optometrii obejmujące co najmniej 600 godzin kształcenia zawodowego. Lub osoba, która ukończyła studia wyższe i uzyskała tytuł magistra na kierunku fizyka w zakresie optometrii.

W toku kształcenia optometrysta nabywa następujące umiejętności:

✅ wykonywania pomiarów parametrów układu wzrokowego w zakresie niezbędnym dla potrzeb korekcji optycznej, za pomocą testów, urządzeń i przyrządów przeznaczonych do badania.
✅ wykrywania i diagnozowania wad układu wzrokowego oraz programów komputerowych, urządzeń i środków pomocniczych niezbędnych do prawidłowego wykonania pomiarów i oceny ich wyników.
✅ Optometrysta umiejętnie posługuje się autorefraktometrem, oftalometrem, oftalmoskopem, tonometrem, biomikroskopem, topografem, polomierzem, foropterem czy tablicami do testowania wzroku),
✅ dobierania i przypisywania soczewek okularowych i kontaktowych, opraw okularowych i innych pomocy warunków wzrokowych w zależności od warunków anatomicznych pacjenta;
✅ przeprowadzania i nadzorowania treningu oraz rehabilitacji układu wzrokowego w aspekcie przywrócenia sprawności wzrokowej w zależności od wad układu wzrokowego pacjenta (na zlecenie lekarza);
✅ prowadzenia badań przesiewowych w celu wykrycia wad wzroku oraz odstępstw od norm fizjologicznych układu wzrokowego;
✅ udzielania informacji i porad odnośnie działania i stosowania wyrobów medycznych związanych z optyczną korekcją narządu wzroku.

Zatem pacjenci korzystający z badania u optometrysty mogą mieć pewność że, specjalista w gabinecie sprawdzi przeprowadzi dokładne badanie ostrości widzenia, określi wadę wzroku, a w razie potrzeby dobierze możliwie najlepszą korekcję, zarówno okularową jak i soczewkową. Całe badanie natomiast zostanie wykonywane zgodnie z obowiązującym standardem zalecanym przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki.

Zapisz się na badanie wzroku
*Opracowanie własne na postawie informacji zamieszczonych na stronie: www.mz.gov.pl